امروز05 اردیبهشت 1403

خرید انواع پشتی سنتی ایرانی (طرح فرش و گل برجسته)

پشتی
4/5 - (3 امتیاز)

راهنمای خرید پشتی؛ عنصر فراموش‌شده چیدمان داخلی خانه‌ها

شاید هیچ یک از چیدمان‌های سنتی و کلاسیک امروزی آرامش و صمیمیت دکوراسیون سنتی و قدیمی را نداشته باشد. خانه‌های پرخاطره‌ای که به جای تیر و تخته چوبی با انواع پشتی سنتی چیده شده بودند و همین پشتی‌ها هم تکیه‌گاه میزبان و مهمان در موقعیت‌های مختلف بود.

حالا اما با وجود رواج سبک مینیمالیستی و مدرن هنوز هم برخی از خانواده‌ها به ویژه اقوام مختلف ایرانی در سراسر کشور از پشتی به عنوان بالش راحت جهت استراحت نشیمنگاه و کمر استفاده می‌کنند. حتی اگر چیدمان منزلتان متفاوت است اما به سبک و سیاق سنتی و خاطره‌انگیز قدیمی علاقه دارید می‌توانید یک گوشه از خانه را با پشتی و عناصر سنتی چینش کنید.

انواع پشتی از المان‌های فراموش شده چینش خانه‌ها هستند. شاید بیش از منازل کاربرد پشتی را در رستوران‌های سنتی دیده باشید؛ اما اگر دلتان برای صلح و صفای قدیمی خانه‌ها با این عنصر دل‌انگیز تنگ شده همراه ما در راهنمای به‌نظر باشید. بعد از مرور مدل‌های پرفروش پشتی در بازار شاید بد نباشد دلتان را به دریا بزنید و خستگی را به شکل متفاوتی از تن به در کنید!

معرفی و بررسی انواع پشتی ترمه و مخمل

پیشنهاد خریداران

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 75x13x53 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر، پنبه
 • جنس نخ تار: پلی استر، پنبه

پشتی مدل یلدا به صورت مستطیلی و با پارچه جاجیم اصفهان تولید شده است. با وجود پارچه جاجیم و بافت نرم و منعطف می‌توانید از این پشتی علاوه بر تکیه‌گاه به عنوان یک بالش نیز استفاده کنید.

برای راحتی شستشو این پشتی رویه به صورت زیپ‌دار طراحی شده است. پنبه استفاده شده در تار و پود این پشتی از جنس نخ هایپوآلرژیک است که در تماس با بدن باعث حساسیت نمی‌شود.

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 40x40x50 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پنبه
 • جنس نخ تار: پنبه

هر نوع پشتی به یک تکیه‌گاه نیاز دارد تا بالاخره به تکیه‌گاه ایمن و راحت شما تبدیل شود؛ اما  پشتی مدل yalda-07 به صورت ایستاده و بدون نیاز به تکیه‌گاه تولید شده و می‌توانید از آن در تمام سطوح استفاده کنید.

طراحی حجیم و سه بعدی این محصول باعث می‌شود تا علاوه بر پشتی به عنوان یک پاف یا نشیمنگاه نیز قابل استفاده باشد. رویه این پشتی از پارچه جاجیم اصفهان است که به صورت زیپ‌دار طراحی شده تا شستشو آن راحت باشد.

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 50x38x40 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر، پنبه
 • جنس نخ تار: پلی استر، پنبه

پشتی مدل نسیم به صورت مثلثی طراحی شده و یکی از محصولات سنتی جدید و خلاقانه است. از این پشتی می‌توانید برای کرسی استفاده کنید یا آن را بدون نیاز به تکیه‌گاه در سطوح مختلف قرار دهید. خرید این پشتی خاص با طراحی منحصر به فرد را برای منزل، باغ و رستوران‌های سنتی پیشنهاد می‌کنیم.

پشتی مدل بالشت گرد طرح سالار کد10070

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 60x25x25 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر
 • جنس نخ تار: پلی استر

رویه پشتی طرح سالار از پارچه ترمه است؛ طرح و نقشی خاطره‌انگیز که سبک زندگی سنتی را یادآوری می‌کند. این پشتی به صورت دو بالش گرد طراحی شده که روی هم قرار می‌گیرند و علاوه بر پشتی به عنوان نشیمنگاه یا بالش نیز کاربرد دارد. رویه و داخل این بالش از پلی استر مقاوم نسبت به شستشو تولید شده است.

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 75x13x53 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر، پنبه
 • جنس نخ تار: پلی استر، پنبه

پشتی یلدا در ابعاد مختلف و با پارچه اصیل جاجیم طراحی و تولید می‌شود. ابعاد این پشتی به عنوان یک تکیه‌گاه چه در منزل و چه برای رستوران‌های سنتی مناسب است. داخل این پشتی با کلک ضد حساسیت پر شده که بسیار منعطف است و می‌توانید از آن به عنوان بالش هم استفاده کنید.

پشتی مدل سنتی طرح قاجار کد 10074

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 80x55x55 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر
 • جنس نخ تار: پلی استر

طرح‌‌های سنتی قاجار همیشه طرفداران خاص خود را داشته‌اند؛ به ویژه روی انواع پشتی که بیش‌تر از هر وسیله دکوراتیو به چشم می‌آیند!

پشتی سنتی طرح قاجار از جنس پلی استر و با طرح و نقش ترمه تولید شده است. این مدل 210 شانه بوده و به فضای منزل یا رستوران‌های سنتی گرما و صمیمیت بیش‌تری می‌بخشد.

پشتی طرح ترمه مدل TS

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 70x50x10 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر
 • جنس نخ تار: پنبه

جنس رویه پشتی طرح ترمه از مخمل و پارچه ترمه بوده و در طراحی نقش و نگار آن از هنر دوره قاجار الهام گرفته شده است. از این پشتی می‌توانید به عنوان تکیه‌گاه یا نشیمنگاه انواع کرسی استفاده کنید.

پشتی کد 1379 بسته 2 عددی

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 100x55x10 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پنبه
 • جنس نخ تار: آکریلیک

این مجموعه شامل دو پشتی با طرح قاجار است که فضای زندگی مدرن امروزی را با حال و هوای سنتی متحول می‌کند. تار به کار رفته در این پشتی از اکریلیک هیت ست ضد حساسیت است که نسبت به پنبه کم‌تر پرز می‌دهد. بنابراین برای استفاده در محیط عمومی نظیر سفره‌خانه‌های سنتی مناسب خواهد بود.

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 65x13x43 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر، پنبه
 • جنس نخ تار: پلی استر، پنبه

پارچه جاجیم ضخامت بیش‌تری دارد و علاوه بر زیبایی از ماندگاری بالایی نیز برخوردار است. پشتی مدل یلدا این بار در سایز و اندازه متفاوت تولید شده و رویه آن از جنس جاجیم باکیفیت اصفهان است. رویه جاجیم این محصول را به سادگی می‌توانید با استفاده از زیپ جانبی خارج کنید و شستشو دهید.

ست 7 تکه پشتی مدل سالار

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 190x75x60 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر
 • جنس نخ تار: پلی استر

مدل سالار یک ست 7 تکه کامل است که با الهام از جایگاه پادشاهان، شاهزادگان و فرمانروایان قدیمی تولید می‌شود. این ست سلطنتی و راحت شامل دو بالش مثلثی تکیه گاه ،دو پشتی، یک تشک با فوم سرد و دو بالش گرد دایره‌ای است. بهتر است رویه این مجموعه را به صورت دستی و با آب ولرم شستشو دهید.

پشتی ترمه مدل نسترن

مشخصات محصول

 • ابعاد پشتی: 190x75x60 سانتی‌متر
 • جنس نخ پود: پلی استر
 • جنس نخ تار: پلی استر

پشتی مدل نسترن با رویه اصیل و باکیفیت ترمه پوشیده شده و به دکوراسیون تکراری و سرد خانه‌های امروزی حال و هوای صمیمی و نوستالژیک می‌دهد. رویه و مواد داخلی به کار رفته در این پشتی از پلی استر قابل شستشو هستند.


پشتی، جایگزین امن و مناسب مبلمان امروزی

در گذشته پشتی و فرش دستبافت هماهنگی دلچسبی با هم داشتند و تا چشم کار می‌کرد فضای خانه با همین پشتی‌های رنگارنگ قدیمی پر شده بود. اما امروز با توجه به تغییر سبک نشستن مردم و البته تبلیغاتی که برای چیدمان مدرن منازل صورت می‌گیرد استفاده از پشتی هم در دکوراسیون داخلی به فراموشی سپرده شده است!

پشتی‌ها بالش‌های بزرگ، نرم، نیمه سخت و حتی سخت هستند که در رنگ و طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند. با این که این روزها افراد کم‌تری از پشتی استفاده می‌کنند و سنت‌های قدیمی کمرنگ شده اما هنوز هم افراد زیادی هستند که سبک سنتی نشستن روی زمین را به مبلمان ترجیح می‌دهند.

دنیایی از نقش و نگار با انواع پشتی سنتی

یکی از بارزترین ویژگی‌های انواع پشتی نقش و نگار رنگارنگی است که این روزها کم‌تر در طرح و نقش مبلمان و سرویس‌های پذیرایی امروزی می‌بینیم. طرح خیلی از پشتی‌ها با الهام از نقوش اسلیمی و ایرانی تولید می‌شود و حتی ممکن است نقش آن‌ها روایت یک داستان تاریخی هم باشد.

امروزه از انواع پشتی در رستوران‌های سنتی و کافه رستوران‌ها استفاده می‌شود تا همان فضای دلربا و صمیمی قدیمی برای مشتریان بازسازی شود. در منزل هم فقط دو پشتی کافی است تا یک نشیمنگاه و تکیه‌گاه مناسب و متفاوت برای رفع خستگی روزمره داشته باشید.

هماهنگی فرش و پشتی در دکوراسیون سنتی

استفاده از پشتی فقط مخصوص ما ایرانیان نیست. در فرهنگ سایر کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی هم استفاده از پشتی در گذشته تا به حال رواج داشته است.

اگر قرار است پشتی را جزئی از دکوراسیون داخلی منزلتان قرار دهید بد نیست برای خرید آن همزمان به طرح و رنگ فرش و قالی منزل دقت کنید. حتی می‌توانید گوشه‌ای از خانه را با استفاده از تخت و ست پذیرایی سنتی و البته با پشتی پر کنید.

یکی دیگر از کاربردهای فراموش شده پشتی استفاده از آن دور کرسی است. شاید تصور کنید نسل کرسی‌ها به سر رسیده اما در نقاط سردسیر هنوز هم از این وسیله گرمازا و کم مصرف همراه با چینش پشتی در اطراف تخت کرسی استفاده می‌شود.

آشنایی با انواع پشتی‌ها برای منزل و رستوران

پشتی‌ها انواع مختلفی دارند و حتی برخی به صورت یک ست کامل و به اصطلاح طرح شاه‌نشین عرضه می‌شوند. پشتی‌ها بر خلاف تصور شامل کوسن‌های بزرگ، بالش های لوله‌ای و حتی لمی و کفی‌هایی می‌شوند که به عنوان نشیمنگاه، استراحتگاه و تکیه‌گاه نرم و راحت برای کمر، آرنج و زانوان به کار می‌روند.

یکی دیگر از طبقه‌بندی‌هایی که برای انواع پشتی ممکن است در بازار ببینید نرمی و سختی آن‌ها است. برخی از بالش‌ها کاملا سخت هستند و در ساختار آن‌ها از الیاف فشرده محکم و مقاوم استفاده می‌شود. بنابراین دیرتر تغییر شکل می‌دهند.

پشتی‌های لمی برای استفاده در خارج از منزل

اکثر پشتی‌ها به صورت مستطیل و با ارتفاع محدود تولید می‌شوند؛ اما برخی از مدل‌های بازار ساختار یک پاف ساده را دارند و می‌توانید از آن‌ها به عنوان استراحتگاه آرنج و لمی استفاده کنید.

اگر علاقه‌ای به چینش پشتی در محیط منزل ندارید خرید پشتی‌های لمی کوچک در اشکال مختلف را پیشنهاد می‌کنیم. این مدل نیازی به تکیه‌گاه نظیر دیوار ندارد و با توجه به شکل استوانه‌ای یا هرمی روی زمین ثابت می‌شود.

آشنایی با جنس رویه، محتوا و بافت پشتی‌ها

داخل پشتی‌ها از الیاف نرم یا مقاوم پنبه یا پلی استر پر می‌شود. اما رویه آن‌ها ممکن است با پارچه‌های تزئینی و زیبایی نظیر جاجیم، ترمه و مخمل پوشیده شود. این نوع پارچه‌ها را می‌توانید جدا کنید و شستشو دهید. حتی برخی از پشتی‌ها رویه قابل تعویض دارند تا در صورت تمایل به صورت دوره‌ای آن را با رنگ سایر عناصر دکوراسیون منزل و جهت ایجاد تنوع تغییر دهید.

سخن آخر

با وجود تغییر و تحولاتی که در الگوی چیدمان و دکوراسیون منازل صورت گرفته انواع پشتی هرگز تکراری نشده‌اند و جایگاه خود را بین خانواده‌های ایرانی حفظ کرده‌اند. پشتی‌ها فقط یک تکیه‌گاه ساده نیستند. از پشتی می‌توانید به عنوان نشیمنگاه یا تکیه‌گاه ایمن بدون نیاز به دیوار استفاده کنید.

برخی از پشتی‌ها با طرح و نقش و نگار جذاب و اصیل سنتی تولید می‌شوند و دکوراتیو هستند. شما هم می‌توانید با قرار دادن پشتی، به چیدمان بخش کوچکی از منزلتان با حال و هوای صمیمی سنتی رنگ و روی متفاوتی ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
0 نظر