امروز۲۵ مهر ۱۳۹۸

راهنمای خرید بهترین چراغ‌ پیشانی (HeadLamp) مناسب کوهنوردی

چراغ پیشانی حرفه ای

چراغ‌ پیشانی یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین ابزارهایی است که هر کوهنوردی نیاز دارد یکی از آن را در کوله‌پشتی خود داشته باشد. مزیت استفاده از چراغ‌ پیشانی (هدلامپ) نسبت به چراغ قوه معمولی که با دست حمل می شود، اینست که  برخلاف چراغ دستی که بسیار دست و پا گیر هستند، این چراغ ها روی سر نصب می شوند و دید کاملی از مسیر روبرو به کوهنورد می دهند. این چراغ ها نه فقط برای کوهنوردها بلکه برای صخره‌نوردها، دوچرخه سوارها، دونده‌ها نیز کاربرد دارد. حتی شاید برای شما که میخواهید ماشین خود را تعمیر کنید یا در شب قایق سواری می‌کنید. در ادامه توضیح کاملی از خصوصیات و نحوه استفاده این چراغ‌ها را بررسی خواهیم کرد. در نتیجه به بررسی کامل چند نمونه از بهترین چراغ های پیشانی موجود در بازار خواهیم پرداخت.

چرا برای صخره نوردی و کوهنوردی به چراغ پیشانی نیاز داریم؟

 

اگر تازه شروع به کوهنوردی کرده اید، شاید به اهمیت داشتن یک چراغ پیشانی فکر نکرده باشید.

در اینجا چند دلیل برای لزوم استفاده از این نوع چراغ‌ها را برای شما شرح خواهم داد:

کوهنوردی و کمپینگ در شب

بارزترین دلیل برای داشتن چراغ پیشانی برای کوهنوردی اینست که می توانید در شب صعود کنید. کوهنوردی در شب تجربه ای متفاوت از صعود هنگام غروب خورشید است. شما فقط قادر خواهید بود تا آنجا که هدلامپ اجازه می دهد مناظر را ببینید.

قدم زدن های شبانه

این وسیله صرفاَ مختص کوهنوردان و کمپینگ نیست، بلکه حتی برای شما که عادت دارید شب ها به همراه دوستان یا خانواده خود به پیاده رویی بروید، داشتن یک چراغ پیشانی می تواند برایتان کاربردی و جذاب باشد.

یک شروع خوب اول صبح!

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید همیشه قبل از طلوع آفتاب به قله کوه رسیده باشید تا منظره طلوع آفتاب را از بالاترین نقطه قله مشاهده کنید، این نوع چراغ‌ها بسیار کاربرد مفیدی برای شما خواهند داشت.

 

چه فاکتورهایی را باید برای انتخاب یک هدلامپ خوب در نظر گرفت؟

 

هنگام خرید مشخصاتی که برای انتخاب یک چراغ پیشانی حرفه ای باید به آن توجه کنید شامل گزینه‌های مختلفی شامل: میزان نوردهی و برد نور، قدرت باتری، راحتی و امکانات اضافی محصول می باشند.

بیایید نگاهی به رایج‌ترین گزینه‌های موجود بیندازیم.

گزینه‌های منبع نور

چراغ‌‌های پیشانی مختلف نه تنها در میزان روشنایی و نوردهی متفاوت هستند ، بلکه دارای الگوهای مختلفی در نور نیز هستند، که این الگوها شامل:

لومن (Lumens) یا میزان روشنایی

مقدار نوری که توسط یک منبع نور به دست می‌آید در lumens اندازه‌گیری می‌شود. به طور کلی تعداد بالا لومن به این معنی است که نور بیشتری ساطع می شود. با این حال تعداد بیشتری از lumens نیز نیاز به قدرت باتری بیشتری دارند به زبان ساده تر برای نور بیشتر نیاز به باطری قوی تر دارید. پس هنگام خرید برای انتخاب چراغ مناسب این گزینه را به خاطر داشته باشید.

 

لومن (Lumens) چراغ پیشانی

لومن (Lumens) چراغ پیشانی

 

میزان فضای قابل پوشش با نور

این گزینه مشخص میکند نور پخش شده با چه زاویه ای فضای روبرو را برای ما روشن و قابل دید میکند. هرچه میزان این مشخصه بالاتر باشد فضای بیشتری در اطراف می توان دید و کاربرد آن برای برد نزدیک می باشد و برای فضای دورتر دید کمتری به ما میدهد.

پرتو نقطه ای

پرتو نقطه ای یک پرتو متمرکز یا باریک از نور است که امکان مشاهده مسافت های طولانی را فراهم می کند. این نوع پرتو برای دیدن یک مسیر تاریک هنگام شب بسیار مهم است.

نور قرمز

چراغ قرمز مسیر شما را روشن می کند و  به شما این امکان را می دهد تا دید خود را در تاریکی تنظیم کنید. چراغ قرمز در شب به شما این امکان را می دهد تا بیشتر از یک چراغ سفید ، محیط پیرامونی خود را ببینید ، زیرا چشمان شما عادت می‌کند تا فراتر از مسیر نور را ببینید. همچنین باعث می‌شود تا حواس اطرافیان پرت نشود.

شعاع قابل تنظیم

توانایی سازگاری بین یک پرتو گسترده و پرتو نقطه‌ای باعث می‌شود که یک چراغ برای بیش از یک هدف مفید باشد، بنابراین این نکته ای است که وقتی یک چراغ پیشانی خوب می‌خواهید انتخاب کنید باید به آن توجه کنید.

میزان روشنایی واکنش پذیر

نورپردازی واکنشی، یک فن‌آوری جدید در چراغ‌های پیشانی است که بسته به اینکه شیء مورد نظر شما تا چه اندازه دور است، نور را کم و زیاد می‌کند.

مشخصات باطری

اطمینان از خاموش نشدن چراغ شما در طول مسیر، مهمترین بخش برای حفظ چراغ پیشانی است. دانستن اینکه چه مدت انتظار دارید باتری شما دوام داشته باشد این کار را آسان تر می کند.

 

نوع باتری

گزینه های منبع تغذیه برای چراغ‌های پیشانی عمدتا دو نوع باتری های قابل شارژ و باتری های استاندارد هستند. برخی از افراد چراغ‌های قابل شارژ را ترجیح می دهند زیرا دیگر لازم نیست نگران تغییر باتری یا خرید لوازم جدید باشند. برخی دیگرنیز سهولت در حمل یک باتری اضافی را برای استفاده در صورت تخلیه آن ترجیح می دهند. چراغ‌های نیز وجود دارند از هر دو نوع باطری را پشتیبانی می‌کنند.

زمان شارژدهی یا تاًمین نور

در بیشتر چراغ‌ها ، تولید کننده زمان شارژدهی را به تعداد ساعت ذکر می کند. در واقع استانداردهای صنعتی وجود ندارد که چگونگی آزمایش و تأیید این ادعا را مشخص کند. در بیشتر موارد، باطری چراغ‌های پیشانی ممکن است طولانی تر از زمان ذکر شده نور را تامین کند، اما روشنایی رفته رفته کم رنگ می شود.

راحتی استفاده

داشتن یک چراغ که راحت و پوشیدنی باشد ، استفاده از آن را لذت بخش تر می کند. توجه به اندازه، وزن، مواد و پیکربندی بند به شما کمک خواهد کرد که چراغی را پیدا کنید که برای شما مناسب است.

ویژگی های اضافی

برخی ویژگی ها در این نوع چراغ ها وجود دارد که شاید تا زمانی که از آن استفاده نکنید متوجه کاربرد آن ها نشوید. در ادامه چند مورد را بررسی خواهیم کرد.

مقاومت در برابر آب / گرد و غبار

مقاومت در برابر هر سطحی از مقاومت آب برای طبقه‌بندی سطح حفاظت از آب که می‌تواند مقاومت کند، یک نرخ نفوذ خواهد داشت. هر چیزی که در رتبه ۳ و بالاتر قرار داشته باشد قادر به مقاومت در برابر گرفتار شدن در نفوذ آب خواهد بود. با یک درجه‌بندی IPX، چراغ شما نیز از گرد و غبار وارد آن محافظت خواهد شد. اگر به طور کامل چراغ خود را در آب نگاه دارید، مانند شنا کردن یا انداختن آن در یک دریاچه، شما باید به دنبال حداقل IPX - ۷ باشید.

دکمه کنترل فشار

اگر اتفاق می افتد که از دستکش استفاده می کنید، کار کردن با کلیدهای کوچک بسیار سخت است. ممکن است یک چراغ  را با یک دکمه ساده ترجیح دهید که بتواند روشن و خاموش بودن و همچنین تنظیمات بین حالت های مختلف را کنترل کند.

ویژگی قفل کردن

این ویژگی تضمین می‌کند که تصادفاً چراغ روشن نشود و توان باطری را خالی نکند.

شاخص باتری

یک صفحه نمایش که میزان شارژ موجود را نشان می‌دهد، به شما اطلاع می دهد که آیا نیاز به باتری اضافی دارید یا قبل از سفر آن را باید شارژ کنید.

معرفی چند نمونه از محبوب ترین چراغ هایی پیشانی کوهنوردی موجود در بازار:

چراغ پیشانی بلک دایموند مدل Icon Polar

این چراغ محصول یک شرکت آمریکایی به اسم بلک دیاموند است و بدون شک میتوان گفت یکی از بهترین چراغ های موجود در بازار است. این چراغ از نوع پوشیدنی با ۲۳۰ لومن روشنایی است و دارای ۳ عدد لامپ، ۴ عدد باطری قلمی و البته دارای استاندارد مقاوم در برابر نفوذ آب IPX7 می باشد. به گونه ای که تا عمق ۱ متری هم به مدت نیم ساعت دوام می‌آمورد. همچنین این چراغ روشنایی تا ۱۴ متر با لومن ۴ و تا ۱۰۰ متر با لومن ۳۲۰ را پوشش می دهد.

چراغ پیشانی بلک دیاموند مدل آیکن پولار

چراغ پیشانی بلک دیاموند مدل آیکن پولار

چراغ پیشانی پتزل مدل Petzl E+Lite

این مدل چراغ پیشانی یکی از سبک‌نرین چراغ های موجود در بازار است، که به همراه انرژی ۲لیتیوم باتری CR2032 تنها ۲۷ گرم وزن دارد. از ویژگی های بارز این چراغ می‌توان به ویژگی قفل کننده، هر دو چراغ دارای نور سفید و قرمز و  مقاومت در برابر آب با استاندارد IPX7 اشاره کرد.

چراغ پیشانی پتزل مدل لایت

چراغ پیشانی پتزل مدل لایت

چراغ پیشانی پتزل مدل Tikkina Hybrid

Petzl Tikkina یک انتخاب عالی و قابل اعتماد است . این چراغ حداکثر ۱۵۰ لومن را پشتیبانی می کند.

از ویژگی های اساسی این محصول می توان به ۳ سطح روشنایی ، قابلیت تنظیم کانون، مقوم در برابر آب و داشتن یک دکمه بزرگ و در دسترس برای تنظیمات اشاره کرد.  The Tikkina شامل باتری ۳ AAA است، اما همچنین می‌توانید باتری قابل شارژ را به طور جداگانه خریداری کنید تا از آن استفاده کنید. Petzl Tikkina یک چراغ کوچک ، جمع و جور و با دوام است که قیمت مناسبی نیز نسبت به امکانات آن دارد. این چراغ دارای چهار رنگ صورتی، قرمز، آبی و مشکی می‌باشد.

چراغ پیشانی پتزل مدل تیکینا

چراغ پیشانی پتزل مدل تیکینا

چراغ پیشانی پتزل مدل Tikka Hybrid

این چراغ پیشانی دارای چراغ قرمز و گزینه ای مناسب برای کسانی است که عکاسی می‌کنند. این محصول دارای هدبند است که سهولت نصب بر روی سر و کلاه ایمنی را فراهم می‌سازد. دارای استاندارد IPX7 ضد آب و دارای قابلیت تنظیم شدت نور می‌باشد. عمر باطری بسته به تعداد و نوع (سفید یا قرمز) لامپ مورد استفاده از ۱۱۰ ساعت تا ۱۶۰ ساعت و با برد از ۲۰ تا ۹۰ متر می‌باشد. جنس بدنه آن از پلیمر است.

 

چراغ پیشانی مدل پتزل - تیکا

چراغ پیشانی مدل پتزل - تیکا

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 4 =