امروز26 فروردین 1403

خرید بهترین فرش دستبافت ایرانی با طرح های سنتی و اصیل

فرش دستبافت
5/5 - (1 امتیاز)

راهنمای خرید فرش دستبافت ایرانی

صنایع دستی بخشی از آیین فرهنگی و انعکاس سنت‌های حاکم بر جای جای سرزمین ما است. در بین دست‌بافته‌های ایرانی، فرش دستبافت نه تنها به عنوان نماینده اصالت و قدمت هنر در ایران، بلکه به خودی خود سرزمینی مستقل است که داستان‌‌ها و تاریخ پارسی را روایت می‌کنند. سرزمینی که همچون آینه فرهنگ و هنر ما را بازتاب می‌کند.

بدون شک طرح، نقش و نگار فرش‌های ایرانی در دنیا حرف اول را می‌زنند. نه تنها الگوی دوخت بلکه طرح و نقش‌های رایجی که در بافت فرش‌های ایرانی به کار می‌رود منحصر به فرد است. پس طبیعی است در میان انواع فرش‌ها، فرش ایرانی و در میان محصولات بازار فرش دستبافت را به عنوان نمادی از بلوغ و هنر بافندگان ایرانی انتخاب کنیم.

اگر قصد دارید دکوراسیون منزل را با فرش دستبافت تکمیل کنید دست نگه دارید! خرید فرش سرمایه‌گذاری بزرگی است که این روزها به دقت نظر و ظرافت بیش‌تری در انتخاب طرح و مدل‌های بازار نیاز دارد. در راهنمای خرید امروز به‌نظر به صورت تخصصی تمام موارد کاربردی جهت انتخاب نقش فرش دستباف مدرن و سنتی را مرور می‌کنیم.

معرفی و بررسی انواع فرش دستبافت سنتی و مدرن

مدل پر فروش

فرش دستباف دو متری کد 2008

مشخصات محصول

 • نوع طرح: خشتی
 • تراکم بافت: 33 رج
 • جنس پرز: پشم مرینوس

گلیم فرش از انواع بافت سبک مدرن بوده که در طراحی و آماده‌سازی فرش دو متری به کار رفته است. این گلیم فرش زیبا با طرح پیچشی و رنگبندی کاملا زنده و شاد بافته شده و با تراکم 33 رج هنر دست قالیبافان سیرجان است. رنگ تار و پود پشمی این فرش زیبا ثابت است و به دنبال شستشو تغییر نمی‌کند.

فرش دستبافت یک متری گالری نور طرح ابریشم کد H1028

مشخصات محصول

 • نوع طرح: ترنج
 • تراکم بافت: 85 رج
 • جنس پرز: ابریشم

شهرستان قم به عنوان یکی از خاستگاه‌های فرش اصیل ایرانی شناخته می‌شود. رنگ و لعاب فرش دستباف یک متری گالری نور شناسنامه این دستبافته اعلا و ظرافت آن هنر دست هنرمندان اهل قم است.

تار و پود این اثر هنری زیبا به صورت کامل از ابریشم درجه یک است که به روش سنتی و با رنگ‌های طبیعی رنگرزی می‌شود. ارتفاع این فرش حدود 0.5 سانتی‌متر بوده و با توجه به ظرافت بافت می‌توانید از این دستبافته به عنوان تابلو فرش نیز استفاده کنید.

فرش دستباف شش متری سی پرشیا کد 174143

مشخصات محصول

 • نوع طرح: لچک ترنجی
 • تراکم بافت: 30 رج
 • جنس پرز: پشم

فرش دستباف ایران عمری به درازای تاریخ هنر و فرهنگ ایرانی دارد. دستبافته شش متری سی پرشیا با طرح لچک ترنجی محصول استان یزد است که تار و پود آن از نخ پنبه اعلا بافته می‌شود. زمینه کرم این فرش زیبا و تناژ رنگ هماهنگ و سازگار آن برای چیدمان منزل، سالن تشریفات و کنفرانس مناسب است.

فرش دستبافت نه متری مدل نایین کد 230

مشخصات محصول

 • نوع طرح: لچک ترنجی
 • تراکم بافت: 45 رج
 • جنس پرز: ابریشم، پشم

پرز و چله فرش نه متری نایین از ابریشم و پشم خالص است که با طرح معروف و محبوب لچک ترنجی بافته می‌شود. لچک ترنج در میان نگاره‌های قالی جایگاه ویژه‌ای دارد و دور تا دور آن با ترنج‌های بیضی و گرد تزئین شده است.

تراکم این دستبافته زیبا 45 رج بوده و جنس پرز و تار و پود آن ترکیبی از ابریشم و پشم درجه یک است.

فرش دستباف ذرع و نیم سی پرشیا کد 172040

مشخصات محصول

 • نوع طرح: لچک ترنجی
 • تراکم بافت: 50 رج
 • جنس پرز: ابریشم، پشم

تبریز یکی از قطب‌های بافندگی فرش در ایران بوده و فرش دستبافت ذرع و نیم سی پرشیا نماینده خاص و اقتصادی این دیار است. بافت برجسته و نقش زنده و جسورانه این اثر هنری زینت‌بخش سطوح است و زمینه سبز آن با حاشیه آبی و تار و پود ابریشمی جلوه منحصر به فردی خلق کرده‌اند.

این مدل با طرح لچک ترنجی تو در تو و نگاره‌های متقارن بسیار زیبا بافته شده است.

فرش دستبافت یک متری طرح شکارگاهی کد 1402915

مشخصات محصول

 • نوع طرح: درختی
 • تراکم بافت: 50 رج
 • جنس پرز: کرک و ابریشم

نقشه و طرح فرش‌های دستباف اصفهان وامدار هنری کاشیکاری، خطاطی و صحافی است که از گذشته در این مرز و بوم جریان دارد. فرش دستباف یک متری طرح شکارگاهی با زمینه کرم بافته شده و تراکم بالای آن بافت ظریف و زیبایی خلق کرده است. ابعاد این دستبافته نفیس برای استفاده در سطوح کوچک و محدود نظیر پیشخوان یا نصب روی دیوار به عنوان عنصر دکوراتیو مناسب خواهد بود.

فرش دستبافت یک متری گالری نور کد H1287

مشخصات محصول

 • نوع طرح: ترنج
 • تراکم بافت: 35 رج
 • جنس پرز: پشم

قالی ایرانی نماد زندگی ایرانی است و این حیات و پویش در طرح و نقش فرش دستبافت گالری نور به وضوح مشاهده می‌شود. این دستبافته زیبا با زمینه گلبهی در شهر همدان طراحی شده و تراکم آن به 35 رج می‌رسد. تمام رنگ‌های به کار رفته در این اثر هنری طبیعی هستند و به شیوه سنتی رنگرزی می‌شوند.

فرش دستبافت زرع ونیم عباسی مدل سالاری

مشخصات محصول

 • نوع طرح: ترنج
 • تراکم بافت: 85 رج
 • جنس پرز: ابریشم

مساحت فرش‌های ذرع و نیم کم‌تر از دو متر مربع است و در زمره انواع قالیچه طبقه‌بندی می‌شوند. فرش ذرع و نیم مدل سالاری از طرح‌های پرطرفداری است که برای دکوراسیون مینیمال مدرن و خانه‌های کوچک طراحی و بافته می‌شود. طرح و نقش این دستبافته ابریشمی با دکوراسیون مدرن و سنتی سازگار است.

فرش دستبافت یک و نیم متری طرح ترنجی کد YMM.22

مشخصات محصول

 • نوع طرح:  لچک ترنجی
 • تراکم بافت: 60 رج
 • جنس پرز: ابریشم

لچک‌های ترنج انواع مختلفی دارند و نمونه آن‌ها در کاشیکاری‌های سنتی به وفور موجود است. طرح لچک یک و نیم متری دستبافته شهر قم است که با تراکم 60 رج و رنگ‌های طبیعی رنگرزی می‌شود. جنس پرز و چله این اثر هنری از نخ ابریشم اعلا بوده و زمینه آن بنفش است.

فرش دستبافت سه متری آزادسرو کد 3001

مشخصات محصول

 • نوع طرح: سایر
 • تراکم بافت: 35 رج
 • جنس پرز: پشم

تنوع رنگ‌ها در کنار طبیعت زنده آن‌ها جلوه متفاوت و درخشنده‌تری در فرش دستبافت سه متری آزادسرو خلق کرده‌اند. جنس تار و پود این فرش نخ پنبه‌ای و گره‌های آن نخ پشمی بوده و هنر دست بافندگان جوشقان است.

در فرش سه متری آزادسرو نقش‌مایه‌های قالی جوشقان با طرح قابی درآمیخته‌اند و تار و پود آن با بافت لولی این نقش جدید و منحصر به فرد را پدید آورده است. پرز این قالی نسبت به دستبافته‌های سه متری بلندتر و 1.5 سانتی‌متر است که در مجموع احساس لطافت و نرمی بیش‌تری به ارمغان می‌آورد.

مشخصات محصول

 • نوع طرح: هندسی
 • تراکم بافت: 35 رج
 • جنس پرز: پشم

طرح هریس با رنگ و طرحی سنتی گرما و صمیمیت مضاعفی به فضای منزل می‌بخشد. مدل هریس دستبافته آذربایجان شرقی است که با پرز پشمی 2 سانتی‌متری و تار و پود کتان بافته می‌شود. تضاد و هماهنگی رنگ‌های سرد و گرمی که در این اثر هنری به کار رفته نقشه زنده و طبیعی‌تری بدان بخشیده و زیبایی این فرش دستبافت را بیش‌تر کرده است.

طول این فرش دو و نیم متر و عرض حدود 2 متر و 700 سانتی‌متری دارد که برای پوشش فضایی به مساحت 6 متر کافی و ایده‌آل است.


فرش دستبافت ایرانی؛ باشکوه‌تر از همیشه

هر سنتی که فراموش شود سبک فرش‌بافی و اصالت نقش و نگاری که در محصولات ایرانی می‌بینیم قدیمی نمی‌شود. در ادوار مختلف تاریخی فرش‌بافی به عنوان هنری سودمند و باارزش شناخته شده و قدیمی‌ترین فرش و گبه دستباف دنیا به ایران و هنر ایرانی تعلق دارند.

خیلی از شهرهای ایران مهد فرش‌بافی هستند و چند سالی از انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت فرش جهان می‌گذرد. مطالعه نقش و نگار فرش ایرانی نشان می‌دهد که این هنر اکنون باشکوه‌تر از گذشته رو به توسعه است و جنس تار و پود آن طرفداران زیادی در دنیا دارد.

تار و پود فرش ایرانی از ابریشم، پنبه و پشم تولید می‌شود. نوع مواد اولیه‌ای که در بافت فرش استفاده می‌شود نقش مهمی در ظرافت نقش و قیمت‌گذاری آن دارد. فرش های رنگ شده نیز نوع دیگری از فرش های محبوب و گران قیمت بازار هستند.

مروری بر نقش‌های پرطرفدار فرش دستبافت ایرانی

هر یک از نقش و طرح‌هایی که در فرش ایرانی می‌بینید خاستگاه خاص خود را دارد. بیجار، کاشان، اصفهان، تبریز و به طور محدود در سایر شهرهای ایران فرش به صورت دستبافت تولید می‌شود. تنوع طرح و نقشی هم که می‌بینید به دلیل خاستگاه فرش‌ ایرانی و سنت‌های فرشبافی متعلق به همان منطقه است. همین طرح و نقش را به سادگی می‌توانید با انواع تابلو فرش دستباف و ماشینی ست کنید.

طرح ماهی ( هراتی) در دستبافته‌های ایرانی

یکی از شناخته شده‌ترین نقوشی که در تولید فرش دستبافت می‌بینیم طرح هراتی یا ماهی است. در این طرح همه چیز با اشکال هندسی شکل گرفته و گل فرش را یک لوزی کوچک تشکیل می‌دهد. چیزی که این نقش را متمایز می‌کند تکرار منظم و بی‌نظیر نقش‌های هندسی اطراف گل فرش است که می‌تواند در ابعاد و طرح‌های مختلفی بافته شود.

طرح ماهی در هر استان به یک سبک و سیاق خاص بافته می‌شود و در مجموع نقش شلوغ و رنگارنگی دارد. طرح ماهی برای ایرانیان یکی از آشناترین و صمیمی‌ترین نقش‌ها در فرش ایرانی است.

طرح گل و بته؛ نقشی خودمانی در فرش دستبافت

الگوهای تکراری، پیچیده و متنوع درختان، برگ و گیاهان در فرش دستبافت به عنوان طرح بته یا طرح گل شناخته می‌شود. نظیر این طرح‌ها را در آثار باستانی ایرانی هم می‌بینیم یا ممکن است نقش لباس و کیف و کفشتان هم با الهام از طرح بته باشد. گل‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند و ترکیب آن‌ها در فرش‌ها نقش منحصر به فرد و متفاوتی ایجاد می‌کند.

اگر بخواهیم طرح بته را به زبان ساده تصور کنیم نقش آن شبیه به گلابی است که معمولا در ادامه زوائد مختلفی بدان اضافه می‌شود. در نقش بته ممکن است میوه انواع درختان یا برگ انواع گیاهان را ببینید.

طرح افشان؛ ریشه‌دار ترین نقش قالی ایرانی

طرح افشان برای هر ایرانی آشنا است. طرحی پرطرفدار که با الهام از عناصر طبیعی و گیاهان ترسیم شده است. طرح افشان انسجام و هماهنگی خاصی دارد و تمام اجزای آن قرینه است. در این مدل بیش از گل‌ها احتمالا ساقه گل، برگ و بته‌ها را می‌بینید که با انحنای دلنواز در مرکز و حاشیه فرش قرار می‌گیرند.

طرح خشتی؛ بنایی منظم از اشکال هندسی

خشتی یکی از نقش‌های اصیل ایرانی است که می‌تواند نقش و نگار اسلیمی و طرح بته و گل را در برداشته باشد. طرح خشتی نقوش منظم قرینه و هندسی دارد و  معمولا در بافت آن از الیاف تیره‌رنگ استفاده می‌شود.

معرفی فرش‌های دستبافت قفقازی

قفقاز همانطور که از نامش پیدا است بخش‌هایی از شمال ایران و کشورهای همسایه را در برمی‌گیرد. بنابراین فرش‌های دستبافت قفقاز هم به همین مناطق تعلق دارند اما چیزی که آن‌ها را متمایز می‌کند نزدیک بودن طرح و نقش و ظرافت بافت آن‌ها به فرش دستبافت ایرانی است.

امروزه نمونه فرش‌های قفقازی در کشورهای دیگر و حتی داخل ایران به صورت ماشینی تولید می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

یکی از معیارهای تشخیص فرش قفقازی طرح و نقش ساده‌تر آن نسبت به طرح ایرانی است. محل و تراکم بافت فرش نیز اطلاعات خوبی در ارتباط با کشور بافنده آن در اختیار مشتری قرار می‌هد.

سخن آخر

انواع فرش دستبافت هنر افتخار آفرین ایران زمین هستند که با هنر و تمدن ایرانیان گره خورده‌اند. انواع فرش‌های دستبافت در ابعاد یک تا دوازده متری و از جنس کرک، ابریشم، چشم یا کتان بافته می‌شوند. اکثر فرش‌های دستبافت با رنگ‌های طبیعی و روش‌های سنتی رنگرزی می‌شوند و رنگ الیاف مدل‌های جدیدتر طی شستشو تغییر نمی‌کند.

طرح‌های قالی و قالیچه ایرانی متنوع و الهام گرفته از هنرهای کاشی کاری، سفالگری، نقاشی و … است. کدام طرح ایرانی را برای سطوح یا نصب روی دیوار بیش‌تر می‌پسندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر