امروز01 خرداد 1403

بهترین ورزش های خانگی برای فیتنس کدامند؟

فیتنس در خانه
5/5 - (2 امتیاز)
5/5 - (2 امتیاز)

ورزش همیشه با سلامتی همراه بوده است و حتی در جملات هم بیشتر مواقع گفته می شود “ورزش و سلامتی” اما به محض اینکه کلمه ی ورزش به گوش ما می رسد اکثرا یاد باشگاه، سالن فوتبال و یا والیبال می افتیم. در حالی که اینگونه ورزش کردن سختی های خود را نیز دارد مثلا زمانی که برای رفتن و برگشتن در راه سالن یا باشگاه صرف می کنیم و همین طور هزینه ی مربوط به آن، جالب است که همواره می شنویم افراد در ورزش های سالنی و باشگاهی دچار مصدومیت می شوند. البته که با تهیه بهترین دستگاه ها و در خانه هم می توان ورزش حرفه ای را ادامه داد.

مشکل دیگری که بیشتر گریبانگیر خانم های جامعه ی ما است پیدا نکردن باشگاههای مناسب زنان و دختران جوان است. در ادامه به بررسی چند ورزش جالب و فوق العاده موثر در سلامتی می پردازیم که نه محدودیت مکان و زمان دارند و نه برای خانم ها و آقایان تفاوت زیادی دارد بخصوص این روزها با شیوع بیماری کرونا که امکان ورزش در خارج از محدوده ی خانه وجود ندارد.

ورزش در خانه را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

  1. ورزش بدون دستگاه های ورزشی خاص
  2. ورزش با کمک دستگاه های  ورزشی

ورزش های خانگی بدون دستگاه

راکت بدمینتون

راکت بدمینتون

بدمینتون

در میان ورزش هایی که نیاز به سالن و ابزار خاصی ندارند بدمینتون و در جامعه ی ایرانی بسیار طرفدار دارد همانطور که در اکثر پارک ها و تفرجگاه هایی که به صورت خانوادگی مراجعه می شود این ورزش در حال انجام است. با راهنمای خرید بهترین توپ و راکت می‌توانید شروع به انجام این ورزش نمایید. اما بدمینتون چگونه به سلامت ما کمک می کند:

فیزیک مناسب و تقویت ماهیچه ها: بدون توجه به وزن شخص، بدمینتون باعث شکل گیری انحناهای زیبا و اندامی ظریف در بدن می شود. این قاب زیبا را می توان توام با تقویت عضله داشت چرا که در بدمینتون تمرکز روی شکل دادن عضلات و کاهش چربی است نه ساختن و حجیم کردن عضلات.

انعطاف پذیری: حرکات کششی باعث می شود انعطاف بدن بیشتر شده و خطر صدمه دیدن عضلات کم شود هنگامی که در حال بازی بدمینتون هستید بدن دائما در حال کش آمدن در قسمت های مختلف است، این امر باعث بوجود آمدن انعطاف بالا و مقاومت عضلات در برابر حرکات سریع است.

استقامت و قدرت عضلات: یکی از مهم ترین مزایای بدمینتون افزایش استقامت عضلات است. این امر معمولا به طور واضح در زمان ورزش مشهود است به عنوان مثال اوایل شروع ورزش بدمینتون بعد از حدودا 20 دقیقه به نفس نفس افتاده و دیگر قادر به بازی نیستید اما بعد از گذشت مدتی این زمان تا یک یا دوساعت افزایش پیدا می کند.

بهبود متابولیسم بدن: بدمینتون باعث افزایش تعرق و در نتیجه نیاز بدن به اکسیژن می شود که این امر منجر به افزایش گردش خون و در نتیجه بالا رفتن متابولیسم بدن می شود.

کاهش وزن: داشتن تحرکات و پرش های زیاد در تمام طول مدت ورزش باعث می شود چربی انباشته در بدن به طور مستمر بسوزد و تبدیل به انرژی شود و پس از گذشت مدتی متوجه کاهش وزن و چربی های انباشته در بدن خود می شوید.

سلامتی قلب: هنگام انجام بدمینتون گردش خون به آرامی بالا می رود و این روند آرام باعث افزایش فعالیت ماهیچه ی قلب برای پمپاژ خون شده و آنرا قوی می نماید.

بهبود عملکرد ریه: زمان انجام ورزش اکسیژن خون کاهش میابد پس ریه نیز مانند قلب به مرور شروع به فعالیت بیشتر می کند و قوی تر می شود.

کاهش استرس و فشار خون: بدمینتون با ایجاد تحرک در بدن باعث افزایش تولید ماده ی آندورفین می شود که تولید این ماده منجر به کاهش استرس و فشارخون می شود.

بهبود رفلکس ها و هماهنگی حرکتی بدن: هنگامی که توپ به سمت شما می آید مغز چند ثانیه وقت دارد تا سرعت و جهت آنرا بررسی و تصمیم بگیرد در کدام نقطه ضربه را به آن وارد نماید و در چه جهتی آنرا برای بازیکن مقابل ارسال نماید و پس از این محاسبات تمام عضلات و اندام را در جهت نقطه ی مورد نظر و وارد کردن ضربه هدایت می کند.

ورزش و سلامتی

ورزش و سلامتی

Cross Fit یا کراس فیت

ورزش دومی که در منزل می توانید انجام دهید و نیاز به ابزارهای زیادی برای اینکه بدن خود را روی فرم نگه دارید ندارد CrossFit (کراس فیت) است. CrossFit  نوعی از تمرین قدرتی و هوازی است که از حرکات عادی روزمره، مانند خم شدن، کشیدن، فشار دادن و غیره ایجاد شده است.

یکی از دلایل اینکه CrossFit برای همه سنین بسیار مفید است، این است که نیازهای جسمی یک فرد در درجات مختلف متفاوت است – نه از نظر نوع. ما به معنای واقعی کلمه می توانیم یک ورزشکار 60 ساله داشته باشیم که یک تمرین رقابتی مشابه را با یک ورزشکار 25 ساله انجام دهد. نیازهای آنها متفاوت نیست. به عبارت دیگر، هر دوی آنها باید بتوانند بنشینند، چیزی را از زمین بلند کنند یا خود از زمین بلند شوند. اما انسان 25 ساله فقط باید بتواند این کارها را سریعتر انجام دهد.

Cross fit در منزل

در سایت رسمی crossfit.com گفته شده است که این عنوان یک ورزش نیست بلکه یک سبک زندگی است سبکی که در آن روش درستی برای تغذیه انتخاب می شود و در کنار آن رفتار روزمره ی زندگی به نوعی حرکت ورزشی برای تقویت بدن تبدیل می شود کراس فیت شامل حرکاتی مانند نشستن بلند شدن خم شدن و بسیاری از کارهای روزانه ی ما است. این ورزش در سطح حرفه ای نیاز به ابزارها و محیط مناسب خود دارد اما وقتی شما به این ورزش برای حفظ سلامتی نگاه کنید متوجه می شوید که به دلیل اینکه این ورزش استقامتی می باشد و در واقع بیشتر قدرت و استقامت عضلات را بالا می برد تا حجم آنها را، در خانه به راحتی قابل اجرا می باشد. زیرا اکثر حرکات این ورزش با وزنه های کم و حتی با وزن بدن می باشد.

مزایای cross fit

سرعت تاثیرگذاری: حرکات این ورزش سنگین و پر فشار هستند و به سرعت روی رشد عضلات و قدرت استقامتی بدن شما تاثیر می گذارد.

کاهش وزن: همانطور که پیشتر گفته شد این ورزش به دلیل استقامتی بودن به سرعت شروع به سوزاندن دو عامل اصلی چاقی بدن می کند، قند و چربی انباشته شده ی بدن. از آنجا که حرکات کراس فیت اکثرا با تحرک و فشار روی کمر و ناحیه ی میانی بدن می باشد و از طرف دیگر بیشترین حجم قند و چربی انباشته ی بدن در این قسمت بدن ذخیره می شود با انجام حرکات کراس فیت خیلی زود شروع به کاهش وزن و سوزاندن چربی و قند انباشته ی بدن می نمایید.

دفع سموم بدن: همیشه در انجام آیتم های روزانه ی این ورزش تعدادی آیتم هوازی وجود دارد، این آیتم ها باعث افزایش تعرق بدن شده و در نتیجه سموم موجود در بدن از این طریق دفع می شود و در کنار آن با مصرف مجدد آب این فرایند سریعتر و کاملتر می شود.

کاهش استرس و فشار: حرکات این ورزش معمولا دارای جنب و جوش خاص خود است و فشاری که در کنار این جنب و جوش به عضلات می آورد باعث تخلیه ی انرژی بدن می شود این تخلیه ی انرژی استرس و فشار ناشی از یک روز عصبی را به خوبی از بین می برد.

بهبود سیستم قلب و عروق: هرچه آیتم هایی که انجام می دهید سنگین تر باشد عضلات بدن نیاز بیشتری به خون دارد در نتیجه ماهیچه ی قلب اقدام به پمپاژ بیشتر می کند و سرعت گردش خون در رگها را بیشتر می کند که این موضوع به تقویت سیستم قلب و عروق کمک بسیار زیادی می نماید.

ورزش های خانگی با دستگاه های ورزشی

ورزش با دستگاه الپتیکال

ورزش با دستگاه الپتیکال

دستگاه الپتیکال

یا اسکی فضایی یکی از بهترین دستگاه های قلبی در تناسب اندام است. همچنین بهترین گزینه برای تجهیزات ورزش خانگی است.

مزایای دستگاه الپتیکال

افزایش قدرت استقامت و قلب: دستگاه الپتیکال این امکان را می دهد که تمرین هوازی خوبی داشته باشید و می تواند قلب، ریه ها و عضلات را تقویت کند. این کار به نوبه خود می تواند به ایجاد استقامت بدن کمک کند. وقتی ورزش هوازی انجام می دهید، قلب و ریه ها باید بیشتر کار کنند تا خون و اکسیژن بیشتری به عضلات وارد شوند.

کالری سوزی زیاد: اگر به دنبال راهی برای افزایش کالری سوزی در مدت زمان کوتاه هستید، از الپتیکال یا اسکی فضایی استفاده کنید. بسته به میزان وزن شما، این دستگاه کاردیو می تواند در مدت زمان 30 دقیقه حدود 270 تا 400 کالری بسوزاند.

کاهش فشار روی مفاصل: تمرین الپتیکال ( یا اسکی فضایی ) می تواند فشار وزن را در مقایسه با دویدن، آهسته دویدن و تمرین های مشابه بطور قابل توجهی کاهش دهد. به عبارت دیگر، با الپتیکال می توانید ورزش را بدون سایش، پارگی که همراه با ورزش با ضربه زیاد است، ادامه دهید.

تاثیر بر بالاتنه و پایین تنه: دستگاه الپتیکال از معدود دستگاه های کاردیو است که می تواند تمرین بالاتنه و پایین تنه را با هم فراهم کند. نکته مهم در تمرینات بالا تنه توزیع یکنواخت وزن و مقاومت فرد است. به عبارت دیگر، بازوهای فرد با همان سرعتی که پاها حرکت داده می شود، تکان می خورد.

افزایش چربی سوزی: به دلیل توانایی بالای کالری سوزش، الپتیکال ( یا اسکی فضایی ) می تواند در از دست دادن چربی بدن و تقویت عضلات در مدت زمان کمتری کمک کند.

هدف قرار دادن عضلات خاص پا: می توانید مقاومت و شیب پدال های پا را در الپتیکال تغییر دهید. با این کار می توانید عضلات مختلفی را در قسمت تحتانی بدن خود از جمله چهار سر ران، گلوت، همسترینگ و ساق پای خود را هدف قرار دهید.

بهبود تعادل بدن: اگر مستقیم بایستید و دستگیره های الپتیکال را رها کنید، می توانید عضلات اصلی خود را هدف قرار داده و روی تعادل خود کار کنید.

حفظ تناسب اندام بعد از آسیب دیدگی: اگر جراحتی در بدن خود دارید و نمی توانید در فعالیت های بدنی منظم شرکت کنید، کار کردن روی الپتیکال می تواند راهی عالی برای ایجاد یا حفظ آمادگی جسمانی باشد.

دستگاه تردمیل

ورزش منظم یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بدن خود انجام دهید. داشتن بدنی فعال به دلایل مختلف بسیار ضروری است و واضح است که تنها دلیل آن نگه داشتن وزن در حد قابل قبول نیست. به طور کلی، دویدن برای سلامتی بدن بسیار عالی است، مخصوصا وقتی در خانه خود تردمیل دارید! مزایای بهداشتی بی شماری برای وجود یک تردمیل در خانه وجود دارد.

مزایای استفاده از تردمیل

کاهش ضربه و فشار به مفاصل: یکی از مزایای بزرگ هنگام کار بر روی تردمیل این است که باعث می شود ضربه بسیار کمتری در هنگام دویدن به زانوها یا ستون فقرات وارد شود. همچنین در هنگام پیاده روی بر روی پیاده رو، خاک یا سایر سطوح یکنواخت و سخت، به پاهای شما فشار زیادی وارد می شود .

تحت کنترل بودن بدن روی تردمیل: همه چیز در اطراف شما به طور کامل تحت کنترل است و این بسته به سطح تناسب اندام شماست چون ممکن است بخواهید تمرینی سبک داشته باشید یا ممکن است یک دونده باتجربه باشید که می خواهد یک تمرین شدید داشته باشد. به وسیله تردمیل گرم شدن و خنک شدن بدن شما، سرعت و تمایل و حتی میزان انرژی شما برای مدت معینی کنترل می شود.

شبیه سازی دوره های مسابقه: قابلیت برنامه ریزی تنها شرط لازم نیست و این بدان معنی است که می توانید یک مسابقه واقعی را با آنها شبیه سازی کنید. درحالی که می توانید سرعت و شیب تردمیل را نیز کنترل کنید و این برای روز مسابقه واقعاً مفید است.

سلامت قلب: یکی از بزرگترین مزایایی که به طور مرتب با دویدن به همراه خواهید داشت این باشد که برای سلامتی قلب و عروقتان بسیار عالی است.

امنیت و راحتی: از مزایای بسیار مهم دویدن روی تردمیل راحتی و سهولت در انجام این کار است و برای دویدن روی آن نیازی به جایی نیست.

کاهش وزن با تردمیل: تردمیل می تواند به سرعت در کاهش وزن کمک کند. دویدن بر روی یک تردمیل می تواند به راحتی 100 کالری را برای هر کیلومتر برای شما بسوزاند.

راهنمای خرید دمبل: بطور کلی خرید وسایل ورزشی نیاز به آگاهی و اطلاع از ساختار بدن و چگونگی بهبود عملکرد آن دارد جدا از این مورد شما باید ابتدا بدن خود و نقاط ضعف و قوت آنرا بشناسید بعد از آن باید در مورد ورزش ها و دستگاه های متفاوتی که برای تقویت بدن وجود دارد اطلاعات کافی داشته باشید. در شما می توانید بسیاری از این اطلاعات را به راحتی و شرح کامل یافته و تصمیم گیری بهتری در خصوص شروع یک ورزش یا استفاده از یک دستگاه مناسب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر