امروز09 اسفند 1402

تجهیزات عکاسی مورد نیاز در مسافرت و طبیعت گردی

قیمت دوربین عکاسی ارزان
3.9/5 - (41 امتیاز)

معرفی بهترین تجهیزات عکاسی مورد نیاز برای عکاسی حرفه ای در مسافرت

عکاسی در طبیعت یکی از جذاب‌ترین مرحله از یک طبیعت گردی می‌تواند باشد. و البته ثبت خاطرات سفر با دوربین عکاسی حرفه ای نیز خالی از لطف نیست و به همین دلیل مردم همراه خود دوربین می‌آورند و برای داشتن عکس‌های باکیفیت و زیبا لنزهای جدید می‌خرند.

اما برای گرفتن عکس باکیفیت از لحظات ناب چه تجهیزاتی لازم است؟ و سوأل اصلی که پیش می‌آید اینست که برای عکاسی از طبیعت چه وسایلی باید با خود ببریم؟ ما در این راهنمای خرید تمام تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از طبیعت را به شما معرفی می‌کنیم.

نکاتی که باید قبل از سفر به آن توجه کنید، شامل موارد زیر می‌شوند:

تنها سفر می‌کنید یا با خانواده؟

جواب این سوال بسته به سن و شرایط زندگیتان، می‌تواند متفاوت باشد. مثلا اگر دانشجو هستید، مسافرت با دوستان را بیشتر ترجیح می‌دهید. و شاید اصلاً اهل مسافرت به همراه خانواده نباشید. خب جواب این سوال می تواند در به همراه بردن تجهیزات مورد نیاز در طول سفر به شما کمک کند.

وسایلی که درهر یک از این دو موقعیت با خود می‌برید نیز فرق می‌کنند. اگر با خانواده می‌روید امکان اینکه کل روز را صرف عکاسی کنید وجود ندارد و میزان وسایل موردنیازتان کم خواهد بود.

ما در این مقاله فرض خواهیم کرد که شما با خانواده به مسافرت می‌روید. با داشتن تجهیزات مناسب عکس‌های به مراتب بهتری می‌توانید بگیرید. و شاید همراهانتان سوژه‌های جالبی برای عکاسی به شما پیشنهاد بدهند.

عکاسی پرتره را ترجیح می‌دهید یا عکاسی از مناظر طبیعی؟

مناظر طبیعی و پرتره‌ها دو زمینه‌ی مهم عکاسی در سفر هستند. بهتر است بین هر دو ژانر تعادل برقرار کنید تا عکس‌هایتان به طور کامل نشانگر آن محیط باشد. بادی دوربین و لوازم تمیزکاری آن از وسایل اصلی هستند. در اینجا سایر تجهیزاتی که برای گرفتن یک عکس خوب با حال خوب در هر  روش عکاسی به آنها نیاز دارید را معرفی می‌کنیم :

عکاسی منظره

وسایلی که در این نوع از عکاسی به آنها نیاز دارید بسته به منظره طبیعی که می‌خواهید ار آن عکس بگیرید متفاوت است. البته آوردن یک سه پایه، شاتر از راه دور کابل یا red-Infra ، فیلتر ND1000، فیلترCPL، فیلترUV و ND Graduated ایده‌ی خوبی است.

برای ثبت عکسهای با عمق میدان بالا می‌توانید از یک لنز واید 16mm یا 17mm با دیافراگم 8.f2 یا F4 .استفاده کنید. یک لنز سوپر زوم نیز برای داشتن عکس‌هایی با پس زمینه‌ی بزرگ می‌تواند مفید باشد.

سه پایه عکاسی جیماری

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره به گرفتن عکاسی چهره از افراد اطلاق می‌شود. برای گرفتن همچین عکس‌هایی شما به یک لنز 8.f1 50mm نیاز دارید. اگر میخواهید عکس‌های نابی بگیرید، تجهیزات نورپردازی و رادیو تریگر به کارتان می‌آیند ولی معمولا از این وسایل در پرتره‌‌هایی که در سفر گرفته می شوند استفاده نمی‌شود.

عکاسی از خانواده و دوستان در طول سفر

در مسافرت و طبیعت گردی با خانواده یعنی بیشتر وقت شما با آنها سپری خواهد شد. به همراه داشتن یک دوربین عکاسی یعنی نامگذاری شما به عنوان عکاس جمع! و البته از شما انتظار دارند که همه‌ی عکس‌های خانوادگی را شما بگیرید.

و البته اگر به جای خانواده با دوستانتان سفر می‌کنید احتمالا یک گروه تلگرامی هم درست خواهند کرد تا شما تمامی عکس‌ها را با آنها به اشتراک بگذارید. برای عکاسی گروهی، تجهیزات لازم مورد نیاز به نوع عکسی که می‌گیرید بستگی دارد.

موقعیت‌های و مدل‌های عکاسی که در طول سفر برایتان پیش خواهد آمد شامل موارد زیر می‌شود:

عکس گروهی

اگر دوست دارید خودتان نیز در عکس حضور داشته باشید، دو گزینه بیشتر ندارید: یا کسی را پیدا کنید که عکس را بگیرد یا از یک سه پایه و تایمر خودکار استفاده کنید. البته دوربین‌های جدید قابلیت وصل شدن از طریق بلوتوث به گوشی را نیز دارند. برای عکاسی گروهی بهتر است از یک لنز واید استفاده کنید.

عکسهای ژست‌دار

یک لنز پرتره mm 50 کامال مناسب این کار است. این لنزها برای ایجاد پس‌زمینه‌های بوکه عالی هستند و درعصرها که روشنایی رفته رفته کمتر میشود خوب کار می‌کنند.

شکار لحضه‌ ها

با کمک یک لنز 50mm یا یک لنز تله عکس های خوبی می‌توانید بگیرید و حتی از فاصله‌ی دور لحظات ناب را شکار کنید.

عکاسی از غذا

هنگام پیک نیک در ساحل یا غذا خوردن در دل طبیعت عکس های جالبی با لنز 50mm یا لنز واید می‌توانید بگیرید. گرفتن چند عکس از خود غذاها را فراموش نکنید! در نور کم احتمالا به لنز 50 میلیمتری نیاز خواهید داشت و در صورت نیاز می توانید از فلش دوربین نیز استفاده کنید. اگر برایتان ممکن بود، سعی کنید از نورهای طبیعی غیر از فلش دوربین برای عکاسی از غذا استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید!

عکاسی از مکانهای دیدنی و معروف

شاید یکی از دلایل مسافرتتان دیدن جاذبه‌های گردشگری آن منطقه مورد بازدید باشد. فرقی نمی‌کند این مکان برج ایفل، برج کج پیزا یا تاج محل باشد، شما دوست دارید که از آن عکس بگیرید. به این منظور، باید از یک لنز واید استفاده کنید تا بتوانید آن سازه‌ی تاریخی و خانوادهی خود را در عکس جا دهید. سعی کنید عکس های خلاقانه بگیرید و افرادی که دوروبر شما هستند را در عکس جا ندهید.

رویدادهای خاص

اگر خوش‌شانس باشید یا از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده باشید، ممکن است در طول سفر خود با یک رویداد خاص محلی مواجه شوید. این یک فرصت فوق‌العاده برای پرکردن آلبوم‌تان از عکس های زیبا و جذاب است. این رویداد یا جشن ممکن است جشن انار پاوه در کردستان باشد که هر ساله آبان ماه برگزار می‌شود یا جشن هنر شیراز یا یک عروسی در جنوب باشد. اگر جشنواره در طول روز برگذار می‌شود، یک لنز سوپرزوم با فاصله‌ی کانونی 28-300 میلیمتر مناسب خواهد بود، اما اگر در شب باشد، به لنزهای متفاوتی نیاز خواهید داشت. درواقع لنزی با شاتر سرعت بالا مانند 8.f1 50mm به خوبی کارتان را راه میاندازد.

سایر وسایل لازم که در مسافرت باید به همراه داشته باشید

بیشتر وسایلی که در زیر آورده شده‌اند، لوازم مهمی هستند که چه در مسافرت‌های عکاسی و چه در مسافرت های معمولی باید با خود ببرید. البته نیازی نیست تمام این وسایل را درون کوله پشتی مسافرتی یا چمدان خود قرار دهید، چونکه اغلب آن ها پوشیدنی هستند. برای جلوگری از طولانی شدن لیست فرض میکنیم وسایلی مانند لباس، پاسپورت و لوازم بهداشتی را از قبل برداشته‌اید.

کفش

استفاده از کفش مناسب بسیار مهم است. اگر به محلی با آب و هوای گرم میروید ، یک جفت صندل مخصوص پیادهروی بپوشید یا اگر قرار است فعالیت های بیرون از خانهی زیادی داشته باشید ، پیشنهاد ما یک جفت کفش کوهنوردی است. . آب: گرفتن عکسهای خوب نیازمند پیادهروی های طوالنی مد ت است )البته اگر زمان کافی داشته باشید(. شما میتوانید صبح ها را به عکاسی اختصاص دهید و باقی روز را با خانواده سپری کنید. اگر به کشور گرمی میروید ، حتما با خود بطری های آب فراوانی ببرید. .

گوشی هوشمند

گوشی های هوشمند برای سفرهای عکاسی عالی هستند . می توانید به عنوان دوربین دوم از آنها استفاده کنید و برنامه‌های عکاسی مختلفی روی آنها نصب کنید. .

لوازم محافظتی دربرابر آب و هوا

آماده بودن برای آب و هوایی که در آن عکاسی خواهید کرد ایده ی خوبی است. اگر قرار است باران ببارد لباس مناسب بپوشید و برای دوربین خود محافظ ببرید. اگر نمیخواهید آفتاب سوخته شوید کرم ضدآفتاب و کاله و عینک آفتابی همراه خود داشته باش ید یا اگر به جای سردی میروید لباس گرم و دستکش را فراموش نکنید.

کیف کمری حمل پول

وسایل با ارزش خود مانند پول، کارت بانکی و طلا را جایی بگذارید که امکان دزدیده شدنشان کمتر شود. استفاده از کیف کمری حمل پول گزینه‌ی خوبی است و برای امنیت بیشتر می‌توانید پولهایتان را بین کمربند و جیب و کیف دوربین پخش کنید.

لیست نهایی تجهیزات لازم برای عکاسی در مسافرت

همانطور که می‌دانید، فرصت‌های زیادی برای گرفتن عکس‌های خوب در طول سفر دارید. و ابته این را هم می‌دانید به دلیل کمبود جا و سنگینی بار، شما نمی‌توانید همه‌چیز را با خود ببرید، بنابراین در ادامه لیستی پیشنهادی آماده کرده‌ایم تا نهایت لذت را از عکاسی در سفر ببرید.

کیف دوربین

یک کیف دوربین خوب باید بتواند تمام تجهیزات دوربین شما را در خود جای دهید. اینکه از کیف یا کوله پشتی مخصوص دوربین استفاده کنید این کاملا به شما و جایی که می‌روید بستگی دارد. هرگز تجهیزات گرانقیمت دوربین خود را در چمدان نگذارید. کوله پشتی مانفروتو مدل 35PL-3N1 برای این کار عالی است. این کوله‌ پشتی بزرگ و جادار است و سایر وسایل خود را نیز می‌توانید در آن قرار دهید.

بادی دوربین

دوربین های Canon یا Nikon DSLR انتخاب های خوبی هستند. اگر می خواهید ولخرجی کنید یا وزن بیشتری حمل کنید، به دنبال دوربین DSLR فول فریم یا 3 Alpha Sony باشید.

لنز

ما پیشنهاد می‌کنیم برای مسافرت، دو لنز با خود به همراه ببرید. اگر به عکاسی از مناظر طبیعی علاقه دارید یک لنز واید و یک لنز سوپرزوم، و اگر قرار است عکاسی پرتره یا خیابانی بکنید یک لنز 50 میلیمتری و یک سوپرزوم همراه خود داشته باشید. فاصله‌ی کانونی سوپرزوم باید 28-300 میلیمتر باشد.

سه پایه

الزم نیست حتما سه پایه‌ای سنگین با خود ببرید اما توجه کنید سه پایه باید محکم باشد. سه پایه ی 5X-T120 Sirui برای این منظور عالی است.

استروب

این مورد الزامی نیست اما اگردوست دارید یکی از آن را با خود ببرید، بهتر است یک رادیو تریگر نیز همراه خود داشته باشید تا بتوانید از فلشی غیر از فلش دوربین استفاده کنید.

فیلتر عکاسی

تمام لنزها باید یک فیلترUV داشته باشند. از فیلترهای ND4 وND1000 و CPL همراه با لنز 55 میلیمتری برای عکاسی هنگام ظهر استفاده کنید.

فضای ذخیره‌سازی

برای ذخیره کردن عکس ها یک لپ تاپ یا تبلت یا هارد دیسک اکسترنال همراه خود داشته باشید.

کارت حافظه (مموری کارت)

داشتن مموری کارت اضافی می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر دوست ندارید وسیله‌ای جداگانه برای ذخیره ی عکسها ببرید، میتوانید از مموری کارتی با حافظه ی زیاد استفاده کنید.

باتری

دو باتری دوربین و یک شارژر کفایت میکند. اگر باتریتان تمام شود و باطری یدک نداشته باشید، این یعنی از دست دادن کلی عکس جذاب در طول مسیر! پس به همراه داشتن یک باطری یدک را کم‌اهمیت نشمارید.

وسایل تمیزکردن دوربین

حتما یک دمنده و یک پارچه برای تمیز کردن لنزها و دوربین درمواقع لازم با خود ببرید.

 

جمع‌بندی

تا اینجا تمامی تجهیزات عکاسی مورد نیاز را با هم بررسی کردیم. اکنون شما کامال آماده هستید تا سفر خود را شروع کنید. آیا با تمام مواردی که در لیست عنوان شد موافق هستید؟ به نظر شما چه وسایلی باید به لیست اضافه شوند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

3 نظر

 1. بهاره آروند پاسخ

  من دوربین نیکون d5300 دارم لنز نیکون 50mm f1.8 که گفتید بهش می خوره؟

  1. به‌نظر پاسخ

   سلام
   بله بهش می خوره فقط باید چک کنید کدوم سری رو می‌گیرید. چون برای f1.8 دو سری D و G داره که با هم تقریبا متفاوتن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره این مقاله نظری دارید؟ بنویسید...
3 نظر