امروز15 تیر 1399

خرید کفش کوهنوردی – چند مدل کفش مناسب کوهنوردی حرفه ای

خرید کفش کوهنوردی مردانه

برای خرید کفش کوهنوردی خوب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از خرید کفش کوهنوردی نکات مهمی وجود دارند که باید به آنها توجه کرد. کفش کوهنوردی یک اصطلاح کلی است اما از مهمترین دلایلی که شما به آن نیاز دارید می‌توان به نقش محافظتی آنها از پاهایتان اشاره کرد. پوتین های معمولی، مانندDoctor Martens ، با بنددار کردن کفش تا انتها کمی از مچ پا محافظت میکنند اما در کوهنورد یهای طولانی به دلیل نداشتن لایه گذاری مناسب به درد نمی‌خورند.

اغلب پوتین های کوهنوردی مدرن یک لایه‌ی ضد آب دارند که برای محافظت از پا در فصل‌های بارانی عالی است. همچنین، در بسیاری از این پوتین ها یک لای‍ه‌ی بیرونی کفش را احاطه میکند که درواقع یک ضربه گیر از جنس لاستیک است و هنگام عبور از مناطق سنگی مانع آسیب به کفش می‌شود.

زیره‌ی کفشهای کوهنوردی معمولا سفت‌تر از کفش‌های معمولی است. سفت بودن کف آنها باعث می‌شود در زمین های سفت خراب نشوند و در محیط های خیس و گلی لیز نخورند.

برای کوهنوردی های تابستانی زیره‌هایی با درجه‌ی سفتی B0 تاB3-B0 یا پایینتر کاملا مناسب اند اما برای نصب کرامپونها بیش از حد انعطاف پذیرهستند. درحالیکه پوتی نها ی 3-B1 سفت تر هستند و به راحتی می‌شود از کرامپونهای سخت روی آنها استفاده کرد.

اگر میخواهید در فصل زمستان و در ارتفاعات زاگرس یا البرز کوهنوردی کنید، پوشیدن پوتین های سازگار با کرامپون شدیدا توصیه می شود. اما اگر فقط قرار است به پیادهروی معمولی بروید نیازی نیست از این مدل کف شها بپوشید.

معرفی چند مدل از پرفروش ترین کفش های کوهنوردی موجود در بازار

لیستی از بهترین و باکیفیت ترین کفش های کوهنوردی موجود در بازار از برند های معروف را برای شما آماده کرده ایم. امیدوارم این لیست در خرید یک کفش خوب به شما کمک کند.

کفش کوهنوردی مردانه هامتو

کفش کوهنوردی مردانه لاوان مدل الوند

کفش کوهنوردی مردانه لاوان مدل سبلان

کفش مخصوص کوهنوردی مردانه کچوا

انتخاب مناسب ترین کفش کوهنوردی

کفشهای کوهنوردی انوع مختلفی دارند و شما باید مناسب ترین آنها را برای خود پیدا کنید. برای مثال پوشیدن یک پوتینB3 برای پیادهروی تابستانی اصلا فکر خوبی نیست. به طور کلی شما باید دنبال کفشی بگردید که از مچ پای شما محافظت کند ( مخصوصا برای زمینهای سنگی ) و راحت باشد. کفشی که درست اندازهی پای شماست ( نه تنگ ) مانع جدا شدن پاشنهی پا از کفش میشود. این موضوع به ویژه در کوهنوردیهای زمستانی) B1 + ( اهمیت دارد، چرا که کفش شل باعث له شدن انگشتا ن پا حین وصل کردن کرامپون میشود.

بهترین کار این است که بعدازظهر،یعنی زمانی که پای شما حداکثر حجم را دارد، به خرید بروید وکفش را با جورابهای مختلف امتحان کنید. چون حتی گرا نترین جورابها در مقابل کفشهای کوهنوردی خیلی ارزان هستند و در راحتی شما تاثیر زیادی دارند.
کفشهای کوهنوردی وزن های متفاوتی دارند. به طور کلی کفشهایی با وزن 500 الی 400 گرم و کمتر برا ی کوهنوردیهای سریع، دویدن و پیاده رو یهای روزانه مناسب هستند؛ درحالیکه کفش های طراحی شده برای کوهنوردی های طولانی مدت و همراه با حمل وسایل زیاد، سنگین تر هستند و از پاها بهتر حمایت میکنند.

آیا جنس مواد تشکیل دهنده ی پوتین کوهنوردی مهم است؟

امروزه پوتین های کوهنوردی تمام چرم به ندرت دیده میشوند؛ چون نه تنها بسیار گران هستند، بلکه ماهها طول میکشد که نرم شوند و پای شما به آنها عادت کند. به همین خاطر در پوتینهای مدرن از سایر ترکیبات مصنوعی در کنار چرم استفاده میشود تا کفش سبکتر شود.
مدلهای جدید کفش ها یاNestFit که دارای سیستم گرمایشی هستند از لحظه‌ی خرید قابل استفاده اند اما بهتر است قبل از شروع یک مسافرت بزرگ، آنها را در زندگی روزمره خود بپوشید. به طور خلاصه بهتر است کفشی را انتخاب کنید که به اندازه باشد و با نوع کوهنوردی که خواهید کرد، سازگار باشد. برندهایScarpa، Mammut، Lowa، Aku وLa Sportiv پوتینهای سنگین و محکم خوبی دارند و برندهایTeva، Keen، Salomon وsummery در ساخت پوتی نهای سبک و خوش فرم تبحر دارند.

اگر به ورزش علاقه دارید و طبیعت گردی و کمپینگ جزو برنامه ورزشی ثابت شما است، پس باید با ضرورت داشتن کفش مناسب را در نظر بگیرید. داشتن کفش خوب کنار کوله پشتی کوهنوردی و چراغ پیشانی کوهنوردی و زیرانداز مهمترین وسایلی است که باید در تجهیزات کوهنوردی خود داشته باشید.

مدل های معرفی شده جزو بهترین های بازار هستند. با خرید کفش کوهنوردی مناسب از طبیعت لذت ببرید و نگران مسیر نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.