امروز02 خرداد 1403

راهنمای خرید بهترین زیرانداز کوهنوردی

بهترین برند زیر انداز مسافرتی
5/5 - (7 امتیاز)

از آنجا که کمپینگ و کوهنوردی بسیار بین مردم محبوب شده است، بسیاری ترجیح می‌دهند برای فرار از روزمرگی حتی اگر برای یک روز هم شده به دل طبیعت بروند. طبیعت گردی هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ فیزیکی یک نوع فعالیت مثبت به شمار می‌آید. اما به همراه داشتن تجهیزات مناسب برای لذت بردن از سفر یک امر ضروری است. زیرانداز کوهنوردی (Camping Pad) مناسب  یکی از مواردی است که هر کوهنورد نیاز دارد یکی از آنها دار به همراه داشته باشد.

در این راهنمای خرید در مرحله اول به نحوه انتخاب و خرید زیرانداز کیسه خواب مناسب برای طبیعت گردی خواهیم پرداخت سپس، چند مورد از زیراندازهای پرفروش و محبوب موجود در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع زیر انداز

زیراندازهای موجود در بازار در کل در چند دسته بندی قرار می‌گیرند: زیراندازهای فومی، زیراندازهای بادی و زیر اندازهای فومی بادی. کدام یک را انتخاب می کنید بستگی به اولویت بندی نیازهای شما دارد.

زیرانداز فوم بادی (خود بادشونده)

زیرانداز فوم بادی (خود بادشونده)

زیرانداز فوم بادی (خود بادشونده)

این نوع از زیرانداز‌ها محبوب‌ترین بین مصرف‌کنندگان هستند. در ساخت این محصولات از کف فوم (مانند اسفنج) بین دو تکه پارچه به حالت ساندویچ شده استفاده می کنند. این زیرانداز ها دارای یک دریچه هستند و هنگامی که دریچه باز می‌شود، فوم منبسط می شود.
برای استفاده از این زیرانداز باید آن‌را پر باد کرد. فوم، هوا را در خود نگه داشته و به این صورت گرما را حفظ می‌کند. معمولاً در زیراندازهای جدید حدود پنج دقیقه می‌کشد تا از هوا پر شود. اما مدل‌های قدیمی های با فوم فشرده بیشتر طول می‌کشد و نفس بیشتری از شما می گیرد. برای دوام عمر بیشتر این نوع زیراندازه‌ها آنها را نیمه باد کرده و با حالت فشرده نگه دارید.

نکات مثبت

 • آسان برای باد کردن
 • ظریف بودن
 • راحتی
 • حجیم تر از فوم هستند

نکات منفی

 • دوام کم نسبت به فوم فشرده
 • راحت‌تر نسبت به زیرانداز بادی
 • نسبتاً حجیم

زیرانداز فوم فشرده

زیرانداز فوم فشرده

زیرانداز فوم فشرده

ساده‌ترین نوع ساخته شده زیرانداز این مدل است. می توان گفت به عنوان یک تکه فوم بین بدن شما و زمین سرد قرار می‌گیرند. این نوع ضخامتی کمتر از یک اینچ دارند و البته راحت هم نیستند. در مورد سوراخ شدن و نشتی کردن آنها نگران نباشد. آنها تنها زیراندازهایی هستند که بدون ترس از آسیب، می توانید آن‌را به کوله خود وصل کرده و آن‌را در طول مسیر حمل کنید.

نکات مثبت

 • سبک
 • ارزان
 • با دوام
 • عایق مناسب

نکات منفی

 • راحت نبودن
 • نسبتاً سفت
 • حجیم
 • پاک کردن برف و گردو خاک از آن دشوار است.

تشک بادی

تشك بادي كمپينگ

تشك بادي كمپينگ

این مدل شبیه تشک های بادی استخری یا تشک های سرسره بازی که در شهربازی می‌بینید، هستند با این تفاوت که این زیراندازها گرم‌تر، داوام‌تر و سبک‌تر هستند. نکته ای که در این مدل زیرانداز وجود دارد اینست که زمان زیادی طول می‌کشد تا آن‌ را پر از باد کرد. پس از باد کردن این زیرانداز ها ضخامتی بین 5 تا ۸ سانتی متر خواهند داشت. در کل می‌توان گفت این نوع زیراندازها سبک‌ترین و کم‌حجم‌ترین نوع زیراندازهای موجود هستند.
تشک‌های بادی بهترین انتخاب برای کوهنوردانی است که تمایل دارند در فضای باز استراحت کنند. نکته منفی که در این مدل زیرانداز ها وجود دارد ترس از سوراخ شدن آنهاست. اگر در یک شب زمستانی در کوه باشید و به هر دلیلی زیرانداز شما سوراخ شود، این امر می‌تواند شبی بسیار ناراحت کننده با خطر سرماخوردگی را برای شما رقم بزند.

نکات مثبت

 • بسیار راحت
 • ضخامت بالا
 • سبک
 • گرم

نکات منفی

 • دوام کم نسبت به فوم
 • زمان زیاد باد کردن
 • احساس فنری بودن

برای انتخاب یک زیرانداز خوب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

وقتی به کوهنوردی می‌روید و قرار است کمپ کنید و شب را بمانید اگر در طول شب خواب مناسب و راحتی نداشته باشید و زیرانداز شما مناسب نباشد، روز بعد را با کسلی و خستگی بیدار خواهید شد. و خوب این مسأله می تواند به سفر شما لطمه بزند. پس ضرور است قبل از خرید زیرانداز یکسری نکات را در نظر بگیرید و با توجه به نیازتان مناسب‌ترین زیرانداز را خریداری کنید. نکاتی که برای انتخاب یک زیرانداز مناسب باید هنگام خرید در نظر بگیرید، شامل:

راحتی

زیرانداز فوم کیسه خواب

زیرانداز فوم کیسه خواب

علاوه بر گرما، راحتی مهمترین دلیل قابل توجه در خرید زیرانداز خواب است. چرا که در هوای گرم و تابستانی دیگر گرم بودن زیرانداز ملاک نیست، پس مهم‌ترین ویژگی، راحتی زیرانداز است که، برای شما در اولویت قرار خواهد گرفت. به نظر من زیراندازهایی که سطح صاف دارند نسبت به زیراندازهایی که برجستگی دارند، راحت‌تر هستند. زیراندازهایی که ضخامت آنها ۵ سانتی‌تر است راحت‌تر هستند چرا که با این مدل، خوابیدن بر روی سطوح ناهموار مشکل‌ساز نخواهد بود. در کل، از نظر من تشک های بادی راحت‌تر از این دو نوع دیگر هستند.

وزن و اندازه بسته‌بندی شده

وزن زیرانداز کوهنوردی

وزن زیرانداز کوهنوردی

مسئله وزن زمانی برا شما مهم خواهد شد که قصد داشته باشد مسافت طولانی را پیاده روی کنید. قطعاً هر چه وزن بار شما کمتر باشد در طول مسیر کمتر خسته خواهید شد. راحتی، گرم بودن و زیرانداز ارزان برای بسیاری از طبیعت‌گردها، معیارهای مهم به شمار می‌آید. کاهش وزن بار خود همیشه با چشم پوشی از یک یا چند مورد ذکر شده در بالا به دست می‌آید. پس این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام یک از ویژگی‌ها برای شما مهم‌تر هستند.

بجز وزن ویژگی مهم دیگر اندازه بسته بندی شده زیرانداز است. اینکه یک زیرانداز فضای زیادی را اشغال کنید، حمل آن‌ آسان نخواهد بود. زیراندازی را انتخاب کنید که کم حجم بوده و بتوانید آن‌را داخل کوله پشتی قرار داهید به کوله خود وصل کنید. خب این امر باعث می‌شود در طول مسیر کوله سبک‌تری داشته باشید.

گرما

زیرانداز عایق دار

زیرانداز عایق دار

در هوای سرد و برفی داشتن یک زیرانداز مناسب که عایق سرما باشد، بسیار مهم است. اینکه چه زیراندازی مناسب است بستگی به این دارد قرار است کجا از آن استفاده شود؟ داخل غار برفی، فضای آزاد یا داخل چادر، چرا که خوابیدن داخل یک غار برفی می‌تواند گرمتر از فضای باز باشد.

پس اول این نکات را در نظر بگیرید و با توجه به مقصدتان، زیرانداز مناسب خریداری کنید. بعد از انتخاب زیرانداز مناسب، به فکر انتخاب یک کیسه خواب خوب نیز باشید. چرا که خیلی مردم از خواب بد و سرد بودن کیسه خواب، گله می‌کنند اما در اصل این تنها کیسه خواب نیست کیفیت خواب شما را تضمین می‌کند. بلکه مناسب نبودن زیرانداز است که می‌تواند سرمای زمین را به کیسه خواب و سپس به بدن شما انتقال دهد.

بدیهی است، شما به یک کیسه خواب خوب نیاز دارید تا بتوانید از سرما در امان باشید، اما این تصور اشتباهی است که زیرانداز زیاد مهم نیست. بلکه زمین می تواند گرمای شما را سریعتر از هوای بالای سرتان بگیرد.

شاخص R

شاخص R نشان دهنده مقدار مقاومت زیرانداز در مقابل گرما و سرما

شاخص R نشان دهنده مقدار مقاومت زیرانداز در مقابل گرما و سرما

اکثر تولید کنندگان زیر‌انداز به محصول خود برچسب عددی بنام مقدار R می دهند.این عدد نشان دهنده میزان مقاومت زیرانداز در برابر جریان گرما است. هرچه مقدار R بالاتر باشد، زیرانداز گرمتر خواهد بود . این یک معادله خطی است، به این معنی که یک زیرانداز با مقدار R 3 برابر مقاومت در برابر افت گرما 3 برابر بهتر از یک پد با مقدار R 1 است.
متأسفانه، دریافت مقدار دقیق R برای زیرانداز خواب یک مسئله بسیار پیچیده است و هیچ استانداردی خاصی برای نحوه اندازه گیری آن وجود ندارد.
آزمایشات آزمایشگاهی اغلب شامل بسیاری از متغیرهای دنیای واقعی مانند از دست دادن گرما داخلی قابل توجه در هنگام ضربه خوردن نیست.

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید زیرانداز باید به آن توجه کنید درجه آن است. اگر زیرانداز را برای هوای سرد و برفی می‌خواهید باید زیراندازی انتخاب کنید که عایق زیادی نسبت به سرما دارد.

ارتفاع و ضحامت

طبق آزمایشاتی که توسط Backpacking Light انجام شده است، ارتفاع زیرانداز تا حد زیادی بر ارزش R زیرانداز خواب در دنیای واقعی تأثیر می گذارد. به زبان ساده‌تر، هر چه هوای بیشتری در زیرانداز وجود داشته باشید، گرمتر خواهد بود. این بدین معنی است که شما روی یک تشک بسیار محکم می خوابید، که برای بسیاری از افراد ناخوشایند است.

سطحی که روی آن می‌خوابید

سطحی که روی آن می خوابید می تواند نقش مهمی در اینکه در طول شب چقدر بدن شما گرم نگه داشته شود، دارد.
شاید این نکته برایتان جالب باشد که، در زمستان بهتر است به جای خاک یا سنگ بر روی برف بخوابید.
گرانیت می تواند انتقال گرما را 165 برابر با هوا و تا 80 برابر بهتر از برف انجام دهد.
هنگامی که درجه هوا به زیر صفر میرسد، باید سعی کنید به جای سنگ و یخ، بر روی برف کمپ کنید.
برف رسانای گرما بسیار ضعیف است. یخ بستگی به درجه هوا در هوای برفی، رسانای حدود 6 تا 44 برابر بیشتر از برف دارد.
گرانیت 6 تا 80 برابر بیشتر از برف، گرما شما را می‌گیرد.
بنابراین ، اگر درجه هوا به طور مداوم زیر انجماد (صفر درجه) باشد، خوابیدن بر روی برف در مقایسه با خوابیدن روی یخ یا گرانیت یک انتخاب عاقلانه‌تر است.
برای سه فصل کوله پشتی، شما احتمالاً به آن چه سطحی هستید که نمی خوابید نگران نیستید ، اما کثیفی ها و کاج های کاج بسیار گرمتر از سنگ احساس می کنند.
وقتی درجه هوا بالای صفر باشد می‌توانید بر روی سطوح سخت (مانند سنگ یا ماسه) بخوابید و نگران از دست دادن گرما نباشید.

نحوه خوابیدن

اگرچه نحوه خوابیدن افراد بستگی به نوع جسمی شما دارد، اما تقریباً 40٪ بدن هنگام خوابیدن روی کمر بر روی زمین قرار می‌گیرد. این نشان می دهد کسانی که به پشت می‌خوابند، نسبت به کسانی که به پهلو می‌خوابند، از مقدار R زیرانداز خود بیشتر بهره می‌برند. اما نه خیلی سریع! حقایق بیشتری در مورد این قضیه وجود دارد.کسانی که به پهلو می‌خوابند زیرانداز را بیشتر فشرده می كنند، كه همین امر منجر به كاهش ارزش R در باسن می شود.

مکمل تشک بادی با فوم

پیشنهاد می‌کنیم برای بهره‌وری بهتر و افزایش گرما، یک زیرانداز فوم به تشک بادی‌تان اضافه کنید. از آنجا که مقادیر R نسبتاً خطی هستند، می توانید یک پد فوم با مقدار R 2 را به یک تشک بادی با ارزش R 3 اضافه کنید تا به کل ارزش R 5 برسید که این مکمل برای استفاده در زمستان مناسب است. اما نه خیلی سریع، این سؤال باقی می‌مانده که، آیا زیرانداز فوم را باید در زیر یا بالای تشک بادی قرار دهیم؟

پاسخ متأسفانه به نوع فوم و نوع تشک بادی بستگی دارد، اما به طور کلی، احتمالاً بهتر است که فوم بالا قرار گیرد، به خصوص اگر از پد فوم نازک استفاده می کنید.

پاسخ متأسفانه به نوع فوم و نوع تشک بادی بستگی دارد، اما به طور کلی، احتمالاً بهتر است که فوم بالا قرار گیرد، به خصوص اگر از پد فوم نازک استفاده می کنید. هنگامی که مستقیماً بر روی برف هستید، زیرانداز نامسطح در مقایسه با زیرانداز صاف، کمتر با زمین در تماس است و این خود باعث می‌شود گرمای بیشتر ذخیره شود. این بدان معنی است که مقدار واقعی R زیراندازهای مسطح ، هنگام استفاده در برف، احتمالاً کمتر از ادعای سازنده است. قرار دادن زیرانداز در بالا این مشکل را به حداقل می رساند.

معرفی چند نمونه از محبوب‌ترین و بهترین زیراندازهای موجود در بازار 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر