امروز01 خرداد 1403

تجهیزات ورزش در خانه: تبدیل خانه به باشگاه در روزهای قرنطینه

تجهیزات ورزش در خانه
5/5 - (1 امتیاز)

این که بخواهیم تجهیزات ورزش در خانه خریداری کنیم و در منزل ورزش کنیم برای خیلی از افراد غریب و ناملموس است. اصلا تا وقتی که باشگاه‌های ورزشی و تنوع وسیله در آن‌ها وجود دارد چرا سراغ خرید وسیله ورزش در خانه برویم!؟ اما اگر با ملزومات و فواید طراحی یک باشگاه شخصی کوچک در خانه آشنا شوید، احتمالا از ایده ورزش در خانه شگفت‌زده خواهید شد!

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی نظیر بهداشت محیط، عدم دسترسی به باشگاه مناسب و حتی مشکلات اقتصادی از باشگاه بیزار هستند. جالب است بدانید دلیل دسته دیگری از افراد شلوغی و اختلال اضطراب اجتماعی است که فضای باشگاه در روح و روان آن‌ها ایجاد می‌کند.

همان طور که می‌بینید هر یک از ما دلایل مختلفی برای ورزش در خانه داریم. مثلا یکی از مهم‌ترین دلایل این روزها برای ورزش در خانه، قرنطینه خانگی و تعطیلی باشگاه‌های ورزشی است. 

مثل همیشه دلایل و اهداف شما برای ما مهم هستند و تصمیم گرفتیم راهنمای کاملی برای خرید تجهیزات مناسب ورزشی در اختیارتان قرار دهیم. نقد امروز را از دست ندهید.

تجهیزات ورزش در خانه - باشگاه را به خانه بیاورید

شاید خرید تجهیزات ورزشی در وضعیت کنونی برای ورزش در خانه کمی دور از دسترس به نظر برسد. اصلا ممکن است محیط کافی در منزل برای قرار دادن وسایل ورزشی وجود نداشته باشد و از طرف دیگر هزینه خرید آن‌ها منطقی نباشد. نکته دیگر برنامه‌ ورزشی است که خیلی از ما به صورت تخصصی نمی‌توانیم مربی خوبی برای تناسب اندام فردی خود باشیم! پس چاره چیست؟

برخلاف تصورتان، برخورداری از یک باشگاه شخصی خانگی با تجهیزات ورزش در خانه، عبور از هفت خان رستم نیست! شما با خرید برخی از تجهیزات ورزش در خانه با قیمت منطقی از پرداخت ماه‌ها هزینه باشگاه بی‌نیاز می‌شوید. از طرف دیگر ورزش در خانه مزایای دیگری نظیر منعطف بودن زمان ورزش، راحتی و دسترس ساده‌تر را به همراه دارد.

پیش از خرید هرگونه تجهیزات ورزش در خانه به یاد داشته باشید که:

 1. فقط و فقط با مداومت از تجهیزات ورزش در خانه نتیجه کسب می‌کنید.
 2. برای جلوگیری از آسیب و هر نوع صدمه ورزشی، راهنمای استفاده از محصول را مطالعه کنید.
 3. تجهیزات ورزشی خود را مطابق با راهنمایی که در ادامه می‌خوانید انتخاب و از تناسب اندام لذت ببرید!

انواع سبک تمرینی متناسب با تجهیزات ورزش در خانه

لوازم ورزشی برای خانه

لوازم ورزشی برای خانه

بازار تجهیزات ورزشی آنقدر متنوع و جذاب است که هر کسی می‌تواند از ترکیب ابزارهای مختلف، باشگاه خاص و منحصر به فرد خود را داشته باشد. با این اوصاف می‌توانید سبک تمرینی مهیج و متنوعی برای ورزش کردن داشته باشید:

ترکیب تجهیزات ورزشی قابل‌حمل

دمبل، نیمکت، توپ ورزشی، استپ، بند ورزشی، مت ورزشی و ... از جمله تجهیزات قابل‌حمل برای طراحی باشگاه خانگی هستند. این وسایل کم‌ترین قیمت را نسبت به سایر تجهیزات دارند. بنابراین اگر به دنبال تجهیزات ورزش در خانه و راه‌اندازی باشگاه با هزینه پایین هستید، این ترکیب را حتما امتحان کنید.

در این ترکیب بخش‌هایی نظیر جای قرار دادن دمبل، بند آویزان و ... جهت نگهداری تجهیزات ورزشی ممکن است وجود داشته باشد.

ترکیب تجهیزات سنگین و باشگاهی

برخی از تجهیزات نمونه کوچک‌تر و خانگی تجهیزات قوی باشگاهی هستند. در صورتی که از این وسایل در منزل استفاده می‌کنید در واقع محیط واقعی یک باشگاه را شبیه‌سازی کرده‌اید. این تجهیزات در اکثر موارد ثابت هستند؛ اما برخی از آن‌ها نظیر وزنه دست و پا می‌توانند متحرک باشند.

اگر دید بلندمدتی هم نسبت به این اقدام داشته باشید متوجه می‌شوید که یک بار خرید دستگاه به صرفه‌تر از هزینه باشگاه خواهد بود! برای خرید نمونه تجهیزات سنگین و غیرقابل‌حمل باشگاهی، ابتدا باید رویکرد خود را از ورزش مشخص کنید:

تمرینات کاردیو

این تمرینات برای بهبود بازدهی قلبی، سلامت جسم و برآوردن نیاز بدن به تحرک روزانه مناسب است. اولین وسیله ورزشی متداول برای تمرین کاردیو تردمیل است. تردمیل همیشه برای کاهش وزن و پیاده‌روی کامل در منزل مناسب بوده است.

البته تردمیل فقط بخشی از تمرینات سنگین را کامل می‌کند. برای تکمیل تمرینات کاردیو،ماشین اسکی به دلیل سوزاندن کالری بالا و تاثیر بر گروه‌های عضلانی بزرگ گزینه مناسبی خواهد بود. بعد از اسکی، ماشین زیر بغل قایق یکی دیگر از تجهیزات سنگین است که در منزل هم می‌توانید نمونه کوچک آن را داشته باشید.

دوچرخه ثابت هم از تجهیزات ثابت ورزشی متداول است که در خیلی از منازل یافت می‌شود. این وسیله به نسبت تردمیل فضای کم‌تری اشغال و به تنظیم شدت فعالیت بدنی کمک می‌کند.

تمرینات قدرتی

تجهیزات ورزش در خانه برای تمرین قدرتی، با هدف افزایش مقاومت و آستانه تحمل عضلات استفاده می‌شوند. وزنه مچ پا یکی از متداول‌ترین تجهیزاتی است که می‌توانید در منزل استفاده کنید و همزمان با آن، حرکات ساده داشته باشید. وزنه دست و دمبل هم جز تمرینات قدرتی هستند؛ با این تفاوت که دمبل در گروه تجهیزات سبک‌تر قرار می‌گیرد.

میز پرس و ماشین جلوپا از تجهیزات باشگاهی دیگری هستند که اگرچه قدرتی محسوب می‌شوند، اما در منزل چندان کاربرد ندارند.

انتخاب آگاهانه و صحیح تجهیزات ورزش در خانه

یک اتاق با اندازه متوسط برای نگهداری تجهیزات ورزش در خانه کافی است. اما خرید بهترین وسیله ورزشی در منزل تا زمانی که هدف خود را تعیین نکرده باشیم میسر نیست.

برای خرید وسایل ورزشی ابتدا باید اهداف خود را مشخص کنید. معمولات تمرینات ورزشی در سه سطح مقدماتی/ مبتدی/ سبک شروع شده و به تمرینات سنگین یا پیشرفته ختم می‌شوند. برای این که دقیقا بدانید در کدام یک از این دسته‌ها قرار و به چه وسیله‌ای نیاز دارید به نکات زیر توجه کنید:

تجهیزات ورزشی سبک و مقدماتی

در صورتی که هدف شما مدیریت وزن، نرم کردن و بهبود عضلات باشد احتمالا تجهیزاتی مثل دمبل، توپ ورزشی طب، بارفیکس ساده، تشک یوگا و زیرانداز مناسب باشد. همین تجهیزات اندک با هزینه خیلی پایین می‌توانند تاثیر فراوانی روی کاهش هزینه‌های جانبی شما داشته باشند.

طناب وسیله ارزان قیمت دیگر برای گرم کردن و ورزش روزانه در منزل است. این وسیله برای تقویت پاها، کفل، بازوها و شانه‌ها گزینه مناسبی خواهد بود. به جز طناب، نوارهای کششی و کش پیلاتس از جمله وسایل ارزان دیگری هستند که می‌توانند مجموعه تجهیزات ورزش در خانه را کامل‌تر کنند.

تجهیزات ورزشی میان‌رده ( متوسط)

در یک مرحله بالاتر، شاید به جز تشک، توپ، طناب و دمبل برای تقویت سایر عضلات نیاز به استپ ورزشی یا نیمکت داشته باشید. بسته به نیاز بدنی می‌توانید وزنه‌های متنوعی را به این لیست اضافه کنید و تمرینات سنگین‌تری از مرحله قبل داشته باشید.

تجهیزات ورزشی پیشرفته

هر چند که بسیاری از افراد حرفه‌ای برای تمرینات پیشرفته به باشگاه نیاز دارند، اما حتما از تجهیزات ورزش در خانه هم استفاده می‌کنند. هالتر، اسکوات، نیمکت‌های کششی و میله بارفیکس پیشرفته از جمله وسایلی هستند که نمونه خانگی آن‌ها را می‌توانید تهیه کنید.

بعد از انتخاب نوع محصول، نوبت به مقایسه و انتخاب گزینه مناسب از میان طیف گسترده تجهیزات ورزش در خانه می‌رسد. البته که انتخاب سختی پیش روی شما است. در بحث خرید تجهیزات ورزشی در منزل به جز فاکتور کیفیت، امکانات و برند، موضوع گارانتی محصول هم اهمیت دارد.

طناب ورزشی تناسب اندام تن زیب مدل Magic

نقاط قوت
 • طول مناسب دسته و صدای برخورد با زمین به خاطر وجود قطعات پلاستیکی در طناب، آن را برای افراد مبتدی بسیار مناسب کرده است. برای پرش مناسب، از کفش‌های cross-training که دارای کفی انعطاف ‌پذیر هستند استفاده کنید.
نقاط ضعف
 • اگر فردی حرفه‌ای هستید، دسته‌های سخت و بلند طناب ممکن است هنگام پرش آزاردهنده باشد.

همان طور که گفته شد طناب یکی از اجزای موثر، ارزان و مفرح میان تجهیزات ورزش در خانه است. طناب ورزشی تناسب اندام تن زیب مدل طناب جادویی با طول 2.5 سانتی‌متر و دسته‌های پلاستیکی سخت، برای افراد مبتدی بسیار مناسب خواهد بود.

این طناب 134 گرمی دارای قطعات پلاستیکی کوچک متصل به تنه است که هنگام برخورد با زمین، صدای کافی ایجاد می‌کنند. در نتیجه فردی که مبتدی باشد به راحتی با این صدا هماهنگ می‌شود و تعداد پرش بیش‌تری در طول دقیقه ثبت می‌کند.

میل بارفیکس تن زیب مدل Three Bar

نقاط قوت
 • میل بارفیکس تن زیب مدل Three Bar با برخورداری از میله‌ای با‌دوام و ابعادی مناسب، کاملا مقاوم است. این بارفیکس تا 95 سانتی‌متر قابلیت تغییر عرض دارد و روی چارچوب منحنی و مسطح قابل نصب خواهد بود. ضمنا نصب ساده‌ و وزن کمی دارد و به راحتی جا به جا می‌شود.

اگر فضای کافی برای قرار دادن تجهیزات بزرگ و سنگین ندارید، بارفیکس نمونه خوبی از تجهیزات ورزش در خانه است.

این وسیله یک ابزار پرکاربرد برای اهداف مختلف است. مثلا می‌توانید جهت بهبود قدرت عضلات و به صورت قدرتی از آن استفاده کنید. در مقابل نیز کاربرد کششی دارد و برای قبل و بعد از ورزش‌های سنگین نیز مناسب خواهد بود.

نقاط قوت
 • کش‌های ورزشی نظیر کش پیلاتس هستند؛ اما امکانات آن‌ها گسترده‌تر است و برای ورزش‌های سطح متوسط تا پیشرفته کاربرد دارند. کش ورزشی تن زیب دارای قرقره با گیره جهت قفل شدن پشت در، پنجره و ... است که به بهبود تعادل پاها، شیوه راه رفتن و جهش‌پذیری کمک می‌کند.

کش‌های مقاومتی  یا کش بدنسازی معمولا برای تمرین‌های قدرتی، عضله سازی و ورزش‌درمانی کاربرد دارند. طول این کش‌ها بسیار متنوع است و برخی از این کش‌ها دارای دسته در دو طرف هستند که می توانند برای تمرینات بالاتنه و یا در انتهای پا و برای تمرینات پایین‌تنه استفاده شوند.

نمونه مناسب و یا کیفیت این کش‌ها توسط تن زیب تولید شده است.

توپ پیلاتس و یوگا تراباند

نقاط قوت
 • این محصول قیمت بسیار مناسبی نسبت به رقبا دارد. برخی از توپ‌های بدنسازی دارای بخش‌های خارمانند هستند که ممکن است آزاردهنده باشند. کیفیت ساخت درجه یک این توپ باعث می‌شود تا حالت استاتیک آن بدون نیاز به خار، حفظ شود.

توپ ورزشی یکی از ابداعات مفرح و جالب در زمینه تجهیزات ورزش در خانه بود که همیشه طرفداران خود را داشته است. مزیت این توپ‌ها در مقایسه با سایر وسایل بدنسازی این است که چندان گران قیمت نیستند، فضای زیادی را اشغال نمی کنند و به راحتی می توان آن‌ها را حمل کرد. به همین علت برای استفاده در منزل بسیار مناسب هستند.

توپ پیلاتس و یوگا تراباند از مواد پی وی سی و ضد ترکیدن تولید شده است. این توپ به سفارش شرکت ترابند مطابق با استانداردهای روز کشور آمریکا به قطر ۲۵ سانتی متر و وزن تقریبی ۱۰۰ گرم در بازار عرضه شده است. معمولا طرفداران پیلاتس از این توپ برای اجرای تمرین عضلات شکم بهره می‌برند.

دمبل ایروبیک روکش دار 3 کیلوگرمی

نقاط قوت
 • دمبل ایروبیک روکش‌دار 3 کیلوگرمی مدل 01-Pink شش‌شلعی است و این موضوع به استاتیک وسیله در دست کمک می‌کند. محصول مناسب خانم‌ها، آقایان، باشگاه و خانه تولید شده و برای انواع ورزش هوازی و بی‌هوازی مفید است. اگر پوست دستتان با سطح فلزی وزنه‌ها سازگاری ندارد، این دمبل روکش مناسبی برای جلوگیری از تماس مستقیم پوستی دارد.

دمبل یکی از محبوب‌ترین ابزارها میان تجهیزات ورزش در خانه است. علت آن هم به طیف گسترده فعالیت‌های ورزشی مربوط می‌شود که با دمبل قابل‌ پیاده‌سازی خواهد بود.

کش پیلاتس وی کی اسپورت

نقاط قوت
 • طول محصول مناسب انواع فعالیت‌های پیلاتس بوده و از نرمی و در عین حال مقاومت خوبی برخوردار است.

کش‌های پیلاتس یکی از زیر مجموعه‌های کش‌های بدنسازی بوده که باعث انقباض گروهی عضلات و تحریک استخوان‌های مجاور می‌شود. اگرچه این محصول به لحاظ ساختاری پیچیده نیست اما مقاومت آن برای استفاده طولانی‌مدت از اهمیت زیادی برخوردار است.

کش پیلاتس وی کی اسپرت در ابعاد 200x15x0.05 سانتی‌متر و با بافتی نرم تولید شده است و می‌تواند عضو موثری در تجهیزات ورزش در خانه باشد.

وزنه مچ دست و پا ترابند مدل 3 کیلوگرمی

نقاط قوت
 • وزنه مچ دست و پا دارای یک بند چسبی برای راحتی بیشتر شما در هنگام بستن است. ضمنا محتویات داخل وزنه کاملا نرم و شنی بوده و به سادگی قابل حمل و نقل خواهد بود.

همان طور که گفته شد وزنه مچ دست و پا 3 کیلوگرمی برند معروف THERA BAND یکی از گزینه‌های ضروری برای تمرین قدرتی هستند. اگر به دنبال تقویت عضلات مچ دست و پا بدون هرگونه آسیب در طول تمرینات روزمره هستید، وزنه مچ ترابند را امتحان کنید.

شکم بند ورزشی پرو اسپورتز

نقاط قوت
 • لایه خارجی محصول با چسب بسته می‌شود؛ اما لایه‌ی داخلی از جنس فوم نرم است که به راحتی بیش‌تر حین استفاده کمک می‌کند.

رویکرد برخی از افراد صرفا ورزش در خانه بدون هرگونه وسیله ورزشی اضافی است. اگر بدون هرگونه تجهیزات تمرین می‌کنید، استفاده از شکم بند ورزشی پرو اسپورتز تاثیر تمرینات شما را دو چندان می‌کند.

شکم‌بند وسیله‌ای برای گرم کردن شکم و افزایش گرمای بدن است. در نتیجه میزان تعریق ورزشی بالاتر می‌رود و خود این موضوع به چربی‌سوزی بیش‌تر کمک می‌کند.

از بین برندهای موجود، شکم‌بند ورزشی پرو اسپورتز با ساختار کشسانی و مرغوبیت بالا به سوخت و ساز بیش‌تر در طول ورزش کمک می‌کند.

زیرانداز یوگا آماتا

نقاط قوت
 • محصول دارای کاور و قابل شستشو است

یوگا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تمرین روزانه در روزهای قرنطینه است. فیلم‌ها و آموزش‌های ویدیویی زیادی برای تمرین یوگا در منزل وجود دارد؛ اما یوگا بدون استفاده از مت یا زیرانداز یوگا هرگز تاثیرات واقعی خود را ندارد!

زیرانداز یوگا آماتا سبب کاهش لیز خوردن و کاهش فشار وارد شده به بدن می‌شود. البته لازم است بسته به اهداف و تمرینات خود لازم است ضخامت فوم مناسبی انتخاب کنید.

تخته استپ پاورجیم مدل فومی 55 سانتی متر

نقاط قوت
 • ابعاد این محصول مناسب تمام حرکات و 55x32x9 سانتی‌متر است. فوم روی آن مانع از آسیب دیدن ستون فقرات و عضلات کمر و پا در اثر بالا و پایین رفتن مداوم می‌شود.

یکی از دیگر از تجهیزات ورزش در خانه که خیلی پرطرفدار و پرکاربرد بوده، تخته استپ است. این وسیله با ارتفاع کمی که با سطح زمین ایجاد می‌کند امکان تمرین و حرکات موزون ورزشی همراه با موسیقی در منزل را فراهم می‌سازد.

یکی دیگر از کاربردهای تخته استپ انجام حرکت اسکوات یا اسکات بوده که با تخته استپ پاورجیم مدل فومی همه این حرکات امکان‌پذیر خواهند بود.


تجهیزات ورزشی خانه چیست؟

مجموعه وسایل ورزشی که گاه در ابعاد کوچک‌تر برای تمرینات ورزشی در منزل استفاده می‌شوند.

بهترین وسیله ورزشی در منزل چیست؟

متناسب با سطوح مبتدی، نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای می‌توان از ابزارهای دمبل، کش، توپ تا تردمیل و دوچرخه ثابت استفاده کرد.

سخن آخر

ورزش بهترین گزینه برای روزهای قرنطینه در منزل است. خرید تجهیزات ورزش در خانه باعث می‌شود تا نه تنها در روزهای قرنطینه، بلکه در تمام روزهای سال تحرک داشته باشید. بنابراین اگر متناسب با سطح فعالیت بدنی خود دستگاه مناسبی را خریداری کنید همیشه بهانه‌ای برای ورزش کردن در طول روز خواهید داشت!

قدرتی بودن، کاردیو یا سرعتی بودن حرکات معیاری برای انتخاب تجهیزات است. شما چه معیارهایی را دنبال می‌کنید؟ در چه سطح ورزشی قرار دارید و کدام یک از دستگاه‌های معرفی شده را برای هر سطح بیش‌تر پیشنهاد می‌دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر