امروز23 مرداد 1401

انواع قهوه ساز و اسپرسوساز

دستگاه-قهوه-ساز
4/5 - (3 امتیاز)
4/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله می‌خواهیم انواع دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز و کاربرد آنها را به شما معرفی کنیم. اما قبل از آن می‌خواهم در مورد یک موضوع مهم که در خصوص آمار سرو سالانه قهوه در جهان است صحبت کنیم.

برند استارباکس (Starbucks) بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای قهوه در جهان، با 27000 فروشگاه است که سالانه 4 میلیارد فنجان از قهوه‌های خود را به فروش می‌رساند. این میزان فروش قهوه بسیار قابل توجه است. اما با توجه به این موضوع 2/25 میلیارد فنجان قهوه در سراسر جهان، هر روز استفاده می‌شود. با این تعاریف میزان فروش بالای استارباکس را بهتر درک می‌کنیم. اما به طور کلی این مبلغ در مقابل با مصرف کلی قهوه ناچیز است.

واقعیت این است که برخی از افراد در سراسر جهان،‌ توانایی خرید قهوه‌های استارباکس را ندارند، بنابراین از دستگاه‌های قهوه ساز خود برای تهیه قهوه در خانه استفاده می‌کنند. به همین منظور، سالانه میلیون‌ها دستگاه قهوه ساز در جهان فروخته می‌شود.

شما می‌توانید به جای بخشی از هزینه‌هایی که بابت خرید قهوه‌هایی گران قیمت که در کافه‌های مختلف پرداخت می‌کنید ا دستگاه‌های قهوه‌‌سازاستفاده کنید، این موضوع باعث می‌شود تا شما یک بار برای خرید یک قهوه ساز خوب هزینه کنید اما هر وقت در خانه میل‌تان کشید قهوه تازه دم و مرغوب دم کنید.

علاوه بر آن این هزینه‌ی دستگاهی که شما خریداری می‌کنید نیست، بلکه هزینه‌ی قهوه‌هایی است که سالانه بابت آن پرداخت می‌کنید. اما خرید دستگاه قهوه‌ ساز و آشنایی با روش درست کردن قهوه در خانه، همچنان ارزان تر از خرید آن در کافی‌شاپ است.
پس از تحقیقات گسترده و آزمودن انواع مختلف دستگاه های قهوه‌ ساز، این مقاله گسترده را برای معرفی انواع مختلف دستگاه‌های قهوه سازی که می‌توانید خریداری کنید، برای شما آماده کرده‌ایم.در پایان این مقاله، شما تصویر جامعی از آن چیزی که برای شما مناسب و عالی به نظر می‌رسد را به دست می‌آورید.
در این بخش انواع مختلفی از دستگاه‌های قهوه‌ ساز را به همین منظور فهرست کرده‌ایم. اگر در مورد تفاوت قهوه ساز و اسپرساز می خواهید اطلاعات کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم مقاله قبلی ما که در این مورد کامل توضیح داده‌ایم را مطالعه کنید.

اما پیش از آن چه نکاتی را در مورد دستگاه‌ قهوه‌ ساز باید بدانیم؟

هنگام خرید دستگاه‌های قهوه‌ ساز، موارد بسیاری را باید مد نظر قرار داد، اما اکثر این تصمیمات بر پایه‌ی هزینه و راحتی آنها است.

راحتی

آیا مایل هستید، هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید قهوه‌ی شما آماده باشد؟ و یا اصول دم کردن قهوه، آیا مطابق با نظر و سلیقه‌ی شما است؟
دستگاه قهوه‌ ساز برقی می‌تواند با برنامه‌ریزی های به کار رفته در آن، پیش از بیدار شدن، قهوه‌ی شما را آماده کند. دستگاه‌های برقی اتوماتیک ممکن است نیاز به توجه بیشتری داشته باشند، اما با فشار دادن چند دکمه ی ساده به راحتی کتر می‌کنند.

دم کردن دستی قهوه

دستگاه مانند فرنچ پرس و یا اسپرسو‌ ساز کلاسیک، برای تهیه‌ی یک فنجان قهوه‌ی با کیفیت، به توجه کامل شما نیاز دارند. در حالیکه پروسه‌ی دستگاه‌‌های قهوه‌ ساز برای کار کردن در خانه به خوبی انجام می‌شود و برنامه های متفاوتی از شیوه‌های دم کردن قهوه‌ را در اختیار شما قرار می دهد. اگر در مورد تهیه قهوه اسپرسو مهارت کافی را ندارید توصیه میکنم پست قبلی ما با عنوان طرز تهیه قهوه اسپرسو را مطالعه نمایید.

انواع قهوه ساز

در حالیکه دستگاه‌های قهوه‌ ساز و اسپرسو ساز به صورت جداگانه عمل می‌کنند، اما دستگاه‌های هیبریدی قهوه‌ ساز وجود دارند که از هر دوی آنها در آماده کردن قهوه استفاده می‌کنند. وجود 2 دستگاه قهوه‌ ساز روی پیشخوان آشپزخانه، فضای بسیاری را اشغال می‌کند، اما اگر شما مایل به استفاده از هر دوی آنها هستید، بهترین گزینه برای شما، استفاده از دستگاه هیبریدی قهوه/اسپرسوساز است. دستگاه‌های قهوه ساز معمولاً گزینه ی سرو نوشیدنی اسپرسو را به روی خود دارند، اما چندان با کیفیت از آب در نمی‌آیند، به همین منظور اگر مایل هستید تا یک فنجان اسپرسو و یا کاپوچینوی با کیفیت و سنتی داشته باشید، بهتر است از این مورد صرف نظر کنید.

مدت زمان دم کشیدن قهوه: برای دم کردن یک فنجان قهوه و یا یک کارافه‌ی خانواده، دستگاه‌های بسیاری برای شما وجود دارد که متناسب با مقدار مورد نیاز شما قهوه را آماده می کند. برخی از دستگاه‌ها طیف نسبتاً وسیعی از مقدار قهوه‌ی خروجی را به خود اختصاص می دهند، در حالیکه برخی دیگر به گزینه‌های کمتری محدود هستند.
گزینه‌ی تک فنجان برای افرادی که به تنهایی زندگی می کنند و طعم متفاوتی از قهوه را ترجیح می‌دهند، بسیار عالی به نظر می‌رسد.

قهوه ساز‌هایی که مقادیر بیشتری از قهوه را آماده می‌کنند برای صبحانه‌های خانوادگی، و سرو بعد از ناهار و شام مناسب است. این نوع از قهوه‌ ساز‌ها اغلب 10 تا 12 فنجان قهوه را ساپورت می‌کنند. اما مقدار قهوه در هر فنجان بین 5 تا 6 اونس است. برای میهمانی‌های بزرگ شما می‌توانید از دم کردن استاندارد قهوه 8 تا 16 اونس استفاده کنید.

زمان دم کردن

اگر اعضای خانواده‌ی شما در طول روز قهوه بسیار مصرف می‌کنند، بهتر است از یک قهوه‌ ساز مجهز به کارافه‌ی حرارتی استفاده کنند. زیرا لوله ی قهوه‌ی به کار رفته در آن باعث گرم نگه داشتن قهوه در طول روز می شود. اما برای افرادی که تنها به نوشیدن قهوه در صبح اکتفا می‌کنند، استفاده از دستگاه مجهز به کارافه‌ی حرارتی مناسب نیست زیرا به دلیل مدت طولانی گرم نگه داشتن قهوه، طعم آن کهنه می‌شود و از کیفیت قهوه کاسته می‌شود. برای افرادی که از خانه‌های خود دور می‌شوند استفاده از دستگاه قهوه ساز مجهز به کپسول، می‌تواند گزینه‌ی خوبی به نظر برسد.

اندازه گیری

در حالی‌که اندازه‌گیری تمپر دستگاه‌های قهوه‌ ساز چندان به روی فنجان قهوه‌ی شما تاثیر نمی‌گذارد اما اگر تمپر آن به روی اندازه‌ی مناسبی که برای آن طراحی شده است قرار نگیرد ممکن است باعث سردرد شود. در صورت باز کردن قسمت فوقانی دستگاه برای اضافه کردن آب و یا پودر قهوه، حتماً باید تمپر و میزان مواد افزودنی را اندازه گیری کنید. برای دستگاه های تک کاره اندازه‌ی یک لیوان را در نظر بگیرید. البته توجه داشته باشید که بسیاری از لیوان‌های بزرگ مناسب قرار گرفتن در صفحه ی قهوه ساز نیستند.

گزینه‌های پیشنهادی دم کردن قهوه

اغلب دستگاه‌های ابتدایی، تقریباً هیچ گزینه‌ایی برای اضافه کردن، کم و یا زیاد کردن آب و یا پودر قهوه را به روی بدنه‌ی خود ندارند. در حالیکه دستگاه‌های پیشرفته‌ی امروزی به شما امکان انتخاب دمای آب، درجه حرارت و توان مصرفی،قدرت دم کردن و طیف گسترده‌ایی از زمان دم کردن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دستگاه‌های قهوه‌ ساز مجهز به کپسول و یا لیوان، گزینه‌های اضافی برای درست کردن هات‌ چاکلت، چای، و … را به شما پیشنهاد می‌کنند. به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که در دستگاه‌های ارزان قیمت و ساده، به دلیل وجود گزینه‌های کمتر دم کردن قهوه، امکان بروز خطای تصادفی و اشتباه وجود ندارد.

ویژگی های اضافه

برخی از دستگاه‌های قهوه‌ ساز دارای گزینه‌های بیشتری برای دم کردن قهوه هستند و از برنامه های دم کردن قهوه در یک زمان خاص، گرم نگه داشتن، خاموش شدن اتوماتیک و یا به کارگیری کارافه‌ی حرارتی استفاده می‌کنند. برخی از آنها حتی شامل هشدارهای شنیداری در هنگام دم شدن قهوه و برخی دیگر شامل چراغ‌های هشداردهنده هستند. و برخی دیگر از دستگاه‌های مدل بالا شامل ویژگی‌هایی مانند: جوشیدن شیر، آسیاب کردن قهوه، و اعلان‌هایی برای تمیز کردن دستگاه نیز هستند. به یاد داشته باشید که هر کدام از آنها که ویژگی‌های بیشتری دارند، گران قیمت‌تر از سایر دستگاه‌ها هستند.

معرفی انواع مختلف دستگاه‌های قهوه‌ ساز

آ . دستگاه قهوه‌ ساز با پمپ فشار 

1. اسپرسوساز دستی

اسپرسوساز دستی

اسپرسوساز دستی

برای تهیه‌ی اسپرسو، شما باید از قهوه‌های آسیاب شده استفاده کنید. دم کردن این قهوه حدود 1 تا 2 دقیقه طول می‌کشد. قهوه‌ی حاصل شده از آن بسیار غنی و لذیذ است و حجم آن کمتر از یک فنجان کامل است مگر آنکه بخواهید آن را 2 یا 3 برابر کنید.


2. اسپرسوساز اتوماتیک

در این مدل از دستگاه، شما تنها ملزم به ریختن پودر قهوه و متصل کردن دستگاه به برق هستید. در این قسمت ویدئویی از نحوه‌ی آماده سازی اسپرسو را برای شما قرار داده‌ایم.


2.1. اسپرسپساز نیمه اتوماتیک

اسپرسو ساز اتوماتیک کامل

اسپرسو ساز اتوماتیک کامل

این دستگاه همانطور که از روی اسم آن پیداست به صورت نیمه اتوماتیک عمل می‌کند. و شما مجبور هستید قسمتی از کار را خودتان انجام بدهید.


2.2. اسپرسو ساز تمام اتوماتیک

اسپرسو ساز تمام اتوماتیک

اسپرسو ساز تمام اتوماتیک

در این دستگاه، شما با اضافه کردن پودر قهوه و فشردن یک دکمه‌ی ساده می‌توانید از یک فنجان قهوه‌ی لذیذ لذت ببرید. اگر شما ترجیح می‌دهید که اسپرسپو به صورت اتوماتیک آماده شود،‌ می‌توانید یکی از آنها را با قیمت گزاف خریداری کرده و از آن استفاده کنید.


3. موکاپات

موکاپات

موکاپات

موکاپات از فشار بخار برای آماده سازی اسپرسو استفاده می‌کند. نمودار بالا آن را به خوبی توصیف می‌کند. یکی از نکات جالب موکاپات این است که شما می‌توانید به راحتی آن را روی اجاق گاز قرار دهید.


4. قهوه ساز فشاری

قهوه ساز فشاری

قهوه ساز فشاری

قهوه در این دستگاه به مدت 5 تا 10 ثانیه در آب داغ دم می‌کشد و سپس با فشار پیستون از یک فیلتر عبور می کند و آماده می‌شود، به طوری که مواد شیمیایی ناخواسته از قهوه، وارد آن نمی‌شود. قهوه‌ی حاصل ازآن بسیار غلیظ تر از سایر روش‌های دم کردن قهوه است. در عین حال استفاده از آن بسیار آسان و تمیز کردن آن چندان کار جالبی به نظر نمی‌رسد.


ب. قهوه‌ ساز‌های فیلتر دار

5. قهوه ساز قطره ای

قهوه ساز قطره ای

قهوه ساز قطره ای

قهوه‌ ساز‌های فیلتر دار یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌‌های قهوه‌ ساز در سراسر جهان است. این دستگاه ارزان قیمت به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر آنها بزرگ هستند و از ظرفیت آماده سازی 12 فنجان قهوه برخوردار هستند، اما شما می‌توانید یکی از آنها را با ظرفیت فنجان کمتری تهیه کنید.

طریقه‌ی استفاده از آن بسیار ساده است. پس از ریختن پودر قهوه و آب درون دستگاه، آب شروع به گرم شدن کرده و کم کم به فیلتر حاوی قهوه اضافه می‌شود. پس نیازی نیست تا شما از قبل آب را بجوشانید. همچنین صفحه‌ی گرم کن این دستگاه می‌تواند قهوه‌ی شما را برای مدت طولانی گرم نگه دارد.


6. دستگاه قهوه ساز تک کاره

این دستگاه یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های قهوه‌ ساز در دنیا است. اگر مایل هستید که هر بار تنها یک فنجان قهوه آماده کنید، این دستگاه قهوه‌ ساز برای شما ایده‌آل است. دم کردن بسیار قهوه، برای 1 یا 2 نفر چندان خوب نیست، زیرا در طعم و کیفیت قهوه تاثیر می‌گذارد. این دستگاه تنها با کپسول K_cup و قرار دادن آن در دستگاه به مدت 30 ثانیه، قهوه‌ی بسیار لذیذی را برای شما آماده می‌کند. در این قسمت به توصیف 3 روش دم کردن قهوه می‌پردازیم.


6.1. K-Cup قهوه ساز یا کپسولی

K-Cup قهوه ساز یا کپسولی

K-Cup قهوه ساز یا کپسولی

در سال 2014، 9.8 میلیارد از دستگاه یکبار مصرف K_cup فروخته شده است. علی رغم موفقیت گسترده این دستگاه، جان سیلوان مخترع K_cup از اختراع آن پشیمان است. دستگاه K_cup از یک کپسول ساده استفاده می‌کند و دارای پوشش پلاستیکی با روکش قلع است. این دستگاه قهوه‌ ساز کپسول را پایین و بالایی دستگاه سوراخ می‌کند تا آب گرم از آن عبور کند.


6.2. قهوه ساز تاسیمو

قهوه ساز تاسیمو

قهوه ساز تاسیمو

یکی از دستگاه‌های قهوه‌ ساز یکبار مصرف محبوب، دستگاه تاسیمو (Tassimo) است. دیسک های موجود در این دستگاه به شما می‌گوید که آب تا چه اندازه داغ است و یا چه مقدار آب باید استفاده شود. قهوه‌ی حاصل از آن در عرض 1 دقیقه آماده می‌شود و بسیار لذیذ است.


6.3. نسپرسو

نسپرسو

نسپرسو

عطر و طعم قهوه‌ی حاصل از این دستگاه چندان قوی و غنی نیست. هیچ کدام یک از قهوه‌های آماده شده نسپرسپو (Nespresso) به اندازه‌ی Gevalia Tassimo خوب نیست.


7. قهوه ساز قطره ای دمی

قهوه ساز قطره ای دمی

قهوه ساز قطره ای دمی

برای اشخاصی که دقیق و نکته سنج هستند، گزینه‌ی دم کردن قهوه دستی وجود دارد، این گزینه به شما این امکان را می‌دهد تا کنترل دما و حجم آب مصرفی را خود به دست بگیرید. روند کار بسیار طولانی است. زیرا شما مجبور هستید در آنجا بایستید تا آب داغ شود و میزان قهوه‌ی مورد نظر خود را دریافت کنید.


8. قهوه ساز ویتنامی

قهوه ساز ویتنامی

قهوه ساز ویتنامی

قهوه‌ی حاصل از این دستگاه بسیار لذیذ، و غنی است که با شیر غلیظ ترکیب می‌شود. تهیه‌ی این قهوه بسیار آسان است. قهوه‌ ساز ویتنامی یک دستگاه فیلتر دار کوچک و استیل است که می‌توانید با استفاده از آن کمی قهوه و آب را در داخل آن بریزید. آب گرم دستگاه به پودر قهوه ترکیب می‌شود و سپس از صافی رد می‌شود و به داخل محفظه‌ی شیشه‌ایی ریخته می‌شود که در قسمت زیری آن با کمی شیر غلیظ شده ترکیب می‌شود. بعد از دم شدن قهوه و ترکیب آن با شیر غلیظ می‌توانید یک تکه یخ نیز برای طعمی متفاوت به آن اضافه کنید.


9. قهوه جوش

قهوه جوش

قهوه جوش

دستگاه پرکلاتر چندان تفاوتی با دستگاه‌های قهوه‌ ساز معمولی ندارد. این دستگاه با چرخه‌ی مداوم آب جوش یا نزدیک کردن آب به نقطه‌ی جوش، دانه‌ قهوه را در معرض دمای بالاتری قرار می‌دهد تا در نتیجه قهوه‌ی دم کشیده شده‌ی حاصل از آن رایحه و طعم بهتری پیدا کند. این دستگاه همچنین برای دم کردن قهوه در مقادیر زیاد به نظر عالی می‌رسد به طوریکه قابلیت دم کردن با ظرفیت 100 فنجان را دارد.

اگر شما به تنهایی زندگی می‌کنید این دستگاه چندان مناسب شما نخواهد بود،‌ اما می‌توانید در عین حال از آن برای برگزاری میهمانی‌های بزرگ خود استفاده کنید. برخی از افراد این دستگاه را به این دلیل که آب داغ موجود در آن باعث جوشیدن قهوه می‌شود می‌پسندند و برخی دیگر خیر.


10. دستگاه قهوه سرد

نکته‌ی جالب در دم کردن قهوه Cold Drip اسن است که شما می‌توانید از یک فنجان قهوه‌ی سرد با طعمی بهتر استفاده کنید. هنگامی که شما یک تکه یخ را به روی قهوه قرار می‌دهید، یخ ذوب می‌شود و قهوه را رقیق تر می‌کند و باعث می‌شود تا عطر بیشتری از خود ساطع کند. درتهیه‌ی دم قهوه‌ی سرد، به جای داغ کردن آب برای قهوه، از آب سرد و بین 6 تا 24 ساعت زمان به عنوان مهم ترین عامل استفاده می‌شود.

آب به آرامی و قطره قطره به پودر آسیاب شده‌ی قهوه اضافه می‌شود و سپس از صافی فلزی گذر می‌کند. قهوه‌ی خاصل از این دستگاه بسیار غلیظ است و به این دلیل که دانه های قهوه با هیچ آبداغی برخورد نمی‌کندد و فرایند شیمیایی را تجربه نمی‌کنند، عطر و طعم بهتری را پیدا می‌کنند. در این قسمت ویدئویی از مراحل آماده سازی قهوه‌ی سرد را برای شما قرار داده‌ایم.


پ. قهوه‌ ساز‌های کلاسیک

11. فرنچ پرس

فرنچ پرس

فرنچ پرس

با استفاده از دستگاه فرنچ پرس شما می‌توانید دم کشیدن قهوه‌ی تازه‌ را با چشمان خود ببینید. تنها کافیست که بعد از ریختن پودر قهوه در دستگاه، روی آن آب داغ بریزید و بعد از گذشت 4 دقیقه اهرم آن را فشار دهید تا تفاله‌ی قهوه به سمت پایین کشیده شود.


12. قهوه ساز سایفون

قهوه ساز سایفون

قهوه ساز سایفون

دستگاه قهوه‌ ساز سایفون (Siphon) بیشتر شبیه به شیشه‌های آزمایشگاهی است. این قهوه‌ ساز از یک محفظه
در قسمت پایین جایی که آب در آن قرار می‌گیرد و از یک محفظه بالایی که یک یک لوله ی شیشه‌ایی به آن متصل است، تشکیل شده که با حفره های موجود در انتهای ظرف باعث دم کشیدن قهوه می‌شود. این دستگاه با بالا رفتن دمای آب، بخار حاصل از آن را وارد مخزن بالایی می‌کند و قهوه‌ی حاصل از آن را از طریق فیلتر رد می‌کند. در این قسمت ویدئویی از مراحل دم کشیدن قهوه با این دستگاه را برای شما قرار داده‌ایم.


ت. قهوه‌ جوش سنتی

13. قهوه جوش ترکی

قهوه جوش ترکی

قهوه جوش ترکی

برخی از افراد طعم لذیذ قهوه‌های ترک را بسیار می پسندند. در حالیکه عنوان این قسمت مبنی بر جوشاندن قهوه است اما برای درست کردن یک قهوه ترک باید بدانید که قهوه را قبل از جوشیده شدن از روی شعله بردارید و از جوشیده شدن آن باید جلوگیری کنید. برای تهیه‌ی این نوع قهوه شما باید از پودر قهوه‌ی آسیاب شده‌ی ترک استفاده کنید که ما برند محبوب بن مانو را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش ترکی:

 1. آب را تقریباً به نقطه‌ی جوش برسانید.
 2. به ازای هر 3 اونس، 1 قاشق چایخوری پودر قهوه اضافه کنید اما آن را هم نزنید زیرا ممکن است پودر آن گلوله شود.
 3. اگر طعم شیرین قهوه را دوست دارید می‌توانید کمی شکر به آن اضافه کنید.
 4. حرارت را ملایم کنید و اجازه دهید تا شکر آن حل شود و سطح آن کمی کف دار شود.
 5. زمانی که اولین حباب روی کف را دیدید بلافاصله از روی حرارت بردارید و اجازه ندهید بجوشد.

14. قهوه ساز قابل حمل (کمپینگ)

این دستگاه قهوه‌ ساز مانند دستگاه پرکلاتر نیاز به برق و باتری ندارد. این مدل از دستگاه قهوه‌ ساز به عنوان منبع گرما عمل می‌کند و قهوه را گرم نگه می‌دارد.

ث. دستگاه‌های قهوه‌ ساز چند منظوره

15. دستگاه قهوه ساز دریپ K-Cup

استفاده از آن بسیار آسان است. بخش قرار گیری فنجان‌ها در آن بلند است، به این صورت که می‌توان یک لیوان بزرگ مسافرتی را در زیر آن جا داد. کسانی که از طعم اسپرسو و یا کاپوچینو لذت می‌برند می‌توانند به سراغ دستگاه‌هایی که مخصوص سرو این نوشیدنی‌ها است بروند.

اگر نمی‌خواهید تنها از یک قهوه‌ ساز معمولی استفاده کنید، می‌توانید از بهترین دستگاه قهوه‌ ساز و اسپرسوساز Combo استفاده کنید. این مدل گزینه‌ی بسیاری برای سلایق شما پیشنهاد می‌دهد. صرف نظر از انواع مختلف ترکیبی دستگاه‌هایی که شما تاکنون مشاهده کرده اید، متوجه شوید که آیا آن دستگاه استانداردهای لازمی که مد نظر شما است را دارد یا خیر.


16. دستگاه چند کاره قهوه ساز – اجاق – توستر

دستگاه چند کاره قهوه ساز

دستگاه چند کاره قهوه ساز

این دستگاه چند منظوره برای کسانی که آشپزخانه و یا تجهیزات آن را ندارند بسیار مناسب است. یک دستگاه عالی برای صبحانه، که علاوه بر دستگاه قهوه‌ ساز، دارای توستر، و صفحه‌ی فلزی چدن برای پخت پنکیک نیز است.

سخن آخر

قهوه ساز و اسپرسوساز یک دستگاه بسیار کاربردی برای دوستدارن قهوه است. اگر دوست دارید هر روز یک الی چند فنجان قهوه با کیفیت بنوشید پس یک دستگاه مناسب بر اساس نیازتان (از مدل‌های ذکر شده) را تهیه کنید و کافه را به خانه خود بیاورید.

4 نظر

 1. بهمن پاسخ

  عجب مقاله کاملی! این همه قهوه ساز و اسپرسوساز وجود داره ما نمیدونستیم. دمتون گرم

 2. عارف پاسخ

  یه قهوه ساز خوب تا ۲ میلیون تومن برای مصرف خونگی چی پیشنهاد میدین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
4 نظر