امروز12 خرداد 1399

خرید مانیتور: 10 مدل از بهترین و پرفروش ترین مانیتورهای 2020

راهنمای خرید مانیتور

شاید هنگام خرید مانیتور با گزینه‌های مختلفی روبرو و سردرگم شوید. اکثر افراد می‌دانند که در هنگام خرید تلویزیون باید به 4k و HDR بودن آن دقت کنند، اما در رابطه با خرید مانیتور برای کامپیوتر (Computer monitor) مشخصات دیگری را باید مد نظر قرار داد. مانیتورها از نظر قیمت و قابلیت‌ها با هم متفاوت هستند.

به عنوان مثال، آیا شما برای تولید محتوای گرافیکی، متنی، تصویری و ...، سرگرمی و یا تجارت و کار خود از مانیتور استفاده می کنید؟ آیا به میلیون‌ها یا میلیارد‌ها رنگ نیاز دارید؟ آیا قابلیت HDR برای شما مهم است؟ اگر چنین است، به چه مقدار روشنایی صفحه نیاز دارید؟ حداکثر وضوح و دقت تصویر چقدر برای شما مهم است؟ چه طیفی از رنگ‌ها را برای پروژه‌های خود نیاز دارید؟

با وجود آنکه مسائل بسیاری برای یادگیری در خصوص مانیتور وجود دارد، اما اگر می‌دانید که از مانیتور می‌خواهید برای چه کاری استفاده کنید و یا چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید، یک قدم جلوتر از افراد دیگر هستید. ما در اینجا به شما کمک کنیم تا بهترین مانیتور را با توجه به بودجه و نیازهای خود انتخاب کنید.


پیشنهاد خرید مانیتور از بهترین و معتبرترین برندهای موجود در بازار در سال 2020راهنمای خرید مانیتور: نکاتی که باید قبل از خرید مانیتور در نظر بگیرید


هنگام خرید مانیتور رزولوشن را در نظر بگیرید

داشتن مانیتور 4K (یا 5K یا حتی 8K) بسیار ایده‌ال است، اما برای استفاده از آن به یک کامپیوتر قدرتمند نیاز دارید. در غیر اینصورت، بهتر است از از نمایشگرهای با رزولوشن 1080p یا 1440p استفاده کنید.

چه کسی به مانیتور 4K احتیاج دارد؟ اگر شما سازنده محتوا هستید، به خصوص یک محتوای تبلیغاتی، استفاده از مانیتور 4K ضروری است.

استفاده از صفحه نمایش حداقل 27 اینچی 4K و یا ترجیحا مدل 32 اینچی هیچ تفاوتی با مدل 1440p نخواهد داشت. با این حال بسیاری از افراد از مانیتورهای ۲۷ اینچی تنها در صورت داشتن وضوح 4K استفاده می‌کنند زیرا وضوح تصویر بیشتر از اندازه صفحه نمایش برایشان اهمیت دارد.

وقتی صحبت از بازی به میان می‌اید، گیمرها بازی‌های اول شخص FPS باید از رزولوشن 1080p یا 1440p استفاده کنند، زیرا نرخ فریم ریت می‌تواند به میزان قابل توجهی در مانیتورهای 4K کاهش یابد، و استفاده از رزولوشن بالا به توان پردازش گرافیکی نیاز دارد.

اما برای اجرای بازی‌هایی با کیفیت پایین‌تر، صفحه نمایش 4k کافی به نظر می‌رسد. برای تماشای Stream movie نمایشگر 4K HDR در صورت امکان تهیه فیلم ترجیح داده می‌شود.

چه اندازه از صفحه نمایش را نیاز دارید

اکثر مانیتورها با نسبت تصویر 16: 9 عرضه می‌شوند، و اگر کار شما تولید محتوای ویدئویی است، این اندازه برای شما مناسب‌تر است. هرچه مانیتور بزرگ‌تر بهتر است، اما از تراکم پیکسل‌ها کاسته خواهد شد و به همان میزان کیفیت تصویر نیز افت خواهد کرد.

با این حال، گزینه‌های دیگری نیز در مارکت وجود دارد که مهم‌ترین آنها ultrawide 21: 9، منحنی و 16:10 است. مانیتورهایی با صفحات بزرگ‌تر وجود دارند که اندازه‌های 32 تا 34 اینچی آنها نسبتاً رایج‌تر هستند.

ابعاد مانیتور یکی دیگر از عوامل مهم در هنگام خرید آن است، چرا که می‌تواند خریداران را در انتخاب اندازه‌ی صحیح به اشتباه بیندازد. به عنوان مثال؛ مانیتور 30 اینچی سوپرواید 21:9 ارتفاعی مشابه با مدل 24 اینچی دارد. بنابراین ممکن است شما نمایشگر کوچکتری از آنچه که انتظار داشتید را دریافت کنید.

بهترین راه حل برای اطمینان از انتخاب اندازه مناسب، انتخاب اندازه 16: 9 مدل مورد نظر و اضافه کردن 25 درصد به آن برای دریافت مانیتور 21: 9 است. بنابراین اگر از صفحه نمایش 27 اینچی با ابعاد 16: 9 روبرو هستید، احتمالاً می‌خواهید، یک صفحه نمایش 34 اینچی با سطح عالی داشته باشید.

HDR

به طور کلی می‌توان مانیتورها را به مدل‌های HDR و غیر HDR تقسیم کرد. در سطح پایه، HDR استانداردی است که باعث افزایش روشنایی، کنتراست و دامنه رنگ مانیتور نسبت به مدل‌های معمولی می‌شود. HDR این پتانسیل را دارد که تصاویر و گرافیک‌ بازی‌ها را به روشی قابل توجه تر از افزایش وضوح ارائه شده توسط 4K بالا ببرد.

اغلب مصرف کنندگان نگران این هستند که تلویزیون‌ و پروژکتور آنها از چه نوع HDR پشتیبانی می‌کند ، خواه HDR 10 ، HDR 10+ یا Dolby Vision باشد.

صرف نظر از نوع تلویزیون HDR که شما انتخاب می‌کنید ، شما می‌توانید مطمئن باشید که ضمن داشتن سطح روشنایی معقول، از حداقل استانداردهای کنتراست ، طیف رنگ و عمق بیت (10 بیت) استفاده می‌کند.

با این حال، اکثر مانیتورهای رایانه‌ از HDR 10 پشتیبانی می‌کنند (اگرچه دو مدل اخیر از Dolby Vision پشتیبانی می‌کنند). اکثر مانیتورهای عادی غالبا از روشنایی 100nits فراتر، بنابراین ویژگی‌ها و مشخصات دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

تا اواخر سال گذشته، هیچ پایه اولیه برای مانیتورهای HDR وجود نداشت، غیر از این که آنها نیاز به روشنایی، کنتراست بالا و رنگ‌های غنی داشته باشند.

خوشبختانه، وقتی اتحادیه استاندارد تجهیزات الکترونیکی ویدیویی VESA از استاندارد Display HDR در سال 2017 رونمایی کرد، همه چیز تغییر کرد. این استاندارد در سه سطح معرفی شده که هرکدام از آنها تا حداکثر روشنایی مشخصی را شامل می شوند. که این مشخصه شامل، Display HDR 400،600،1000 می باشد که اعداد آنها به حداکثر میزان روشنایی در مانیتورها اشاره دارد.

VESA در سال ۲۰۱۹ با کمک عملکردهای جدید، مشخصات را به DisplayHDR CTS 1.1 به روز کرد. اکنون این استاندارد‌ها شامل DisplayHDR 400 ، 500 ، 600 ، 1000 و 1400 ، به همراه 400 Black Black و 500 True Black است.

مجددا تکرار می‌کنیم که اعداد نمایشگر به حداکثر میزان روشنایی مانیتورها در آزمایشات خاص تلقی می‌شود. استانداردهای جدید همچنین برای تست‌های بیشتری در خصوص نا مفهوم بودن تصاویر درخشندگی و دقت رنگ انجام‌ می‌شود.

نرخ تازه سازی یک نکته مهم هنگام خرید مانیتور

حتی اگر وارد بازی هم نشوید، بازخوانی نرخ فریم ریت همچنان یک ویژگی بسیار مهم در هنگام انتخاب مانیتور است. امروزه حداقل نرخ تازه سازی یا فریم ریت 60Hz است، و 80 هرتز و بالاتر از آن است که روان بودن تصاویر را نظر بصری آسان ترمی‌کند.

با این حال ، بسیاری از نمایشگرهای 4K با نرخ فریم ریت 60Hz کمیاب هستند. همچنین HDMI 2.0 تنها از 4K با نرخ 60Hz پشتیبانی می‌کند، بنابراین شما حداقل به DisplayPort 1.4 (4K در 120Hz) نیاز دارید. HDMI 2.1 از 4K با حداکثر نرخ 120Hz پشتیبانی می‌کند، اما هیچ کارت تصویری برای پشتیبانی از آن وجود ندارد.

پورت یا ورودی‌ها

در اصل دو نوع ورودی مدرن وجود دارد: DisplayPort و HDMI. اکثر مانیتورها با هردو مطابقت دارند و خروجی‌ها را روی یک رایانه رومیزی مطابقت می‌دهند، در حالی که تعداد معدودی از آنها ( که معمولاً برای Macها ساخته شده اند) از Thunderbolt استفاده می‌کنند.

اگر شما قصد خرید لپ تاپ بدون پشتیبانی از HDMI یا DisplayPort ، USB-C و Thunderbolt را دارید، می‌توانید از دانگل DisplayPort و یا از کابل USB_C استفاده کنید.

نوع پنل

مانیتورهای ارزان معمولا دارای پنل TN هستند، که به شدت برای استفاده در سیستم گیمینگ و محیط اداری مناسب است. مانیتورهای نوع VA در کنار ارزان بودن خود، روشنایی بسیار و کنتراست بالایی را ارائه می‌دهند.

با این حال، سازندگان محتوا احتمالا به دنبال صفحه نمایش LCD IPS هستند که بتواند دقت رنگ، کیفیت تصویر و زاویه دید خوبی را ارائه دهند. اگر حداکثر روشنایی مهم باشد، صفحه نمایش LCD نقطه کوانتومی یا Quentin dot در این خصوص بهتر عمل می‌کنند.

مانیتورهای OLED به زودی نیز به طور گسترده ای در دسترس قرار می‌گیرند. آنها بهترین رنگ‌های موجود را ارایه می‌دهند اما درخشندگی و روشنایی صفحه نمایش نقطه کوانتومی را ندارند - و معمولا نیز بسیار پر هزینه هستند.

یکی دیگر از فناوری‌های ساخت نمایشگر مانیتور MiniLED نام دارد که شباهت چندانی با صفحه نمایش کوانتومی دارد. اما همانطور که از نامش پیداست، از دیودهای LED کوچکتری به قطر 0.2 میلی کمتر استفاده می‌کند. به همین ترتیب، تولید کنندگان از سه برابر دیودهای LED استفاده می‌کنند تا رنگ‌های عمیق‌تر و کنتراست بهتر را تحویل دهند.

عمق رنگ

سازندگان محتوای باید برای تولید محتوای خود برای از مانیتور 10 بیتی گرانتر که قابلیت تعریف میلیاردها رنگ را دارد استفاده کنند. اگر بودجه کافی در اختیار نداشتید، شما می‌توانید با پنل 8 بیتی که می‌تواند میلیاردها رنگ را از طریق dithering جعل کند (که معمولاً "8 بیتی + FRC" نام دارد) استفاده کنید. برای سرگرمی یا اهداف تجاری، استفاده از مانیتور معمولی 8 بیتی که می تواند میلیون ها رنگ را نشان دهد، کافی خواهد بود.

شدت روشنایی یک مشخصه مهم که باید هنگام خرید مانیتور در بگیرید

یکی دیگر از مشخصه‌های مانیتور که به‌خصوص در هنگام خرید مانیتور نمونه‌های حرفه‌ای باید به آن توجه کرد، گاموت رنگ یا محدوده‌ی رنگی است. گاموت عبارت است از گستره‌ی رنگ‌هایی که یک نمایشگر قادر به بازتولید آن است. این مانیتورهای خوب این روزها می‌توانند گاموت‌های sRGB و Rec.709 را پوشش دهند (به ترتیب برای عکس و فیلم طراحی شده اند).

با این حال، برای کارهای پر تحرک‌تر، شما می‌توانید بازه‌های مدرن‌تری مانند AdobeRGB ، DCI-P3 و Rec.2020 را تولید کنید، که طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها را در بر می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.