امروز08 آذر 1402

راهنمای خرید گبه دستباف ایرانی؛ دشت رنگارنگ هنر پارسی

گبه دستبافت
5/5 - (1 امتیاز)

فرش و هنر قالیبافی از گذشته دور تا به امروز سند افتخار ایرانیان است که با ذوق، خلاقیت و زحمت هنرمندان کاشان، اصفهان، فارس و تبریز بافته می‌شوند. انواع گبه هم نماینده هنر فرشبافی ایرانی بوده که بلندی تار و پود و نقش و نگار دل‌انگیز آن زیبنت‌‌ده و گرمابخش تمام سطوح است.

گبه‌ها به اندازه فرش ایرانی سابقه دارند و بر دار قالی بافته می‌شوند. بلندی پرز و ضخامت بیش‌تر گبه نسبت به انواع گلیم و قالی ایرانی باعث شده تا این دستباف از نرمی، گرما و لطافت بیش‌تری برخوردار باشد. مهم‌تر این که نمونه انواع طرح‌های سنتی پارسی که در انواع فرش‌ها می‌بینیم در گبه‌های قدیمی و جدید بازار به چشم می‌خورد.

گبه ویترینی از هنر بومی ایرانی است و مکمل دکوراسیون مدرن و سنتی خواهد بود. در راهنمای خرید امروز به‌نظر با ویژگی‌های این دستبافته ارزشمند ایرانی، طرح‌های پرطرفدار و نکاتی ضروری در انتخاب و خرید این محصول بیش‌تر آشنا می‌شوید.

معرفی و بررسی انواع گبه دستباف ایرانی

مدل پر فروش

گبه دستبافت نیم متری مدل رو طاقچه ای هندسی

مشخصات محصول

 • ابعاد: 120x40x2 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 20 رج

حتی روی طاقچه، پیشخوان و سطوح مختلف منزل را هم می‌توانید با انواع گبه دستباف تزئین کنید و بپوشانید. گبه روطاقچه‌ای هندسی از پشم دستچین تولید شده و مستطیل شکل است. ابعاد و طرح این گبه برای تزئین مبل‌های یک نفره و دونفره مناسب است. در عین حال از ضخامت بالا و بافت نرم این گبه می‌توانید برای تسکین دردهای عضلانی استفاده کنید.

زیر تلفنی گبه دستبافت طرح ذهنی بافت

مشخصات محصول

 • ابعاد: 0.42x0.42x0.02 متر
 • شکل: مربع
 • تراکم گره: 20 رج

برای قرار دادن تلفن و وسایل تزئینی کوچک خود نیازی به خرید وسایل دکوراتیو گران قیمت نیست. گبه دستبافت طرح ذهنی در ابعاد کوچک و به صورت زیرتلفنی توسط عشایر لر و قشقایی تولید شده و طرح نامنظم و نامتقارن آن زیبایی بیش‌تری به این اثر هنری بخشیده است.

جنس تار و پود این گبه از پشم بوده و الیاف آن با رنگ گیاهی رنگ‌آمیزی شده است. این گبه پرزهای نسبتا بلندی دارد که باعث شده بافت نرم‌تری نسبت به سایر گبه‌های دستباف داشته باشد.

گبه دستباف یک متری سی پرشیا

مشخصات محصول

 • ابعاد: 1.06x1.05x0.02 متر
 • شکل: مربع
 • تراکم گره: 30 رج

گبه دستباف پرشیا آمیزه‌ای از رنگ‌های پویا و زنده است که به روش سنتی و کاملا طبیعی بر کالبد پشم دست ریس پوشیده شده‌اند. این گبه زیبا پرتراکم است و ارتفاع نخ خاب آن 2 سانتی‌متر است. از این گبه کوچک و زیبا می‌توانید روی پیشخوان، مبل و میز استفاده کنید.

فرش دستبافت 5 متری مدل چهل تکه و حاشیه

مشخصات محصول

 • ابعاد: 220x250x4 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 40 رج

برای پوشش کف منزل و محل کار گبه‌ها گزینه سنتی و مناسبی هستند که در عین تناقض با دکوراسیون مدرن به خوبی هماهنگ می‌شوند. این تناقض با فرش دستباف 5 متری مدل چهل تکه و حاشیه بهتر و دلنشین‌تر خواهد بود!

الیاف این گبه طبیعی و از پشم است و حدود 8 کیلوگرم وزن دارد. تراکم گره این گبه 40 رج بوده و ریزنقش است.

گبه دستباف سه متری سی پرشیا

مشخصات محصول

 • ابعاد: 1.91x1.49x0.02 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 20 رج

زندگی را در تار و پود پشمی گبه دستباف طرح زندگی جستجو کنید! نخ خاب این گبه زیبا از پشم طبیعی است که با مواد سنتی رنگرزی می‌شود. به جز رنگ‌ طرح درخت به کار رفته در این گبه تمام رنگ پس زمینه طبیعی و بدون رنگرزی مصنوعی است.

گبه دستبافت چهار ونیم متری گالری نور

مشخصات محصول

 • ابعاد: 2.43x1.77 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 40 رج

راه رفتن روی گبه دستباف چهار و نیم متری گالری نور به دلیل الیاف طبیعی نرم و گرم آن احساس متفاوت و مطلوب‌تری دارد. پرزهای پشمی این گبه نسبتا بلند است و با وجود خاصیت الاستیک بستر نرم و راحتی نظیر یک تشک فراهم می‌کند. این گبه زیبا با استفاده از رنگ‌های طبیعی رنگرزی شده و تراکم آن 40 رج است.

گبه دستبافت چهار متری طرح مدرن

مشخصات محصول

 • ابعاد: 225x169x2 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 42 رج

ویژگی منحصر به فرد گبه طرح مدرن نقشه اختصاصی و طبیعی آن است که با این تراکم جز گبه‌های ریزنقش به شمار می‌رود. جنس تار و پود این گبه از پشم لطیف طبیعی بوده و ابعاد و طرح زیبا و کلاسیک آن با دکوراسیون سنتی و مدرن سازگار است.

گبه دستبافت سه و نیم متری مدل شیراز

مشخصات محصول

 • ابعاد: 204x164x2 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 20 رج

بافت گبه دستبافت مدل شیراز را پشم اعلا گوسفندی تشکیل می‌دهد که با تراکم 20 رج و رنگ طبیعی رنگرزی می‌شود. دوام این گبه زیبا نسبت به گبه‌هایی که با رنگ مصنوعی رنگرزی می‌شوند بیش‌تر بوده و لطافت و زیبایی بیش‌تری دارد.

گبه دستبافت سه متری طرح قشقایی

مشخصات محصول

 • ابعاد: 202x155x2 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 25 رج

یکی از بافندگان اصلی گبه‌ها ایل‌های قشقایی هستند که آفریده‌های بی‌نظیری را از نظر طرح و نقش می‌بافند. جنس گبه دستباف سه متری قشقایی از پشم درجه یک گوسفندان عشایر است که با تراکم 25 رج گره‌بافی می‌شود. نقشه اختصاصی این گبه زیبا معرف طرح قشقایی اصیل ایرانی است.

گبه دست بافت 3 متری ساده مدل چهل تکه

مشخصات محصول

 • ابعاد: 2.5x2.2x5 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 50 رج

طرح چهل تکه از نقشه‌های محبوب بین ایل‌های استان فارس، چهار محال و بختیاری و اقوام لر و کرد است. این دستبافته نفیس با تراکم 50 رج بافته شده و ریزبافت است. ضخامت بالای بافت گبه چهل تکه دستباف باعث شده تا لطافت بیش‌تری نسبت به سایر گبه‌ها داشته باشد.

گبه دستبافت چهار متری طرح وینتیج

مشخصات محصول

 • ابعاد: 235x162x2 متر
 • شکل: مستطیل
 • تراکم گره: 40 رج

طرح وینتیج از معدود گبه‌های دستباف است که در تولید آن از ابریشم و پشم به صورت تلفیقی استفاده می‌شود. تراکم 40 رج و الیاف ابریشم این گبه باعث شده تا درخشندگی و لطافت بیش‌تری نسبت به دستبافته‌های مشابه داشته باشد.

رنگ گبه وینتیج خنثی بوده و می‌توانید طرح و نقش آن را با دکوراسیون مدرن و سنتی هماهنگ کنید.

آشنایی با بافت، طرح و نقش گبه دستباف ایرانی

گبه ایرانی با انواع گلیم، جاجیم و قالیچه‌هایی که ممکن است در بازار داخلی و خارجی ببینید فرق دارد. تفاوت اصلی گبه با سایر دستبافته‌ها پرزهای بلند و بافت ضخیم‌تر آن است که به خوبی سطوح مختلف را البته در ابعاد محدود پوشش می‌دهد.

به جز ابعاد انواع گبه که محدودیت دارد و معمولا در متراژ مشخصی بافته می‌شود طرح این اثر هنری هم با قالی و قالیچه‌های ایرانی نیز متفاوت است. در برخی از آثار شاهد نقش خیال بافنده هستیم که بدون مرز و با طرح‌های پیچیده اما مرتبط به هم شکل گرفته است. در آثار دیگر هم معمولا از خلقت حیوانات و طبیعت در بافت گبه الهام گرفته می‌شود و نتیجه آن همین گبه‌های سنتی و مدرن است که زیبنده خانه‌‌های ایرانی هستند.

یکی از فاکتورهایی که در تعیین نرمی و لطافت بافت گبه اثرگذار خواهد بود نوع پرز به کار رفته در تولید آن است. در انواع گبه ممکن است پرز ابریشمی، پروپیلن و پشمی به کار برود. پرزهای پروپیلن از پرزهای صناعی معروف هستند که تنوع رنگ بیش‌تری دارند و در انواع گبه‌های دستبافت مدرن استفاده می‌شوند.

انواع گبه‌های سنتی و مدرن از نگاه صنعتی

هر گرهی که در گبه بافته می‌شود نشانگر شور و عشق بافنده و نتیجه زحمت دستان پرهنر هنرمندان توانمند ایرانی است. گبه‌ها با طرح‌های سنتی بند ریحان، گل حنا، بوته میر و … طراحی می‌شوند و نقشه آن‌ها با الهام از پدیده‌های طبیعی، زندگی عشایری و … ترسیم می‌شود. با این حال در مدل‌های مدرن‌تر شاهد طرح و نقش‌های متمایزی هستیم.

فاکتور مهمی که باعث تفاوت بین گبه‌های سنتی و مدرن می‌‌شود طرح و نقش انواع عناصر موجود است. در مدل‌های مدرن بیش‌تر از اشکال هندسی استفاده می‌شود و تنوع رنگ بیش‌تری هم به چشم می‌خورد. همین موضوع باعث شده تا گبه‌های رنگ روشن و طرح ساده با فضای دکوراسیون مینیمالیستی هم سازگار باشند.

راهنمای انتخاب سایز گبه دستبافت

گبه‌های دستبافت از سایز یک متری شروع می‌شوند و ممکن است مساحت آن‌ها به شش متر و بالاتر هم برسد. به طور کلی ابعاد گبه کوچک‌تر از انواع قالی و قالیچه است و با استفاده از آن‌ها کل سطح فضایی که مد نظر دارید پر نمی‌شود.

انواع گبه‌ها از یک تا سه متر، کوچک‌تر از یک متر و به عنوان پادری، سه تا چهار متر، چهار تا شش متر و بزرگ‌تر بافته می‌شوند. برای انتخاب طرح و ابعاد بهتر است سایر عناصری که روی سطوح می‌بینید مثل انواع پادری را در نظر بگیرید و به تطابق رنگ و نقش دقت کنید.

گبه یا قالی؟ کدام بهتر است؟

همانطور که گفتیم گبه در واقع یک قالی اما با بافت درشت بوده که با توجه به تار و پود بیش‌تری که دارد از سطح نرم و لطیف‌تری برخوردار است. مرغوب‌ترین گبه‌ها از جنس پشم و ابریشم بافته می‌شوند و نماد اصالت فرهنگ و هنر این مرز و بوم هستند.

مهم‌ترین مزیت گبه نسبت به قالی ماندگاری و دوام بالاتر آن نسبت به رطوبت و حرارت است. طرح‌های مدرن هم با وجود نقش و طراحی متفاوتی که دارند همچنان از همان دوام و اصالت گبه‌های سنتی برخوردار هستند.

یکی دیگر از مزایای انواع گبه نسبت به قالی، فرش و موکت راحتی و نرمی آن است. اگر از گبه به عنوان نشیمنگاه یا سطحی برای استراحت استفاده می‌کنید از راحتی و نرمی آن مطمئن باشید. عشایر در گذشته گبه را برای پوشاندن سطوح سخت زیر چادر بعد از هر بار ییلاق و قشلاق می‌بافتند. بنابراین گبه نسبت به قالی بافت نرم و راحت‌تری دارد.

تنها فاکتوری که ممکن است خرید گبه را برای خریدار با محدودیت مواجه کند قیمت بالاتر آن نسبت به قالیچه‌های ماشینی و دستبافت است. گبه‌های دستبافت ارزش بالایی دارند و حتی برای مدل‌های کوچک یک تا سه متری باید هزینه بیش‌تری بپردازید.

سخن آخر

انواع گبه دستباف آفریده‌های هنری ایل‌های قشقایی، کرد و لر ایرانی هستند و طرح و نقش آن‌ها نماینده سبک زندگی عشایری است. اکثر گبه‌ها از جنس پشم و با رنگرزی طبیعی بافته می‌شوند و لطافت پرز هر یک با توجه به تراکم گره و ضخامت متغیر است.

گبه‌ها در ابعاد متنوعی بافته می‌شوند. برخی از گبه‌ها آنقدر کوچک هستند که می‌توانید از آن‌ها به عنوان زیرتلفنی یا پوشش پیشخوان استفاده کنید. برخی دیگر به اندازه کافی بزرگ هستند تا به عنوان جایگزین فرش و قالیچه از آن‌ها برای پوشش کف و سطوح استفاده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر