امروز23 مرداد 1401

تمام نکاتی که در انتخاب بهترین اتود باکیفیت باید بدانید + خرید اینترنتی

بهترین اتود
5/5 - (1 امتیاز)

مدت‌ها است که دیگر هنگام نوشتن نوک مدادمان نمی‌شکند و با وجود بهترین اتود و مداد نوکی خبری از آن مدادهای نوک شکسته نیست. اما تجربه ثابت کرده که گاهی استفاده از مداد اتود هم می‌تواند به اندازه شکستن نوک مداد در طول دوران دبستان غم انگیز باشد! اگر شما هم تجربه خرید اتودهای بی کیفیت را داشته باشید احتمالا در این تجربه با ما شریک هستید.

تاریخچه اختراع انواع مداد اتود به زمان استفاده از انواع گرافیت در سال 1564 و در کشور انگلستان برمی‌گردد. تصاویر تاریخی بیانگر نمونه‌های قدیمی اتود هستند که با ظرافت و کیفیت مثال نزدنی نسل به نسل بین نوادگان یک خانواده به ارث رسیده‌اند. امروزه استفاده از اتود کاربردهای گسترده‌ای دارد و برای طراحی، کارهای گرافیکی، نوشتار معمولی و معماری استفاده می‌شود.

یک اتود باکیفیت کافی است تا سال‌ها و بدون نیاز به تعویض بتوانید از آن به صورت مفید استفاده کنید. اما خیلی از مدل‌های اتود بازار فاقد این کیفیت ایده آل هستند و متاسفانه بعد از مدت زمان کوتاهی کارایی خود را از دست می‌دهند. همین موضوع بهانه‌ای شد تا راهنمای خرید امروز به‌نظر را به مرور تمام فاکتورهایی که در خرید مداد مکانیکی نیاز دارید اختصاص دهیم.

معرفی و راهنمای خرید انواع مداد اتود در بازار

پیشنهاد خریداران

مداد نوکی اونر کد 115200 قطر نوشتاری 0.7 میلی متر

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.7 میلی متر
 • فرم سطح مقطع مثلث
 • نرم و مناسب برای تست زنی
 • دارای پاک کن سرخود

مداد نوکی اونر با قطر نوشتاری 0.7 میلیمتر تولید شده و طراحی بدنه و فرم آن ارگونومیک است. طول بدنه این محصول 150 میلی متر بوده و پلاستیکی مات است. بنابراین در صورت استفاده طولانی مدت لیز نمی‌خورد. این محصول نرم و مناسب تست زنی است.

مداد نوکی 0.7 میلی متری پارسیکار مدل JM811

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.7 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • دارای پاک کن سرخود

مداد نوکی 0.7 میلی متری پارسیکار مدل JM811 محصولی خوش دست و سبک است. بدنه پلاستیکی و کم وزن این محصول تجربه نوشتاری خوبی را برای تمام سنین به خصوص کودکان رقم می‌زند. ضمن این که بدنه آن از تنوع رنگ بالایی برخوردار است.

مداد نوکی 0.5 میلی‌متری روترینگ مدل Tikky

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.5 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • دارای پاک کن سرخود

مداد نوکی 0.5 میلی‌متری روترینگ مدل Tikky محصولی خوش دست با بدنه سبک و تولید آلمان است. روکش لایه لایه این محصول در تماس دست فشارهای ناشی از نوشتن را کم می‌کند. این محصول قیمت مناسب و عمر بالایی دارد.

مداد نوکی 0.5 میلی متری استدلر مدل 53096

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.5 میلی متر
 • فرم سطح مقطع مثلث
 • دارای پاک کن سرخود
 • دارای تراش سرخود

مداد نوکی 0.5 میلی متری استدلر مدل 53096 محصولی مناسب با مغزی نرم برای تست زنی است. این اتود تولید آلمان بوده و علاوه بر پاک کن یک تراش سرخود دارد. طراحی پلاستیکی، جذاب و سه گوش این محصول از خستگی زودرس انگشتان جلوگیری می‌کند.

مداد نوکی 0.7 میلی متری مدل TK-Fine 9717

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.7 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • دارای پاک کن سرخود

مداد مکانیکی فابر کاستل با نوک 0.7 طراحی شده و  برای یادداشت‌های روزانه و استفاده مداوم مناسب است. مغزی این مداد با توجه به قطری که دارد برای تست زنی توصیه نمی‌شود؛ اما می‌توانید از آن در طراحی و نوشتن بدون نگرانی از شکستن نوک استفاده کنید.

مداد نوکی 0.5 میلی متری پنتر مدل M and G

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.5 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • دارای پاک کن سرخود

مداد نوکی 0.5 میلی متری پنتر مدل M and G طراحی مناسبی برای نوشتن طولانی دارد. بدنه این محصول فلزی است اما روی آن استراحتگاه پلاستیکی تعبیه شده تا راحت‌تر از آن استفاده کنید.

این محصول بدنه سبک، قطر مغزی مناسب و طراحی ارگونومیک دارد.

مداد نوکی 0.5 میلی متری زبرا مدل Drafix F (رنگهای نئونی)

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.5 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • دارای پاک کن سرخود

مدادهای مکانیکی پنتر محصول اصل ژاپن هستند که علاوه بر کیفیت طراحی زیبایی دارند. این محصول بدنه دایره‌ای پلاستیکی و سبکی دارد که روی آن بر خلاف بسیاری از مدل‌های دیگر نشانگر سختی مغزی قرار گرفته است. ضخامت مغزی این اتود برای کارهای روزمره و استفاده در دانشگاه و مدرسه مناسب است.

مداد نوکی 0.5 میلی متری ایمر مدل JM801

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.5 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • فاقد پاک کن سرخود

از میان برندهای معتبر بازار مداد نوکی 0.5 میلی متری ایمر مدل JM801 از معدود محصولاتی است که قیمت اقتصادی و پایین‌تر آن با رضایت مصرف کنندگان همراه بوده است. این محصول با مقطع دایره‌ای نسبتا ضخیم طراحی شده اما بسیار سبک است. بنابراین برای استفاده کودکان به خصوص در سال‌های اولیه تحصیل مناسب است.

مداد نوکی 0.5 میلی متری فابر کاستل مدل super05

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 0.5 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • دارای پاک کن سرخود

مداد نوکی 0.5 میلی متری فابر کاستل مدل super05 طراحی خاص و متفاوتی نسبت به مدل‌های قبلی همین برند دارد. به این شکل که اهرم بیرون آمدن مکانیکی نوک یا مغزی مداد در ناحیه پایین‌تر قرار گرفته است و زیبایی خاصی دارد. این محصول از کیفیت و عمر بالایی برای استفاده مداوم برخوردار است.

اتود طراحی 5 میلی متری کوه نور مدل Versatil

مشخصات محصول

 • ضخامت نوک 5 میلی متر
 • فرم سطح مقطع دایره
 • دارای پاک کن سرخود
 • مناسب طراحی

اتود طراحی 5 میلی متری کوه نور مدل Versatil از اتودهای خاص طراحی و اسکیس بوده که برای طراحان و دانشجویان هنر و معماری تولید شده است. مغزی این مداد 5 میلی متر است و بدنه دایره‌ای چند وجهی دارد.

مداد معمولی یا اتود؟ مسئله این است!

خیلی از افراد برای خرید اتود به خصوص وقتی که قرار است برای فرزندان خود لوازم تحریر قیمت مناسب خریداری کنند دچار تردید می‌شوند. اتود می‌تواند جایگزین مدادهای معمولی باشد که اکثر دانش آموزان تا سنین خاصی ملزم به استفاده از آن هستند. اما مداد اتود چه فرقی با مداد معمولی دارد؟

مداد اتود طراحی شبیه به خودکار دارد؛ با این تفاوت که مغزی آن بر اساس سایز و رنگ مورد علاقه شما انتخاب و به صورت دستی وارد می‌شود. به همین دلیل به مدل‌های مختلف اتود مداد مکانیکی هم گفته می‌شود.

به وسیله مدادهای معمولی می‌توانید خطوط متعددی را با فشار آوردن با ورق‌های کاغذ رسم کنید. بنابراین استفاده از مداد معمولی در نقشی و طراحی متداول‌تر است. با این حال مدادهای اتود راحتی و سرعت عمل بیش‌تری برای مصرف کننده به همراه دارند. همین موضوع باعث شده تا خرید انواع مداد اتود به خصوص در بزرگسالان طرفدار بیش‌تری داشته باشد.

راهنمای انتخاب سایز مناسب مغزی مداد

قطر خطوطی که به واسطه مداد اتود روی صفحه کاغذ رسم می‌شود بر اساس میلی متر سنجیده می‌شود. مغزی مداد اتود متحرک و قابل شارژ است. بنابراین سایز خطوطی که روی کاغذ رسم می‌کنید از سایز مغزی تبعیت می‌کند.

 1. کوچک‌ترین سایز مغزی مداد اتود 0.3 میلی متر است که البته خیلی کاربرد ندارد و در هر فروشگاهی هم یافت نمی‌شود. این مغزی برای نوشتن و طراحی مناسب نیست و فقط برای رسم خطوط نازک و یا رسم جزئیات استفاده می‌شود.
 2. مغزی 0.5 میلی متری متداول‌ترین سایز برای نوشتن و طراحی است. اکثر افراد از این سایز برای نوشتن استفاده می‌کنند که نه خیلی ضخیم است و نه آن قدر ظریف که  مغزی به زودی بشکند.
 3. مغزی 0.7 میلی متری که برای کارهای نوشتاری خیلی مناسب نیست و شاید رسم جزئیات با آن ساده نباشد. خیلی از مدل‌های ارزان قیمت مداد اتود بازار با مغزی 0.7 میلی متری تولید می‌شوند.
 4. مغزی 0.9 میلی متری ضخیم‌تریم مغزی برای نوشتن است و از آن برای حل جدول و نوشتار در اندازه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

راهنمای انتخاب سختی مغزی مداد اتود

به جز سایز مغزی مداد فاکتورهای دیگری هم مثل سختی گرافیت مطرح می‌شود که در نوشتن موثر هستند. استفاده از مغزی‌های نرم راحت‌تر است؛ اما همراه با نوشتار یک سایه نسبتا ضخیم پشت حروف می‌بینید که گاه پررنگ‌ و مشخص هستند. بر خلاف مدل‌های نرم مغزی‌های سخت سایه باریک و کم‌ رنگ‌تری ایجاد می‌کنند.

اکثر کاربران سختی متوسط را که با درجه H و HB روی مداد اتود مشخص می‌شوند ترجیح می‌دهند. با این حال ممکن است مدل‌های مختلفی در بازار ببینید که سختی گرافیت به کار برده شده در آن‌ها با حروف مختلفی نمایش داده شود:

حروف B و مفهوم آن در سختی  مغزی مداد اتود

نرمی مغزی مداد اتود را با حروف B و اعداد بعد از آن نشان می‌دهند. هر چقدر که عدد جلوی حرف B بالاتر باشد آن مداد نوک ظریف‌تر و مغزی نرم‌تری دارد. بنابراین مداد B3 سختی بیش‌تری نسبت به B4 دارد.

حروف H و مفهوم آن در تعیین سختی اتود

میزان سختی نوک مداد اتود با حرف H و تعدادی عدد مشخص می‌شود. این درجه بندی مشابه با میزان نرمی مغزی مداد است و هر چقدر که اعداد بالاتر برود سختی مداد بیش‌تر می‌شود.

امکانات جانبی در انواع مداد اتود

به جز فاکتورهایی مثل سایز و سختی مغزی بد نیست امکانات جانبی انواع مداد مکانیکی را نیز در نظر بگیرید. اکثر مدل‌های بازار به یک پاک کن با قابلیت چرخش و گاه قابلیت جایگزینی تولید می‌شوند. برخی از مدل‌های بازار که مغزی ضخیم‌تر و سختی دارند تراش سرخود هم دارند. بنابراین در صورت لزوم می‌توانید مغزی را خارج، تراشیده و دوباره وارد کنید.

در برخی از مدل‌های بازار امکان استفاده از چند نوع گرافیت از نظر سختی نیز فراهم شده است. مثلا می‌توانید درجه بندی سختی را روی حالت H2 قرار دهید و سپس آن را بر اساس سختی افزایش دهید.

سخن آخر

انواع اتود گزینه‌های پرطرفداری نسبت به مدادهای معمولی هستند؛ به خصوص برای بزرگسالان که به راحتی، نرم و عدم نیاز به تراشیدن و تعویض زود هنگام مغزی اهمیت می‌دهند.

اتودهای مکانیکی مخصوص نوشتار در سایزهای مختلف 0.3 تا 0.9 و حتی یک میلی متر تولید می‌شوند. اتودهایی که مغزی قطورتری در آن‌ها قرار می‌گیرد خاص طراحی و کارهای هنری تولید می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر