امروز16 مرداد 1401

انواع دوچرخه: راهنمای خرید دوچرخه و معرفی کاربرد آنها

انواع دوچرخه ها
4/5 - (5 امتیاز)
4/5 - (5 امتیاز)

برای اینکه بتوان مناسب‌ترین دوچرخه را انتخاب کنید،‌ باید انواع دوچرخه را بشناسید و اطلاعات کافی در خصوص ویژگی‌های هرکدام و کاربردشان را بدانید. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع دوچرخه آشنا کنیم و کاربرد هرکدام را به شما معرفی کنیم.

در یک دهه‌ی گذشته، دوچرخه‌ها از قابلیت‌های بسیار مفیدی برخوردار شده‌اند و این موضوع تا حد زیادی به سبک‌های استفاده از آن در جاده، کوه، شهر و … بستگی دارد.

بنابراین ما سعی کرده‌ایم در این مقاله،‌ آنها را با توجه به استایل‌های متفاوت تقسیم‌بندی کنیم، زیرا سازندگان این محصول، برای لذت و هیجان بیشتر کاربران، از شیوه‌های مختلفی در طراحی آنها استفاده کرده‌اند.

انتخاب یک محصول از بین تنوع بسیاری که در مارکت وجود دارد، ممکن است فرد را دچار تشویش کند. یک خرید هوشمندانه زمانی شکل می‌گیرد که شما از قبل در خصوص ویژگی‌های کلی آن محصول، اطلاعات کاملی داشته باشید.

خرید دوچرخه نیز مانند هر وسیله‌ی دیگری، نیازمند برخورداری از چنین اطلاعاتی است. با ما همراه باشید.

راهنمای سریع انواع دوچرخه

دوچرخه جاده ایی: دوچرخه‌ی جاده‌ایی به نوعی طراحی شده‌اند تا بتوانند سواری مناسبی به روی آسفالت‌های صاف برای دوچرخه‌سوار به همراه بیاورند. تایر‌های آنها صاف و باریک و اغلب بدون آج است و معمولاً به دنده و یا کمک فنر احتیاجی ندارند. مانند: دوچرخه کورسی، استقامتی.

چند نمونه دوچرخه جاده ای + قیمت

دوچرخه کوهستانی: این سبک از دوچرخه برای مسیرهای باریک و کوهستانی طراحی شده‌اند. تقسیم‌بندی دوچرخه‌های کوهستانی بر اساس نوع طراحی و تعداد کمک فنر به کار رفته در آن صورت می‌گیرد. مانند: اندرو، Hard Tail و Full suspension.

چند نمونه دوچرخه کوهستان + قیمت

دوچرخه ادونچر یا مخصوص جاده خاکی: این نوع دوچرخه‌ شباهت بسیاری با دوچرخه‌های Cyclocross دارند و توانایی استفاده از تایر‌های پهن و دسته‌ فرمان افتاده را دارند. مانند: گراول ، Bike Packing و Cyclocross.

دوچرخه شهری و یا خدماتی: این نوع دوچرخه‌ها برای مسافت کوتاه، رفت و آمد روزانه، خرید نامه‌رسانی و یا امور دیگر به عنوان وسیله‌ی نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند: Commuter، Fixie، Mid_Tail ، و Cargo.

چند نمونه دوچرخه شهری + قیمت

دوچرخه فیتنس یا ورزشی: دوچرخه‌های فیتنس اغلب برای سواری‌های ساحلی، گردش آخر هفته، و مسیرّای چند منظوره مناسب هستند. مانند: کروزر، هیبریدی، فیتنس، و Comfort.

چند نمونه دوچرخه فیتنس + قیمت

دوچرخه برقی: این نوع دوچرخه مجهز به یک موتور الکتریکی کوچک است که دوچرخه سوار را در پدال زدن کمک می‌کند. مانند: کارگو، Commuter ، کوهستانی، جاده‌ایی.

چند نمونه دوچرخه برقی + قیمت

دوچرخه فت بایک: سایز تایر‌های پهن این دوچرخه حدود 3.8 اینچ است که می‌تواند باعث کشش و شناور ماندن دوچرخه به روی شن، برف، و یا راه‌های باریک کوهستانی و یا جنگلی شود. مانند: کوهستانی و کروزر

چند نمونه دوچرخه فت بایک + قیمت

دوچرخه دو نفره: این نوع دوچرخه‌ها برای 2 نفر طراحی شده است و فریم و قطعات آن به طوری تقویت شده است که بتواند وزن اضافی را تحمل کند. دوچرخه‌سواری که در قسمت جلو می‌نشیند Pilot می‌گویند. دوچرخه‌های دو‌نفره در انوع مختلف جاده‌ایی، کوهستانی، و یا کروزر تقسیم‌بندی می‌شوند که بهترین آنها دوچرخه‌ی دونفره‌ جاده‌ایی است.

پارک بایک: دوچرخه‌های پارک‌بایک برای مصارف مختلفی طراحی شده‌اند. اما مشترکاتی که در بین انواع مختلف آن دیده می‌شود این است که، آنها برای استفاده در زمین‌های هموار، مانند زمین‌های پیست اسکیت و یا دوچرخه‌سواری ساخته و طراحی‌ شده‌اند. مانند: BMX، Dirt Jump و Slope Style.

دوچرخه بچگانه: ممکن است شما به محض گذر کردن از کنار فروشگاه‌های بزرگ با دوچرخه‌های بچگانه‌ی کوهستانی، جاده‌ایی، و یا فول ساسپنشن برای سواران کوچک خود روبرو شوید. کیفیت بالای این دوچرخه‌ها به معنای وزن سبک و قطعات کودک پسند است تا کودک شما بتواند در هنگام استفاده از آن بیشترین هیجان و لذت را تجربه کند. برخی از مدل‌های این نوع دوچرخه‌های بدون پدال در حفظ تعادل راه رفتن کودکان و یادگیری دوچرخه‌سواری بسیار کارآمد هستند.

چند نمونه دوچرخه بچگانه + قیمت

دوچرخه سه‌گانه: زاویه‌ی لوله‌ی صندلی دوچرخه‌های سه‌گانه حدود 80 درجه است و این موضوع باعث می‌شود تا وزن دوچرخه‌سوار در جهت رو به جلو حرکت کند و فشار کلی به روی همسترینگ را کاهش می‌دهد. و به دلیل موقعیت آیرودینامیکی، دوچرخه‌سوار در زمان کمتری می‌تواند سرعت خود را بالا ببرد .


اکنون به شرح کامل انواع دوچرخه خواهیم پرداخت.

1- دوچرخه جاده‌ ای

دوچرخه جاده ای

دوچرخه جاده ای

برخی از افراد این نوع دوچرخه‌ را با عنوان دوچرخه‌های کورسی و برخی دیگر آن را تحت عنوان 10speed می‌شناسند.
تایرهای دوچرخه‌های کورسی بسیار باریک است و باعث ایجاد اصطکاک کمی با زمین می‌شود. دسته‌فرمان این دوچرخه، پایین‌تر از دیگر قسمت‌ها قرار دارد و دوچرخه‌سوار برای گرفتن آن باید کمی به جلو خم شود. این نوع دوچرخه‌ها اغلب به دلیل حساسیت تایر‌ها، برای جاده‌های آسفالت و هموار مناسب هستند. برخی از برندهای این دوچرخه از مدل‌های خاص دخترانه در رنگ، زین، دسته فرمان و … که مطابق سبک دخترانه است استفاده می‌کنند.

زیر مجموعه‌های دوچرخه جاده ای شامل موارد زیر است:

دوچرخه آئرو

این نوع دوچرخه‌ها تحت عنوان دوچرخه‌های آیرودینامیکی که در گروه دوچرخه‌های جاده‌ایی است، معرفی می‌شوند. فریم‌های جدید و سیک این دوچرخه نسبت به گذشته، با کوتاه‌تر شدن لوله‌های فریم آن به سرعت بالاتر رفته است تا اصطکاک آن با هوا کمتر شود. دوچرخه‌های جاده‌ایی آیرودینامیکی اساساً از دوچرخه‌های جاده‌ایی دیگر به لحاظ وزن، طراحی، تایر و … بسیار متفاوت است. اما مولفه‌هایی که در تمام دوچرخه‌های آیرودینامیکی مشابه است، لوله‌های باریک فریم، ترمز‌های یکپارچه و کابل‌های به‌کار رفته در داخل آن است.

دوچرخه استقامتی

این نوع دوچرخه که با نام دوچرخه‌های استقامتی توسط شرکت‌های تولید‌کننده معرفی شده است، محبوب‌ترین دوچرخه‌ی جاده‌ایی به حساب می‌آید. زاویه‌ی بین دسته‌فرمان و زین دوچرخه نسبت به دوچرخه‌هایی کورسی کمتر است تا فشار کمتری به دوچرخه‌سوار وارد شود.
طراحی دسته‌فرمان این دوچرخه صاف و بالاتر از سطح زین بوده و تایر‌های آن به نسبت، پهن‌تر از دوچرخه‌های کورسی است. در این دوچرخه همچنین از فناوری ضد لرزش در بدنه‌ی آن استفاده شده است.

دوچرخه فوق سبک

این نوع دوچرخه‌ها با استفاده از متریال سبک به کار رفته در فریم آن وزن دوچرخه را کاهش می‌دهد و اغلب برای سربالایی‌های طولانی بسیار مناسب است.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه‌های جاده‌ایی مناسب است؟

اگر در حال دوچرخه‌سواری به روی جاده آسفالت و صاف هستید، راندمان سرعت دوچرخه بالا می‌رود. از این دوچرخه اغلب در مسابقات دوچرخه‌سواری، به صورت گروهی و یا تکی استفاده می‌شود و می تواند طیف وسیعی از سواری‌های تفریحی را کنترل کند.

قیمت: قیمت دوچرخه‌های جاده‌ایی با کیفیت، بدنه‌ی آلومینیومی، رانشگر 18 سرعته، به همراه رینگ و ترمز‌های معمولی از 800 دلار شروع می‌شوند. اما قیمت دوچرخه‌های رده‌بالای این مدل با وجود رانشگر‌های 22 ساعته برقی، ترمز هیدرولیک و وزن بسیار پایین، به بیش از 15000 دلار می‌رسد.

2- دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌های کوهستانی بسیار بادوام و سخت هستند که برای مسیرهای خاکی (کوهستانی) باریک ساخته و طراحی شده‌اند. برای کنترل تعادل در ناهمواری‌های کوهستانی، از تایر‌های پهن در آن استفاده شده است که قطر آنها گاهاً از 2 اینچ نیز بیشتر است. این نوع دوچرخه‌ها دارای کمک‌فنر و ترمز هیدرولیک هستند تا در مسیر‌های شیب‌دار و کوهستانی، فشار کمتری به روی دسته و چرخ‌ها منتقل شود. چرخ‌ها به طور متنوع دارای سایز 27.5 اینچ و یا 29 اینچ هستند.

زیر مجموعه‌های دوچرخه کوهستان شامل موارد زیر است:

HardTail

همانطور که از نام این محصول مشخص است، این نوع دوچرخه تنها دارای یک کمک‌فنر است و قیمت آن بسیار مقرون به صرفه است. اما نسخه‌های رده‌بالایی از آنها برای مسابقات وجود دارند که یکی دو مورد از آنها را معرفی می‌کنیم.

XC Full Suspension

دامنه‌ی بازی کمک‌های این نوع دوچرخه اغلب 110 میلی‌متر و یا کمتر است. در این دوچرخه از یک کمک‌فنر در چرخ عقب استفاده شده است تا به وزن دوچرخه در زیر فشار وارد شده به خصوص در هنگام بالا‌رفتن کمک کند.

Trail Full Suspensio

این نوع دوچرخه با مجهز بودن کمک‌های جلو و عقب فول ساسپنشن، کنترل و راحتی بسیاری را به همراه دارد. دامنه‌ی بازی کمک از 120 تا 150 میلی‌متر است و سایز چرخ‌های 27.5 تا 29 توسط محور‌های 15 میلی‌متری جلو و 12 میلی‌متری عقب جهت افزایش امنیت و استحکام نگه داشته می‌شود.

اندرو

بازی کمک این دوچرخه به طور معمول 160 میلی متر است که بیشتر از آج‌های به کار رفته در چرخ‌های عقب برای ترمز‌های قدرتمند، برای کنترل حداکثر فرود، به خصوص در زمین‌های شیب‌دار استفاده می‌شود.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه کوهستانی مناسب است؟

دوچرخه‌های کوهستانی برای برخی از افراد معانی متفاوتی دارد. بسته به نوع و و سبک‌های مختلف، دوچرخه‌های کوهستانی می‌توانند به روی هر چیزی مانند جاده‌های سنگ فرش شده، مسیر‌های شیب‌دار، و … مورد استفاده قرار بگیرند. به طور کلی هرچه مسیر سخت‌تری پیش رو داشته باشید، کمک فنر‌های بیشتری نیاز است. دوچرخه‌سواران ممکن است از دوچرخه‌های کوهستانی با اندازه‌ی چرخ 27.5 استفاده کنند.

قیمت: رنج قیمت این نوع دوچرخه‌ها با توجه به تعداد کمک‌فنر‌های به کار رفته در آن و یا قطعات دیگر از 400 دلار شروع می‌شود که این قیمت در دوچرخه‌های مجهز و رده‌بالای این مدل به بیش از 10000 دلار نیز می‌رسد زیرا در فریم بدنه‌ی آنها از فیبر کربنی، چرخ‌های مخصوص و سیستم تعلیق پیچیده استفاده شده است.

 

3- دوچرخه‌های ادونچر

دوچرخه ماجراجویی

دوچرخه ماجراجویی

این نوع دوچرخه یکی از جدیدترین انواع دوچرخه در دنیا است که گاهی به آنها دوچرخه‌های همه‌کاره نیز گفته می‌شود چرا که می‌تواند در انواع و اقسام شرایط مختلف مانند: شن، ماسه، و حتی آسفالت سواری خوبی دهد. این نوع دوچرخه شباهت بسیاری با دوچرخه‌های جاده‌ایی دارد و فرق اصلی این دوچرخه با دوچرخه‌های جاده‌ایی در تایرهای پهن‌تر آن است که نسبت به دوچرخه‌های جاده‌ایی، ابعاد مناسب و راحتی دارد.

در ضمن اکثر آنها به جای ترمز معمولی از ترمز دیسکی و همچنین نصب‌های اضافی برای حمل‌ کردن لوازم‌جانبی استفاده می‌کنند، تا راحتی کافی را برای دوچرخه‌سوار به ارمغان بیاورد. بسیاری از شرکت‌ها همچنین از قطعات و مدل‌های دخترانه در آن استفاده می‌کنند.

زیر مجموعه‌های دوچرخه ماجراجویی شامل موارد زیر است:

گراول

این نوع دوچرخه یک دوچرخه‌ی همه‌کاره است که اغلب در اکثر مسابقات و یا ماجراجویی‌های روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایکل کراس

این مدل نوعی خاصی از دوچرخه‌های ادونچر است که طراحی متفاوتی دارد و می‌تواند هم در مسیر‌های آسفالت و هم ماسه و چمن کاربرد داشته باشد. ساختار بدنه این دوچرخه به نحوی تهاجمی طراحی شده است به گونه‌ایی که زاویه‌ی لوله‌ی پیشانی با سطح افقی در بهترین حالت قرار گرفته است تا دوچرخه‌سوار در مسابقه احساس راحتی بیشتری کند . این دوچرخه همچنین دارای یک دسته‌ی دنده‌دار مانند دوچرخه‌های معمولی هستند و از تایر‌های پهن و ضخیمی در طراحی آن استفاده شده است تا بتواند ضربات وارده از سطح زمین را محدود‌تر کند. ترمز دوچرخه بسیار سبک است.
اسف

بایک پک

این نوع دوچرخه‌ها مانند دوچرخه‌های فت بایک دارای تایر‌های پهن 29*2 اینچ هستند. کمک‌فنرهای به کار رفته در آن می‌تواند به مجهز شدن و حمل کردن لوازم جانبی، بسیار کمک کند.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه‌های ادونچر مناسب است؟

استفاده از دوچرخه‌هایی که بتواند در هر شرایطی سواری بدهد، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این نوع دوچرخه‌ها کاراتر و سریع‌تر از دوچرخه‌های کوهستانی است که می‌تواند در مسیر‌های خاکی، و ناهمواری‌های موجود به‌روی سطح زمین، به خوبی سواری می‌دهد.

قیمت: دوچرخه‌های ادونچر با بدنه‌ی آلومینیوم و ترمز‌های دیسکی با قیمت 1000 دلار شروع می‌شوند و برای مدل‌های رده‌بالا که از فیبر کربنی و تعویق الکترونیکی استفاده می‌کنند این قیمت به بیش از 10000 دلار نیز می‌رسد.

4- دوچرخه شهری و یا خدماتی

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری

دوچرخه‌های شهری اساساً مجهز به ابزاری هستند که معمولاً برای هدف و یا کار خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها با توجه به هدفی که دارند در سبک‌های مختلفی ساخته و طراحی می‌شوند. می‌توانید با یک تیر دو نشان را بزنید، با انتخاب هر کدام از آنها شما هم می‌توانید ورزش کنید و هم می‌توانید کاری که به شما محول شده است را به کمک آن انجام دهید. دوچرخه‌های شهری معمولاً دارای فریم فلزی و سبک از جنس آلومینیوم و تایر‌های باریک بدون آج هستند.

زیر مجموعه‌های دوچرخه شهری شامل موارد زیر است:

Commuter

موقعیت نشستن به روی این دوچرخه معمولاً تا حدودی عمودی است تا دید بهتری نسبت به خیابان داشته باشید. به کارگیری و نصب لوازم جانبی مانند: گلگیر، قفسه، و حتی چراغ به روی این دوچرخه‌ها، بسیار برای دوچرخه‌سواران مفید و کارآمد است. رانشگرهای چند چرخه و ترمز‌های دیسکی آن می‌تواند باعث توقف راحت آن شود.

Fixie

این نوع دوچرخه‌های شیک و ماهرانه نوعی از دوچرخه‌های مسابقه‌ایی شهری هستند. آنها بر مبنای دوچرخه‌های پیست مسابقه، دارای فریم سبک، یک دنده، قطعات و لوازم جانبی مناسب و ظاهری زیبا هستند.

Mid_Tail

این مدل دوچرخه بسیار سبک است و دارای یک کمک‌فنر در چرخ عقب است تا بتواند به راحتی به حمل بار بپردازد. اگر قصد حمل لوازمی و یا افرادی را داشته باشیم، استفاده از دوچرخه‌های معمولی شهری چندان معقول به نظر نمی‌رسد.

کارگو (دوچرخه باری)

دوچرخه‌های باری در مارکت به 2 دسته‌ی Long_tail (دنباله بلند) و Front_load ( بارگذاری در قسمت جلو) تقسیم می‌شوند. Long_tail دارای قفسه‌ی داخلی است که برای حمل بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و Front_Load نیز از یک جعبه و یا محفظه‌ی بزرگ برای حمل بار سنگین استفاده می‌کند که مابین دوچرخه‌سوار و چرخ‌ها قرار گرفته است.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه‌های شهری مناسب است؟

هیچ چیزی بهتر از دوچرخه‌های شهری نیست. این دوچرخه‌ها برای تردد در داخل شهر، سفرهای کوتاه، و یا رفت و آمد های روزانه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت: دوچرخه‌های مدل Fixie و Commuter بسیار مقرون به صرفه هستند، ابتدایی‌ترین مدل آنها از رنج قیمت 400 دلار شروع می‌شود و این قیمت در دوچرخه‌های حرفه‌ایی تر Commuter به 2000 دلار افزایش پیدا می‌کند. البته نا‌گفته نماند که دوچرخه‌های باری ساده نیز از قیمت 1500 دلار شروع می‌شود و در نسخه‌های برقی دوچرخه‌های باری قیمت آن به بیش از 5000 دلار نیز می‌رسد.

5- دوچرخه فیتنس و یا ورزشی

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری

دوچرخه‌های فیتنس بسیار به دوچرخه‌های شهری شباهت دارند و برای آزادی عمل دوچرخه‌سوار، هیچ نصب اضافی به روی آن قرار نگرفته است و صرفاً مناسب ورزش در شهر هستند.

زیر مجموعه‌های دوچرخه ورزشی شامل موارد زیر است:

هیبریدی

دوچرخه‌ی هیبریدی ترکیبی از 2 سبک کوهستانی و شهری است و دارای ویژگی‌هایی مانند موقعیت عمودی دوچرخه‌سوار (مانند دوچرخه‌هاس شهری) و کمک‌فنر‌های بسیار ( همانند دوچرخه‌های کوهستانی) هستند. تایر این نوع دوچرخه دارای آج کمی بیشتر است تا عملکرد بهتری در کشش و ثبات داشته باشد.

فیتنس

این نوع دوچرخه‌ها همانند دوچرخه‌های جاده‌ایی از فریم سبک وزن، قطعات مجهز، و تایر‌های باریک و نرم، و دسته فرمان مسطح استفاده می‌کنند تا دوچرخه‌سوار به راحتی آنها را تحت کنترل بگیرد.

Comfort

دوچرخه‌های کامفورت با استفاده از تایر‌های پهن و سبک، زین راحت، و موقعیت عمودی دوچرخه‌سوار معرفی می‌شوند.

کروزر

دوچرخه‌های کروزر مشابه دوچرخه‌های هیبریدی است، زیرا مانند آنها برای سواری کوتاه‌مدت و گاه به گاه طراحی شده است. تایر دوچرخه ضخیم و پهن است و ترمز آن همانند دوچرخه‌های قدیمی عمل می‌کند. دوچرخه‌های کروزر اغلب از یک تا 7 دنده استفاده می‌کنند.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه‌های فیتنس مناسب است؟

همانند دوچرخه‌های شهری، این دسته طیف وسیعی از قابلیت‌ها را پوشش می‌دهد که شما می‌توانید براساس سبک و سلیقه‌ی خود یکی از آنها را انتخاب کنید. دوچرخه‌های فیتنس اغلب برای ورزش کردن طراحی شده‌اند و دوچرخه‌های هیبریدی برای خیابان‌های سنگ‌فرش شده بسیار عالی هستند. کامفورت نیز برای گردش‌های کوتاه و امور روزمره اغلب مناسب تر است.

قیمت: قیمت کروزر‌ها با مبلغی معادل 200 دلار شروع می‌شود ، در حالیکه قیمت نمونه‌های ارتقا‌یافته و مجهز آن تا 2000 دلار نیز می‌رسد.

6- دوچرخه برقی

دوچرخه برقی

دوچرخه برقی

دوچرخه‌های برقی یا به صورت مخفف E_Bike، دوچرخه‌هایی مجهز به موتور برقی کوچک هستند که می‌توانند به دوچرخه‌سوار در هنگام پدال زدن کمک کند. انواع مختلفی از دوچرخه‌های برقی در دنیا وجود دارد. که موتور‌های آن در 3 حالت Hub_Drive ، Mid Drive، و Belt Drive قرار می‌گیرد تا تسمه کار انتقال نیرو را بین 2 شفت به راحتی انجام دهد.

زیر مجموعه‌های دوچرخه برقی شامل موارد زیر است:

Commuter

مانند دورچرخه‌های شهری شما می‌توانید این 3 حالت موتور را در این دوچرخه پیدا کنید که بهترین آنها به لحاظ سرعت حالت شماره 3 است.

کارگو

دوچرخه‌های برقی کارگو برای باربری Longtail و یا Frontload بسیار مناسب و مفید هستند. موتور به کار رفته در این دوچرخه‌های باری برقی، می‌تواند بدون نیاز به پدال زدن و خستگی، به راحتی بارهای سنگین را حمل کند.

دوچرخه کوهستانی برقی

در دوچرخه‌های Hardtail یک کمک فنر و دوچرخه‌های دوشاخ و یک کمک فنر Full suspension از موتور HubDrive استفاده شده است.

دوچرخه جاده‌ایی برقی

معمولا در این نوع دوچرخه‌ها برای سفرهای گروهی و تکی، از موتور Hub Drive و Belt drive استفاده شده است.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه‌های برقی مناسب است؟

نکته‌ی دوچرخه‌های برقی، ارائه‌ی همان تجربه‌ی اولیه دوچرخه‌سواری با کمی تلاش بیشتر است. دوچرخه‌های برقی می‌توانند به افراد کمک کنند تا بدون توجه به سن و وزن، از نوع جاده‌ایی و یا کوهستانی آن استفاده کنند. کاربران می‌توانند با میزان تعریق کمتر،سرعت رفت و آمد خود را بیشتر کنند. اصولاق این نوع دوچرخه‌ها به افراد بیشتری امکان سواری را می‌دهد.

قیمت: دوچرخه‌های که فناوری موتور Hub Drive در آنها به کار رفته باشد با قیمت 1000 دلار به فروش می‌رسد اما در سیستم mid و یا Center Drive قیمت به 2000 دلار می‌رسد. دامنه‌ی قیمت‌های دوچرخه‌های برقی به طور کلی، از 1500 دلار شروع و به 6000 دلار می‌رسد که گاهاً این قیمت در دوچرخه‌های کوهستانی برقی به 10000 دلار نیز افزایش پیدا می‌کند.

7- فت‌بایک یا دوچرخه تایر پهن

دوچرخه موتوری

دوچرخه موتوری

تایر‌های این نوع دوچرخه بسیار پهن است و این موضوع باعث فرو نرفتن چرخ به داخل شن، ماسه، و یا برف می‌شود. این نوع دوچرخه‌ها اکثراً برای مسیرهای ساحلی و یا برفی طراحی و ساخته شده‌اند. قطر تایر‌های آن از 3.8 اینچ شروع و به 5 اینچ نیز می‌رسد.

زیر مجموعه‌های دوچرخه فت بایک شامل موارد زیر است:

Hardtail mountain

سبک اصلی این نوع دوچرخه شباهت بسیاری با Hardtail دارد. بدنه‌ی این دوچرخه بسیار مقاوم است و از تایر‌های بسیار پهن و ضخیمی در آن استفاده شده است.

Hardtail full suspension

این نوع دوچرخه با تایرهایی به قطر 3.8 اینچ برای مسیر‌های سربالایی و شیب دار مورد استفاده قرار می‌گیرد. و از آن به عنوان هیولای بارکش یاد می‌شود.

کروزر

نوع جدید آن می‌تواند با تایرهای فوق‌العاده پهن برای سواری در سواحل نرم مورد استفاده قرار بگیرد.

در چه مواقعی استفاده از فت بایک مناسب است؟

دوچرخه‌های فت‌بایک برای مسیر‌های کوهستانی و برفی بسیار عالی هستند. آنها برای شرایط آب و هوایی سخت مانند هوای برفی و یا زمین‌های شنی و خاکی ایده‌آل هستند. آنها با کنترل و گذر کردن از موانع احساس اطمینان خاطر بیشتری را به دوچرخه سوار القا می‌کنند.

قیمت: قیمت کروز‌های ساحلی از 500 دلار شروع می‌شود اما قیمت فت بایک Hardtail کوهستانی از قیمت 1400 دلار شروع می‌شود و در نمونه‌های حرفه‌ایی آن که از فیبر کربن در بدنه برای کاهش وزن استفاده شده است، این قیمت به 7000 دلار نیز می‌رسد.

8- دوچرخه مسابقه

دوچرخه مسابقه

دوچرخه مسابقه

این نوع دوچرخه‌ها مشابه با دوچرخه‌های جاده‌ایی از قابلیت آیرودینامیکی استفاده کرده‌اند تا بهترین عملکرد را بدست بیاورند. ویژگی‌های اصلی دوچرخه‌های سه‌گانه، هندسه فریم، و دسته فرمان مخصوص آن است که به دوچرخه سوار امکان حفظ عملکرد پایدار را می‌دهد. معمولاً از این دوچرخه‌ها در مسابقات سه‌گانه استفاده می‌شود. دوچرخه های سه‌گانه از چرخ‌دنده‌های تغییر مکان موجود در انتهای نوار آئرو استفاده می‌کنند و این امکان را به دوچرخه‌سوار می‌دهد تا با کمترین حرکت بدن، حرکت کند و به سرعت بیشتری برسد.

دوچرخه‌های سه‌گانه همچنین دارای چرخ‌هایی با صفحه‌ی عمیق هستند که آیرودینامیک دوچرخه را تقویت می‌کند. تایر‌های به کار رفته در این دوچرخه باریک است و از ترمز دیسکی برای توقف دوچرخه در آن استفاده شده است.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه‌ مسابقهمناسب است؟

شما با استفاده از دوچرخه‌های سه‌گانه (مخصوص مسابقه) می‌توانید از سرعت بالای خود در مسابقات لذت ببرید. فریم آیرودینامیکی به کار رفته در آن به گونه‌ایی طراحی شده است که مهم نیست باد از چه جهتی می‌وزد، شما همچنان در مسیر مورد نظر استوار خواهید ماند. این نوع دوچرخه‌ها به اندازه‌ی دوچرخه‌های جاده‌ایی همه‌کاره نیستند چرا که موقعیت دوچرخه‌سوار در سربالایی و یا فرود آمدن، اصلاً مناسب نیست.

قیمت: قیمت دوچرخه‌های سه‌گانه‌ی ساده که از فریم فلزی، آیرودینامیک کم، و چرخ‌های معمولی استفاده می‌کنند از 1400 دلار شروع می‌شود و این قیمت در مدل‌های رده بالا که از فیبر کربنی و آیرودینامیک، تعویض دنده الکترونیکی، استفاده می‌کنند به بیش از 10000 دلار نیز می‌رسد.

دوچرخه دو‌نفره

دوچرخه دونفره

دوچرخه دونفره

دوچرخه‌های دونفره دارای یک قاب، دو چرخ، و دو زین هستند. کسی که در قسمت جلو دوچرخه سوار می‌شود، چرخ دنده و ترمز دوچرخه را کنترل می‌کند. دوچرخه‌های دونفره مکانیسم‌های پیچیده‌ایی دارند و با زنجیره‌ی درایو چرخ‌ها را چرخانده و زنجیر زمان‌بندی دو سواره را حفظ می‌کند. چرخ‌ها و لاستیک این دوچرخه بسیار با دوام و مستحکم ساخته و طراحی شده است. ترمز به کار رفته در این دوچرخه از نوع ترمزهای دیسکی است. بسیاری از تولیدکنندگان این دوچرخه، می‌توانند آنها را به صورت سفارشی و برحسب ارتفاع و فرم بدن دوچرخه سواران طراحی کنند.

زیر مجموعه‌های دوچرخه دونفره شامل موارد زیر است:

دوچرخه دونفره جاده‌ایی

یکی از متداول‌ترین نوع آن، مدل جاده‌ایی است. Tandem ها دوچرخه‌های جاده‌ایی بسیار عالی را طراحی می‌‌کنند زیرا موقعیت نزدیک دو سواره نسبت به تک سوار، می‌تواند راندمان آیرودینامیکی بیشتری را ایجاد کند. در این نوع دوچرخه شخصی که در قسمت جلو نشسته است می‌تواند اتفاقات را سازماندهی کند و کسی که در عقب نشسته است به دلیل محدوده‌ی دید کمتر، کمترین کنترل را در هنگام سر بالایی دارند. بنابراین دوچرخه‌های جاده‌ایی دو نفره به نحوی طراحی ‌شده‌اند تا هردو سواره را ثابت حفظ کند.

دوچرخه‌های دونفره کروزر

ظاهر این دوچرخه به سبک کلاسیک و تفریحی ساحلی می‌خورد و برای دو نفر طراحی شده است. رینگ‌های کروزر به طور معمول دارای دنده‌های چند سرعته هستند . در خصوص ترمز این دوچرخه باید گفت که ترمزهای معمولی قدرت کافی برای متوقف کردن دو سواره را ندارد که در اینجا شرکت تولید کننده از ترمز‌های دیسکی و یا Hub Roller استفاده می‌کند.

دوچرخه‌های دونفره کوهستانی

شما می‌توانید از دوچرخه‌های آفرود کوهستانی دونفره ی Hradtail که دارای یک کمک فنر است و یا از مدل Full suspension که دارای 2 کمک فنر است، استفاده کنید. این دوچرخه‌ها با قابلیت دارا بودن کمک فنر، برای حرکت فرود در مسیر‌های کوهستانی استفاده می‌شوند و فشار کمتری را به خصوص در شرایطی که دید کمتری نسبت به برآمدگی‌ها و سنگ‌ها وجود دارد، به روی دسته‌ها و چرخ‌ها منتقل می‌کنند. این دوچرخه‌ها همچنین از ترمز‌های دیسکی و کالیبرهای 4 پیستونی و روترهایی با قطر 200 میل برای توقف استفاده می‌کنند.

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه‌های دونفره مناسب است؟

دوچرخه‌های دونفره یه دلیل آنکه امکان هماهنگی دو سواره را ایجاد می‌کند از محبوبیت خاصی برخوردار است. این نوع دوچرخه به خصوص برای سوار کردن کودکان و افرادی که ناتوانی خاصی در بینایی دارند بسیار مناسب است و ارتباط هماهنگی را بین دو سواره ایجاد می‌کند. کسی که در قسمت جلو می‌نشیند ، به عنوان لیدر باید تغییر مسیرهای ناگهانی، پیش‌بینی تغییرات زمین را به کسی که در عقب نشسته است بدهد تا بداند که چه زمانی باید پدال بزند و چه زمانی بایستد.چ

قیمت: دوچرخه‌های دونفره‌ی ساده کروزر می‌تواند با قیمت 500 دلار عرضه شوند اما ممکن است ترمزهای مناسبی در آن به کار نرفته باشد. از سوی دیگر دوچرخه‌های گران‌تر دونفره مدل کوهستانی و یا جاده‌ایی به دلیل عملکرد بهتری که از خود نشان داده‌اند به راحتی به بیش از 6000 دلار افزایش قیمت پیدا می‌کند.

9- پارک بایک

دوچرخه پارک

دوچرخه پارک

این نوع دوچرخه‌ها اغلب برای حرکات نمایشی همچونَ پرش از پله‌ها و یا موانع شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند. تایر آنها از آنجایی که باید در مقابل فرودهای سخت بایستد، عاج دار و بسیار مقاوم است. اکثر این دوچرخه‌ها بدون دنده و تک سرعته هستند.

زیر مجموعه‌های دوچرخه پارک بایک شامل موارد زیر است:

BMX

این دوچرخه ها مخفف کلمه‌ی Bicycle motocross هستند. دوچرخه سوارانی که از این مدل استفاده می‌کنند به تقلید از موتورسواران با دوچرخه‌های کوتاه خود، با یکدیگر مسابقه می‌دهند. این نوع دوچرخه‌ها اغلب برای جهش‌های بلند، و چرخش‌های مختلف در مسابقات Motocross استفاده می‌شوند. اندازه‌ی چرخ‌های آن 20 اینچ است و ظاهری شبیه به دوچرخه‌های بچگانه دارد. ترمز عقب آنها بسیار قوی است و کنترل خوبی به روی ترمز دوچرخه دارد. فریم و بدنه‌ی اصلی آنها از آلیاژ کرومولی ساخته شده است.
قامه‌های بلند نسبت به تنه، پدال‌های پهن و دسته فرمان بلند و خاص، از دیگر ویژگی‌های این دوچرخه است. این دوچرخه‌های فری استایل برای آن دسته از افرادی که تمایل به انجام حرکات نمایشی و یا بدلکاری دارند طراحی شده است.

Dirt Jump

دوچرخه‌های درت جامپ همان دوچرخه‌های بزرگتر از BMX است که در پیست‌های حرکات نمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سایز چرخ‌های بزرگ آن 27.5 اینچ است. این نوع دوچرخه‌ها برای پرش‌های آزاد مسابقه‌ایی طراحی شده‌اند و مانند ‌BMX فریمی از جنس استیل و یا آلومینیومی محکم با لوله‌های صندلی کوتاه دارند.

SlopeStyle

در این نوع دوچرخه با افزودن یک کمک فنر کوچک در قسمت عقب، دوچرخه برای فرودهای سخت‌تر آمادگی بیشتری پیدا می‌کند و از شدت ضربات برخورد می‌کاهد. این دوچرخه همچنین دارای سیستم تعلیق و ترمز عقب و جلو است.

در چه مواقعی استفاده از Parkbike مناسب است؟

در حرکات نمایشی و پرش از موانع و مسابقات استفاده از این محصول مناسب است. اکثر مسابقات BMX به روی زمین‌های اسکیت و یا پارک‌بایک برگذار می‌شود.

قیمت: دوچرخه‌های BMX بسیار مقرون به صرفه هستند و مدل با کیفیت آنها می‌تواند بیش از 350 دلار هزینه به همراه داشته باشد. اما دوچرخه‌های Dirt jump با قیمت 1000 دلار و Slopestyle با قیمتی بیش از 2000 در معرض فروش قرار می‌گیرند.

10- دوچرخه بچگانه

دوچرخه بچه گانه

دوچرخه بچه گانه

برای چندین دهه، دوچرخه‌های بچگانه محدود به مدل‌های ارزان و یا مدل‌های BMX بود. اما در 10 سال گذشته، سازندگان دوچرخه، به رویکردهای تخصیصی اندیشیدند و نتیجه‌ی آن تغییر عمده‌ایی در کیفیت و تنوع و به کارگیری قطعات کوچکتر دوچرخه‌های بچگانه است. مسلماً با کیفیت بیشتر، شما هزینه‌ی بیشتری نیز باید پرداخت کنید. اما در عوض دوچرخه‌هایی که سبک و مناسب کودکانتان است را خریداری می‌کنید. وزن دوچرخه به طور مناسب برای تحمل کردن آن توسط کودک بسیار اهمیت دارد. در این نوع دوچرخه، قطعاتی مانند، اهرم‌های ترمز، میله‌ها، و پدال‌ها باید حذف شوند تا به کودکان آسیبی وارد نشود.

زیر مجموعه‌های دوچرخه بچگانه شامل موارد زیر است:

بالانس

این نوع دوچرخه‌های بدون پدال بیشتر جایگزین چرخ‌های تمرینی شده‌اند. کودک شما به راحتی می‌تواند سوار این دوچرخه شود و با کمک پاهای خود آن را به حرکت درآورد. این موضوع بدون استفاده از پدال‌ها و ترمزها به حفظ تعادل کودک کمک می‌کند. آنها سبک و بسیار مقرون به صرفه هستند.

BMX

انتخابی کلاسیک برای کودکان است و تنها یک دنده دارد و کودکان به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

کوهستانی: این نوع دوچرخه‌های بچگانه با دارا بودن دسته‌فرمان گسترده، تایرهای محکم، دنده‌های مختلف و ترمز در هر شکل و اندازه‌ایی برا کودکان ساخته و طراحی شده است. کودکان می‌توانند در گردش‌های آخر هفته و یا رفتن به مدرسه از این مدل استفاده کنند. این نوع دوچرخه‌های کوهستانی مانند مدل بزرگسال آن، دارای ترمز دیسکی و هیدرولیکی برای سواری‌های طولانی مدت است.

مدل Cyclocross

این مدل دوچرخه انتخابی مناسب برای کودکانی است که قصد انجام هر کاری مانند ماجراجویی‌های روزانه و شرکت در مسابقات دوچرخه سواری را دارند.این نوع دوچرخه‌ها ب طور معمول از چرخ‌هایی با قطر کوچک 24 اینچی و همچنین صندلی‌هایی مخصوص برای کودکان، و جعبه دنده استفاده می‌کند. شما می‌توانید با هزینه‌ی بیشتر، نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی آن را با کابل و یا ترمز‌های دیسکی تهیه کنید.

جاده‌ایی

اگر کودک شما تصمیم گرفته است که به روی آسفالت دوچرخه سواری کند می‌تواند از این مدل استفاده کند. این نوع دوچرخه بچگانه‌ی از چرخ‌های 24 اینچی و دنده‌های کمی استفاده‌ می‌کند .

در چه مواقعی استفاده از دوچرخه بچگانه مناسب است؟

این نوع دوچرخه‌ها با هدف رشد کودک و تصمیم‌گیری در خصوص علاقه‌ی آنها، ساخته و طراحی می‌شوند. اما در کل در هر استایلی که برای کودکان خریداری شود به رشد و حفظ تعادل کودک کمک می‌کند.

قیمت: هزینه‌ها بسته به نوع دوچرخه‌ی خریداری متفاوت است. مدل Balance برای کودکان نوپا زیر 100 دلار است اما دوچرخه‌های اسپرت و مجهز تری مانند Mountain با قطعات و ویژگی‌های سطح بالا با قیمت 2000 دلار به فروش می‌رسند. اکثر دوچرخه‌های بچگانه با کیفیت دارای رنج قیمتی بین 500 دلار تا 1000 دلار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر